1498

اعترافی دوباره به پایبندی ایران در برجام

هم رسانی

   یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی بار دیگر به پایبندی کامل ایران بر برجام هسته‌ای، اعتراف نمود.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با پرداختن به اظهارات آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برجام، باری دیگر به پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران به این توافق هسته‌ای اعتراف کرد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با تیتر «آمانو: ایران همچنان به برجام پایبند است» منتشر کرده است، می‌نویسد: «یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در دیدار با نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد بر پایبندی ایران بر توافق هسته ای تاکید کرده است.

آقای آمانو همچنین در این دیدار به اطلاع طرف آمریکایی رسانده است که بازرس های آژانس به همه اماکن مورد نظر در ایران دسترسی دارند.»

بی‌بی‌سی در تلاش برای کمرنگ ساختن این واقعیت، می‌آورد: «پیش تر، دونالد ترامپ به نقل از فرماندهان نظامی و مقام های ایرانی گفته بود که بازرسان آژانس حق دسترسی به تاسیسات نظامی ایران را ندارند.

خانم هیلی در این دیدار ضمن حمایت از فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اهمیت دسترسی کامل بازرسان بین المللی به همه تاسیسات مورد نظر در ایران تاکید کرد.

آقای آمانو که به آمریکا سفر کرده با نمایندگان کنگره هم درباره آینده برجام رایزنی کرده است.

دونالد ترامپ به کنگره تا ۱۲ دسامبر، ۲۱ آذر فرصت داده است تا درباره آینده حضور آمریکا در برجام تصمیم گیری کنند.

او ماه گذشته از تایید پایبندی ایران به توافقنامه هسته ای خودداری کرده بود.»

این اذعان به پایبندی کشورمان به برجام در شرایطی صورت می‌گیرد که پیش‌تر نیز ما بارها و بارها شاهد تکرار آن بوده‌ایم؛ اما آنچه در این بین تغییر نکرده و همچنان ادامه دارد، بی‌توجهی ایالات متحده آمریکا به این واقعیت غیرقابل انکار است.

ما شاهد هستیم که با وجود اذعان معتبرترین نهاد مرتبط با برجام بر این که ایران به تمامی تعهدات خود در قبال این توافق بین‌المللی پایبند بوده است، اما مقامات آمریکایی همواره خلاف این را جار زده و تلاش کرده‌اند تا با فضاسازی‌هایی خلاف این حقیقت، بهانه لازم برای تداوم خیانت، عهدشکنی و دشمنی خود علیه ملت ایران را فراهم آورند.

و جالب‌تر این‌جاست که بی‌بی‌سی در ادامه دشمنی‌های قدیمی خود با کشورمان، با وجود اعتراف به واقعیت پایبندی ایران به برجام توسط مقامات مختلف آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و سران کشورهای گروه 1+5، همه این موارد را نادیده گرفته و حتی در چنین گزارش‌هایی نیز که اظهارات مقامات مذکور گویای بخشی از واقعیت است، بازهم همصدا با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کاخ سفید، ایران را به بدعهدی متهم می‌کند.

در همین راستا و پس از رفتار غیرحرفه‌ای کاخ سفید در خصوص عدم تأیید پایبندی ایران به برجام و تلاش برای لغو این توافق بین‌المللی، سران ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک از آمریکا خواستند تا پیش از هر اقدامی مبنی بر لغو برجام به "پیامدهای" آن برای امنیت آمریکا، متحدان اروپایی و منطقه فکر کند.

نوزدهم اکتبر سران اتحادیه اروپا در پایان نشستی در بروکسل بیانیه مشترکی را منتشر کردند که در آن به ایالات متحده نسبت به خروج از توافق هسته‌ای هشدار داده شده است.

در بیانیه اتحادیه اروپا از آمریکا خواسته شده تا "به وظایف و تعهداتش در قبال برجام عمل کرده و پیش از برداشتن گام‌های بعدی، به پیامد‌های آن برای امنیت آمریکا، متحدانش و منطقه بیاندیشد."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل