1537

از دروغ ضد ایرانی تا جنایت موشک آمریکایی!

هم رسانی

   نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل

بی‌بی‌سی فارسی با پرداختن به اظهارات ضد ایرانی نماینده آمریکا در سازمان ملل، با نادیده گرفتن همه واقعیت‌ها، ایران را عامل خشونت در منطقه معرفی می‌کند.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در پی اظهارات ضد ایرانی نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل، با طرح ادعایی دروغ مبنی بر استفاده از موشک‌های ایرانی در حمله حوثی‌ها به ریاض، کشورمان را عامل خشونت در منطقه معرفی می‌کند.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که با تیتر «آمریکا: موشک شلیک شده به ریاض نشان ایرانی داشت» منتشر کرده است، می‌نویسد: «نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، با نمایش بقایای موشکی که حوثی‌ها به ریاض، پایتخت عربستان سعودی شلیک کردند ایران را به نقض تعهدات بین‌المللی متهم کرد.‌

خانم هیلی ایران را به بی‌ثبات‌سازی خاورمیانه متهم کرد و گفت آن چه از بررسی بقایای موشک برمی‌آید می‌تواند به عنوان "شواهد انکارناپذیر" نقض تعهدات بین‌المللی ایران و تلاش نافرجام ایران برای لاپوشانی این موارد تلقی شوند.

او گفت موشک شلیک شده به فرودگاه ریاض نشان گروه صنعتی شهید باقری را داشته است. این مجموعه صنعتی وابسته به وزارت دفاع ایران پیش از این به دلیل نقش ادعایی در برنامه موشکی ایران مورد تحریم قرار گرفته است.

خانم هیلی در در کنفرانس مطبوعاتی در پایگاهی نظامی با ارجاع به گزارش دبیر کل سازمان ملل درباره توافق هسته‌ای، گفت فعالیت‌های موشکی ایران نقض تعهدات بین المللی این کشور و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل (قطعنامه مرتبط با برجام) است.

ایرانی بودن این موشک از همان ابتدا از طرف عربستان سعودی مطرح شده بود. خانم هیلی این گفته مقام‌های سعودی را تکرار کرد که مشخصات این موشک با موشک قیام ایران مطابقت دارد.

یکی از ویژگی‌های مورد اشاره آمریکا، بالک نداشتن موشک قیام و موشک شلیک شده است. آمریکا می‌گوید موشک قیام تنها موشک بالستیک کوتاه‌برد بدون بالک است.»

جالب این جاست که اظهارات یکجانبه و ضد ایرانی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، علاوه بر واکنش مقامات کشورمان، واکنش بسیاری از سیاست مداران آمریکایی را هم به دنبال داشته است که نشان دهنده اوج تضاد اظهارات وی با واقعیت است.

سناتور "بن کاردن" نماینده دمکرات مریلند و عضو کمیته روابط خارجی سنا، در مصاحبه با سی.ان.ان، با ابراز نگرانی از سخنان نیکی هیلی، کاخ سفید را متهم به سیاسی کاری علیه برجام کرد. و گفت: "این اشتباه خواهد بود اگر آمریکا دست به اقدام یکجانبه، خصوصاً با انگیزه سیاسی برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران بزند.‌ دولت باید تصمیم خود را بر واقعیت‌ها بنا کند و نه بر اساس مسایلی سیاسی."

‌"ریچار نفیو"، مذاکره کننده سابق آمریکایی نیز با هشدار به دولت ترامپ مبنی بر این که در صورتی که بدون هیچ دلیل موجهی ایران را ناقض برجام اعلام کند، در آینده از این تصمیم خود پشیمان خواهد شد.، در توئیتر با بیان این که هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای اثبات نقض برجام توسط ایران وجود ندارد، تأکید کرده است: "آن‌ها هیچ ذهنیت و برنامه‌ای برای حل مساله هسته‌ای پس از خروج از برجام ندارند.‌"

«داریل کیمبال» رئیس انجمن کنترل تسلیحاتی آمریکا در این باره اذعان نمود: " احمقانه است که کاخ سفید فکر کند می‌تواند برای رسیدگی به نگرانی‌ها درباره نقش ایران در درگیری‌های خاورمیانه حمایت بین‌المللی جلب کند و وضعیت توافق هسته‌ای را با خروج از برجام و اعمال مجدد تحریم‌های هسته‌ای ارتقا دهد."

"جان آراوسیس"، روزنامه‌نگار آمریکایی نیز در توئیتی نوشت: "هیچ دلیلی برای باور کردن اظهارات هیلی درباره ایران وجود ندارد. او نماینده یک دروغگوی بیمار (ترامپ) است."

نماینده ایران در سازمان ملل در مواجهه با این اظهارات نماینده آمریکا، گفت: "شواهد و مدارک ادعائی که امروز به نمایش گذاشته شد، مثل مدارک جعلی و ساختگی است که آمریکا در گذشته در مناسبت‌های دیگر نیز ارائه کرده است. این جار و جنجال‌ها فقط برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات ماجراجویانه آمریکا در منطقه، شامل حمایت افسار گسیخته و ظالمانه از رژیم صهیونیستی و سرپوش نهادن بر جنایات جنگی عربستان سعودی در یمن با مشارکت و حمایت همه جانبه آمریکا مطرح می‌شود. ایران ضمن تأکید بر حق مردم یمن در دفاع مشروع از خود علیه تجاوز، مجدداً اعلام می‌نماید بحران یمن به هیچ وجه راه حل نظامی ندارد."

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان نیز در توئیتری خود با انتشار عکس "نیکی هیلی" در کنار "کالین پاول" سفید اسبق آمریکا در سازمان ملل که در حال ارائه مستندات ادعایی در زمینه سلاح‌های کشتار جمعی در عراق زمان صدام است، نوشت: "وقتی من در سازمان ملل مستقر بودم این نمایش و آنچه را که به بار آورد دیدم."

لازم به یادآوری است که در بسیاری از حملات ائتلاف عربی به یمن و در اکثر قتل عام‌های مردم این کشور، آثار به جای مانده نشان دهنده آمریکایی بودن موشک‌های استفاده شده در این جنایات است.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل