1496

افتخار به اسلام‌ستیزی در فرانسه!

هم رسانی

   اعتراض تندروها به نمازجمعه مسلمانان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با افتخار از اسلام‌ستیزی جدید گروهی در فرانسه خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، با پرداختن به تلاشی برنامه‌ریزی شده برای برهم زدن نماز جمعه مسلمانان در پاریس، با استفاده از تیتر «راه‌پیمایی در پاریس برای به‌هم‌زدن نمازجمعه مسلمانان در خیابان»، این گونه نوشته است: «حدود یک‌صد فعال سیاسی راست‌گرا در شهری در حومه پاریس راه‌پیمایی کردند تا نمازجمعه گروهی از شهروندان مسلمان را به هم بزنند.

این فعالان سیاسی که شهردار کلیشی در صف اولشان بود، با شال سه‌رنگ پرچم فرانسه و خواندن سرود ملی، نماز حدودا ۲۰۰ مسلمان را که در خیابان جمع شده بودند، به هم زدند.

پلیس بین این دو گروه ایستاد ولی بعضی درگیری‌هایی هم رخ داد.

منتقدان نمازخواندن شهروندان مسلمان در خیابان می‌گویند این استفاده غیرقابل‌قبول از فضای عمومی در فرانسه است که نظام سکولار سخت‌گیری دارد.»

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش ادامه می‌دهد: «فرانسه حدود ۵ میلیون شهروند مسلمان دارد که بزرگ‌ترین اقلیت مسلمان در اروپا است.

والری پسریسی، رئیس شورای محلی پاریس، در این تجمع معترضان که عمدتا از اعضای شورای شهر و نمایندگان مجلس از جمهوری‌خواهان دست‌راستی فرانسه بودند، گفت: "فضای عمومی را نمی‌توان این‌طور تسخیر کرد."

رمی میوزو، شهردار دست‌راستی کلیشی، از وزارت کشور خواست که رسما نمازخواندن در خیابان‌ها را ممنوع کند. او گفت: "من مسئول تضمین آرامش و آزادی همه در شهرم هستم."»

اما واقعیت اینجاست که نمازگران در این منطقه حتی فضایی برای برپایی نماز جمعه ندارند و ناچار به برپایی این فریضه مقدس در خیابان هستند و حتی این نماز چندان مزاحمتی برای سایرین نداشته است.

بر اساس اظهارات این نمازگزاران، در مارس گذشته مقام‌های شهری اتاقی در تالار شهر که در آن نماز می‌خواندند، از آنها گرفتند.

نمازگزاری دیگر به نام "عبدالقادر" در گفتگو با خبرگزاری فرانسه از ناراحتی خود و سایر مسلمانان برای عدم دسترسی به مکانی برای برپایی نماز سخن گفته و تأکید کرده است که آنها هم جای "موقر"ی برای عبادت می‌خواهند و از این‌که هر جمعه در خیابان نماز بخوانند خوش‌حال نیستند.

معترضین با برهم زدن صفوف نماز جمعه این مسلمانان در مقابل آن‌ها سرودهای وطن‌پرستانه می‌خواندند، درحالی که این مسلمانان نیز فرانسوی بوده و زادگاهشان همین کشور است.

اما نکته قابل اهمیت سابقه طولانی فرانسه در اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی است؛ جایی که سال‌ها و به شکل‌هایی مختلف شاهد این گونه مانع‌تراشی‌ها و محدودیت‌افزایی‌ها برای مسلمانان بوده ایم.

از سال 2004 میلادی رسما دولت‌های حاکم بر فرانسه به دنبال ایجاد محدودیت‌های مختلف برای مسلمانان در این کشور گام برداشته‌اند و از همان سال شاهد تصویب قوانینی بوده‌ایم که به طور رسمی فعالیت‌های روزانه مسلمانان در فرانسه را محدود کرده و حتی زندگی را برای آن‌ها در این کشور سخت کرده است.

یکی از این قوانین محدودیت استفاده از هر گونه پوششی است که حس وابستگی به یک مذهب را در ذهن ایجاد کند؛ به این ترتیب در ابتدا استفاده از حجاب اسلامی برای دانش‌آموزان و دانشجویان مسلمان ممنوع شد و پس از آن یک به یک استفاده از این پوشش در اماکن اداری، عمومی و در نهایت حتی اماکن تفریحی نیز ممنوع اعلام گردید.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل