1495

ذوق‌زدگی بی‌بی‌سی از توقیف موقت کیهان!

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به توقیف دو روزه روزنامه کیهان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به توقیف دو روزه روزنامه کیهان پرداخته و خوشحالی خود را از این اتفاق ابراز داشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی توقیف دو روزه روزنامه کیهان به دلیل انتشار تیتری در خصوص مقابله موشکی انقلابیون یمنی علیه ائتلاف عربی، به این موضوع پرداخته و در گزارشی ذوق‌زدگی خود را از این اتفاق نشان داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این که «روزنامه کیهان برای دو روز توقیف شد»، نوشته است: «دادستانی تهران روزنامه کیهان را برای "بی‌توجهی به تذکر ارسالی مبنی بر رعایت مصالح و امنیت ملی" به مدت دو روز توقیف کرد. به این ترتیب روزنامه کیهان نباید روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده منتشر شود.

روزنامه کیهان روز دوشنبه تیتر یک و گزارش اصلی خود را به حمله موشکی از یمن به عربستان سعودی اختصاص داد و نوشت: "الان این انصارالله و انقلابیون یمن هستند که تعیین می‌کنند کجا باید هدف موشک بالستیک دوربرد قرار بگیرد؛ شاید ریاض، جده، طائف و آرامکو هدف بعدی باشد و یا شاید هم انصارالله سر موشک را به سمت بندر شیشه‌ای تر و تمیز دوبی بچرخاند."

هیئت نظارت بر مطبوعات برای این مطلب به کیهان تذکر داد و سخنگوی دولت ایران هم گفت "برخورد قانونی" با روزنامه کیهان پیگیری می‌شود.

با این حال روزنامه کیهان روز بعد در مطلبی با تیتر "مصالح ملی در حمایت از مظلومان یمن است؛ نه نگرانی برای برج‌های دوبی"، از عملکرد خود دفاع کرد.

خبرگزاری‌های ایرانی می‌گویند دادستانی تهران روزنامه کیهان را با شکایت شورای امنیت ملی توقیف کرده است. حسن روحانی، رئیس جمهور، رئیس این شورا است.

دادستانی تهران عملکرد روزنامه کیهان را "برخلاف سیاست‌های اصولی و بین (روشن) جمهوری اسلامی ایران در مسایل و امنیت منطقه‌ای" توصیف کرده است.»

بی‌بی‌سی در توضیح این خبر می‌آورد: «حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان، با حکم آیت‌الله خامنه‌ای از سپاه پاسداران به این روزنامه رفته است.

رسانه‌های ایرانی با محدودیت‌های بسیاری که با عناوین "اخلاقی و امنیتی" اعمال می‌شوند روبرو هستند و در موارد متعددی مقام‌های قضایی و دولتی روزنامه‌ها و نشریات را توقیف می‌کنند. در سال‌های اخیر ده‌ها روزنامه‌نگار در ایران بازداشت، بازجویی و یا زندانی شده‌اند.

برخورد با رسانه‌های اصلاح‌طلب سختگیرانه‌تر از برخورد با رسانه‌های محافظه‌کار بوده است. هرچند نشریاتی مانند "۹ دی" و "یالثارات" نیز پیش از این توقیف شده‌‎اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در آخرین ارزیابی سالانه خود از آزادی مطبوعات در سطح جهان، در میان ١٨٠ کشور بررسی‌شده، ایران را در جایگاه ۱۶۵ قرار داده است.»

روزنامه کیهان چند روز پیش در پی تقابل موشکی انصارالله یمن با تهاجم غیرقانونی و ظالمانه ائتلاف عربی – سعودی به این کشور و موشک باران فرودگاه ریاض با انتشار گزارشی از عملی شدن تهدیدهای جدی انقلابیون یمنی علیه این تجاوزگران خبر داده و به این موضوع اشاره کرده است که علاوه بر ریاض، دبی و امارات نیز یکی دیگر از اهدافی هستند که انصارالله وعده گرفتن انتقال از آن‌ها را مطرح کرده است.

این گزارش در شرایطی با حاشیه‌سازی و جنجال‌هایی همراه بوده است که در سال‌های اخیر ائتلافی به رهبری عربستان سعودی و نقش آفرینی امارات، از زمین، هوا و حتی دریا، یمن را به آتش کشیده‌اند.

امروز کمتر خانواده‌ای در یمن می‌توان پیدا کرد که داغ از دست دادن عضوی را در اثر تهاجمات این ائتلاف ندیده باشند و کمتر محله‌ای را در این کشور می‌توان مشاهده کرد که آثار موشک و گلوله سعودی بر پیکره آن به یادگار نمانده باشد.

در اثر این جنایات هزاران هزار غیرنظامی از جمله زن و کودک جانشان را از دست داده‌اند و امروزه میلیون‌ها کودک در قحطی به سر می‌برند؛ سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری با اذعان به این که این ائتلاف عربی – سعودی حتی اجازه رسیدگی کامل به این مردم جنگ‌زده را هم نمی‌دهد تأکید کرده‌اند که ادامه این روند به معنای جدی‌ترین و بزرگ‌ترین قحطی بشریت و بحران عظیم انسانی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل