1508

بی توجهی به نقش غرب در بحران یمن

هم رسانی

   تجاوزگری آل سعود و بحران عظیم انسانی در یمن

بی‌بی‌سی در گزارشی از نگرانی برای شیوع و گسترش بیماری وبا در یمن خبر داده است، در حالی که عاملین این بحران همچنان به حال خود رها می‌شوند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به موضوع نگرانی‌های صلیب سرخ برای شیوع و گسترش بیماری وبا در بین مردم یمن پرداخته است اما هیچ اشاره‌ای به عاملین این بحران انسانی و نقش غرب در این موضوع نداشته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این خبر که «صلیب سرخ نسبت به شیوع دوباره وبا در یمن هشدار داد»، می‌نویسد: «کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید به علت مسدود کردن فرودگاه‌ها و بنادر یمن از سوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی خطر شیوع دوباره بیماری وبا وجود دارد.

صلیب سرخ می‌گوید کمبود سوخت ناشی از محاصره باعث توقف فعالیت سیستم تأمین آب آشامیدنی شده و میلیون‌ها نفر را در معرض خطر شیوع دوباره وبا قرار داده است.

بنابر گزارش‌ها، شبکه آبرسانی و فاضلاب در سه شهر بزرگ یمن از کار افتاده است و ساکنان این شهرها بدون دسترسی به آب آشامیدنی مانده‌اند.

ائتلاف تحت رهبری عربستان به خاطر تصمیم به مسدود کردن گذرگاه‌های هوایی و دریایی یمن به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

شیوع وبا در چند هفته گذشته بحران یمن را وارد مرحله جدیدی از یک فاجعه انسانی کرده بود و نهادهای امدادگر امیدوار بودند با ارسال سریع اقلام ضروری، تأمین آب آشامیدنی سالم و دارو، مانع از گسترش این بیماری مرگ‌بار شوند اما اکنون بنا بر گزارش آژانس‌های سازمان ملل متحد و صلیب سرخ، با مسدود شدن مرزها و بنادر یمن و توقف سوخت‌رسانی به تاسیسات آبرسانی در این کشور، وبا می‌تواند دوباره شیوع پیدا کند.

دفتر برنامه جهانی غذا از عواقب این اقدام برای رساندن اقلام ضروری به میلیون‌ها افراد آسیب‌پذیر و کودکانی که بر اثر تداوم جنگ یمن دچار سوءتغذیه شده‌اند، اخطار داده است.

سازمان بهداشت جهانی هم تاکید کرده در صورت مسدود شدن مسیر ارسال محموله‌های پزشکی نظیر واکسن، حداقل یک میلیون نوزاد کمتر از یک سال در معرض خطر بیماری‌های خطرناکی از جمله فلج اطفال و سرخک قرار خواهند گرفت.»

اما این گزارش بی‌بی‌سی طبق معمول از بخش مهمی که عاملین این بحران انسانی هستند غافل مانده است و یا بهتر است بگوییم این شبکه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس تلاش کرده است تا با پرداختن به این موضوع چهره پوشالی و دروغین انسان دوست و بی طرف خود را به مخاطبینش نشان دهد، اما در عین حال با بی توجهی به عاملین این جنایت بزرگ انسانی در یمن و بخصوص نقش غرب در این بحران انسانی، در راستای سیاست‌های ابلاغی از سوی مدیران بالادستی خودش گام بردارد.

مردم مظلوم و بی دفاع یمن چند سالیست که زیر گلوله باران و موشک باران ائتلافی عربی با رهبری عربستان سعودی از زمین و هوا زندگی می‌کنند و بررسی آمار تخریب و قربانیان در این حملات همه جانبه نشان می‌دهد که کمتر خانواده‌ای در یمن می‌توان یافت که عضوی از آن قربانی این حملات نشده باشد و کمتر محله‌ای می‌توان پیدا کرد که آثار موشک‌های عربی – غربی بر پیکره آن باقی نمانده باشد.

این حملات که همه زیرساخت‌های صنعتی، بهداشتی – درمانی، کشاورزی و تولیدی یمن را نابود کرده است، بحدان عظیم انسانی را در این کشور رقم زده است تا آنان که قربانی گلوله و موشک نشده‌اند نیز از بیماری یا گرسنگی و تشنگی جانشان را از دست بدهند که میلیون‌ها کودک نیز جزو همین دسته هستند.

جالب اینجاست که این ائتلاف عربی – غربی به حملات خود بسنده نکرده و با موشک باران و تخریب کامل فرودگاه‌های یمن و همچنین مسدود ساختن همه راه‌های زمینی و دریایی منتهی به یمن، از انتقال کمک‌های بشردوستانه به مردم بی دفاع این کشور نیز جلوگیری می‌کند که همین امر باعث تشدید جدی این بحران انسانی شده است که گسترش وبا تنها یکی از آثار و پیامدهای تلخ آن است.

اما کشورهای غربی مانند آمریکا و انگلیس که همیشه داعیه دار صلح و حقوق بشر بوده‌اند، در این جریان چه نقشی ایفا می‌کنند؟! آیا برای قطع حملات و انتقال کمک‌های انسان دوستانه به یمن فعالیتی جدی و اثرگذار دارند؟!

شواهد نشان می‌دهد که نه تنها برای صلح و سلامت انسان‌ها در یمن دل نمی‌سوزانند، بلکه با فروش تسلیحات خود به عربستان سعودی و دیگر کشورهای درگیر در این حملات وحشیانه و حتی بارها با هدیه دادن این تسلیحات، در جنایتی بزرگ شریک شده‌اند و حتی فرماندهان خود را نیز در اتاق فرماندهی جنگ با نظامیان عربستانی همراه کرده‌اند تا این شراکت نزدیک‌تر و جدی‌تر باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل