1502

افشای بی‌بی‌سی؛ خروج ۲۵۰ نیروی داعش از رقه در پی توافقی محرمانه با آمریکا

هم رسانی

   افشای بی‌بی‌سی؛ خروج ۲۵۰ نیروی داعش از رقه در پی توافقی محرمانه با آمریکا

حران سوریه همچنان به عنوان یکی از کانون‌های اصلی تحولات غرب آسیا شناخته می‌شود. نکته قابل توجه در تحولات اخیر این کشور شکل گیری ابعاد جدید تحرکات نظامی آمریکا در استان رقه است.
در پی آزادسازی رقه از دست داعش توسط شبه نظامیان موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه که از طرف آمریکا حمایت و پشتیبانی می‌شوند، دونالد ترامپ با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: «به زودی وارد فاز جدیدی می شویم که در آن، از نیروهای امنیتی محلی حمایت می‌کنیم.» در همین رابطه همچنین واشنگتن وعده اعطای کمک‌های مالی برای بازسازی سریع رقه را داده است که این عوامل را می‌توان ‌نشانه‌هایی از برنامه‌ریزی آمریکا برای استفاده از این مهره در صفحه شطرنج تحولات سوریه در آینده دانست.

اخیرا ژنرال ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: «این شهر به سرنوشت "درسدن" آلمان در سال 1945 (جنگ جهانی دوم) دچار شده است که از روی نقشه محو شد». لازم به یادآوری است که شهر تاریخی درسدن در شرق آلمان در مدت سه روز در سال 1945 توسط انگلستان و آمریکا مورد بمباران هوایی پی در پی قرار گرفت و به کلی نابود شد و دهها هزار نفر کشته شدند که بیشتر کشته‌شدگان غیرنظامی بودند.

ژنرال ایگورکوناشنکوف(سخنگوی وزارت دفاع روسیه) در سخنان خود با اشاره به اینکه بر اثر بمباران‌های هوایی رقه بیش از یک هزار نفر(1130) از ساکنان (غیرنظامی) این شهر جان خود را از دست داده‌اند، بیان داشت کمک‌های شتاب‌زده آمریکا و متحدان غربی این کشور به ساکنان رقه برای از بین بردن آثار حملات هوایی وحشیانه ائتلاف آمریکایی و منحرف کردن اذهان عمومی مردم این شهر از جنایات و ویرانی های گسترده در این شهر می باشد

در حالی که غیر نظامیان زیر بمباران سنگین نیروهای آمریکایی قرار دارد که اخیرا شبکه بی‌بی‌سی در گزارشی به نقل از خبرنگارش که به صورت محرمانه تهیه شده است متوجه آن شده است که نیروهای تحت امر آمریکا به خروج نیروهای داعش از این شهر کمک کرده اند. بررسی‌های بی‌بی‌سی نشان میدهد که شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا در زمان تصرف رقه، پایتخت داعش به ۲۵۰ عضو داعش اجازه خروج امن از شهر را داده اند. همچنین مشخص شده که در آستانه بازپس‌گیری شهر، از جمله ده ها نفر از اعضای خارجی داعش نیز توانسته اند به همراه ۱۰ کامیون اسلحه و مواد منفجره از رقه خارج شوند.

این اتفاق در حالی دارد اتفاق می افتد که ائتلاف به رهبری ایالات متحده در آستانه تصرف رقه، اعلام کرده بود که به هیچ یک از اعضای خارجی داعش اجازه خروج از شهر را نمی دهد و آن ها یا باید خود را تسلیم کنند یا بمیرند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل