1500

ادامه مظلوم‌نمایی برای کارکنان بی‌بی‌سی!

هم رسانی

   تکرار ادعاهای بی‌بی‌سی در خصوص محدودیت خانواده کارکنان این شبکه در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به ادامه مظلوم‌نمایی برای کارکنان این شبکه پرداخته و ایران را به ظلم علیه خانواده آن‌ها متهم کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی بار دیگر ادعاهای دروغین مربوط به اعمال محدودیت و ممنوعیت علیه کارکنان و خانواده کارکنان این شبکه سلطنتی انگلیسی توسط حکومت جمهوری اسلامی را مطرح کرده و تلاش کرده است تا مظلوم‌نمایی برای این عاملین خائن ایرانی بی‌بی‌سی را ادامه دهد.

بی‎بی‌سی فارسی در گزارش خود، با انتشار تیتر «انتقاد تازه از جمهوری اسلامی به خاطر تشدید آزار و اذیت خانواده‌های کارکنان بی‌بی‌سی‌ فارسی»، نوشته است: «در مجلس اعیان بریتانیا از حکومت ایران به خاطر تشدید اقداماتش علیه خانواده‌های کارکنان بی‌بی‌سی‌ فارسی انتقاد شده است.

لرد احمد که یکی از معاونان وزارت امور خارجه است روز چهارشنبه (۸ نوامبر) اعلام کرد که از گزارش‌ها مبنی بر آزار و اذیت و ممنوع المعامله کردن کارکنان بی‌بی‌سی آگاه و به شدت نگران است.

بی‌بی‌سی ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) اعلام کرد که قوه قضائیه ایران ۱۵۲ نفر از کارکنان و همکاران فعلی و پیشین بخش فارسی این رسانه را ممنوع المعامله کرده است.

کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و اعضای خانواده آنها در سال‌های اخیر در معرض انواع آزار و فشار مأموران نهادهای امنیتی و قضایی ایران بوده‌اند.

لرد احمد گفت که بریتانیا بارها از ایران خواسته است به تعهدات بین المللی خود در عرصه احترام به آزادی بیان و عقیده و از جمله آزادی روزنامه نگاران عمل کند.»

بی‌بی‌سی در ادامه می‌آورد: «تابستان گذشته در پی سالها آزار و اذیت خانواده های کارکنان بی‌بی‌سی‌ فارسی توسط سازمان های امنیتی جمهوری اسلامی، یک دادگاه در زندان اوین، ۱۵۲ نفر از کارکنان فعلی و پیشین بی‌بی‌سی‌ فارسی را به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" ممنوع المعامله کرد.

بی‌بی‌سی از اقدامات حکومت ایران به سازمان ملل متحد شکایت کرده است. دو گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد نیز به تازگی خواهان توقف اقدامات مدنی و حقوقی حکومت ایران علیه کارکنان و همکاران بخش فارسی بی‌بی‌سی شدند.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر ایران و دیوید کی، گزارشگر ویژه آزادی بیان سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک نوشته‌اند: "به نظر می‌رسد که مقام‌های ایران هر گونه ارتباط با بی‌بی‌سی را جرم تلقی می‌کنند".

آنها از گزارش‌های اخیر مبنی بر بالا گرفتن فشارها بر اعضای خانواده کارکنان بی‌بی‌سی فارسی ابراز نگرانی کرده‌اند و نوشته‌اند: "هدف این اقدامات به روشنی هدف قرار دادن بی‌بی‌سی و جلوگیری از ادامه کار مشروع خبرنگاران در بی‌بی‌سی فارسی است."»

اما همانطور که پیشتر نیز در گزارشی به این موضوع پرداخته بودیم، باید به چند نکته اساسی اشاره کرد؛ نکته اول این که سند معتبری که گویای صدق این ادعای تازه و تکراری بی‌بی‌سی علیه حکومت ایران است، کجاست و چرا این شبکه در تأیید ادعای خود از این اسناد استفاده نمی کند؟!

آیا اتکا به این بهانه که یک فرد در داخل ایران به هر دلیلی نتوانسته است معامله خود را ثبت کند، نشان دهنده ممنوعیت و محدودیت معامله برا خانواده کارکنان بی‌بی‌سی است؟!

نکته دوم این است که چطور در غرب می‌شود به راحتی و با هر بهانه بیخودی، هر فرد و نهادی در ایران را ممنوع المعامله کرد و تحت تحریم‌های مختلف قرار داد، اما ایران نمی‌تواند از حقوق مردم خود در برابر افراد وطن‌فروش و خائنی که از پشت به این ملت و کشور خنجر می‌زنند، دفاع کند؟!

آیا آمریکا و انگلیس با افرادی که به این کشور خیانت کنند و در مقابل آن‌ها به دشمنی به مردم بپردازند، با مهربانی رفتار می‌کنند؟!

بعلاوه تا کنون ایران بارها و بارها با عاملان بی‌بی‌سی در داخل کشور که تلاش داشتند با نفوذ اهداف این رسانه انگلیسی را تأمین کنند، برخورد قاطع و آشکار کرده است و بارها خود این شبکه به بازداشت و محاکمه عاملانش در ایران اذعان نموده است، پس چه دلیلی وجود دارد که ایران بخواهد کاری علیه این شبکه را مخفیانه دنبال کند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل