1497

بی‌بی‌سی و نگرانی‌های آمریکا برای منطقه!

هم رسانی

   رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از نگرانی‌های آمریکا در خصوص صلح و آرامش منطقه خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیرا بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، از نگرانی‌های وزیر امور خارجه آمریکا برای صلح و امنیت منطقه خاورمیانه خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با طرح نگرانی‌های این مقام آمریکایی در خصوص امکان نقش آفرینی لبنان در جنگ‌های نیابتی، با استفاده از تیتر «هشدار آمریکا نسبت به استفاده از لبنان در جنگ های نیابتی»، می‌نویسد: «رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا در پی بحران در خاورمیانه نسبت به استفاده از لبنان در جنگ‌های نیابتی منطقه هشدار داد.

این اولین واکنش علنی وزیر امور خارجه آمریکا شش روز بعد استعفای جنجال برانگیز سعد حریری نخست وزیر لبنان در عربستان سعودی است. آقای حریری در سخنرانی استعفای خود از ایران و پشتیبانی اش از حزب الله لبنان انتقاد کرد.

استعفای آقای حریری لبنان را یک بار دیگر به خط مقدم رقابت‌های منطقه‌ای بین ایران و عربستان تبدیل کرده است.

رکس تیلرسون گفته‌است هیچ کدام از طرف‌ها در لبنان یا خارج از آن نباید از این کشور به عنوان بستر جنگ‌های نیابتی استفاده کنند.»

بی‌بی‌سی در این باره ادامه می‌دهد: «بر اساس بیانیه آقای تیلرسون گفت هیچ نیروی شبه نظامی و قدرت خارجی در لبنان مشروعیت نخواهد داشت. پیام وزیرامور خارجه آمریکا می‌تواند هم خطاب به ایران و حزب الله باشد و هم گوشه چشمی به عربستان سعودی داشته باشد.

عربستان اخیرا در پی شلیک موشکی از یمن به سوی فرودگاه ریاض گفت تا زمانی که حزب الله لبنان در دولت این کشور حضور دارد لبنان را دشمن خود تلقی خواهد کرد.

آقای تیلرسون در عین حال تاکید کرده است که مقام های عربستان به او اطمینان داده اند که آقای حریری با میل خود در عربستان مانده است.»

اما این موضوع در شرایطی توسط وزیر امور خارجه آمریکا مطرح می‌شود که ایالات متحده، بیشترین نقش‌آفرینی را در ناامنی‌های چند وقت اخیر خاورمیانه و منطقه ایفا کرده است.

بررسی هرآن‌چه در چند سال اخیر منطقه را به ناامنی و خشونت کشانده، نشان‌دهنده این واقعیت است که آمریکا فرماندهی جنگ‌هایی نیابتی را برعهده دارد که از طرف آن‌ها توسط گروه‌های مختلف تروریستی و حتی برخی حکومت‌های عربی پیاده شده و در حال پیاده شدن است.

تمامی گروه‌های تروریستی فعال در سوریه و عراق از حمایت‌های مستقیم و مستمر دولت آمریکا بهره می‌برند که سال‌ها جنایتشان بر کمتر کسی پوشیده مانده است.

داعش بر اساس اسناد معتبر ساخته و پرداخته آمریکا برای تداوم بخشیدن به همین جنگ‌های نیابتی است.

رژیم اشغالگر صهیونیستی به عنوان نزدیک‌ترین دوست و متحد آمریکا در منطقه، سال‌هاست که خشونت را گسترش می‌دهند و هرچند وقت یک‌بار با بهانه‌ای تجاوز را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

حملات همه جانبه و مستمر ائتلاف عربی به رهبری عربستان و حکومت آل سعود، بدون نقش‌آفرینی ایالات متحده اصلا امکان‌پذیر نبوده است.

با این وجود آیا این ایران است که از لبنان برای اهدافی مانند جنگ نیابتی بهره‌برداری می‌کند؟!

آیا اصلا این ابراز نگرانی از سوی یکی از مقامات کاخ سفید در موضوعی که خود این کشور در اوج این اتهام قرار دارد، قابل درک و پذیرش است؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل