1539

بزرگ‌ترین زندان خبرنگاران از نگاه بی‌بی‌سی!

هم رسانی

   اتهام زنی بی‌بی‌سی به ایران در خصوص نقش آزادی رسانه

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به بررسی وضعیت آزادی رسانه و خبرنگاران در جهان پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر نموده، وضعیت آزادی رسانه در جهان را مورد بررسی قرار داده و بزرگترین زندان خبرنگاران را از نگاه خودش معرفی کرده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با تیتر «بزرگ‌ترین زندان‌های خبرنگاران در سال ۲۰۱۷ میلادی»، نوشته است: «کمیته حمایت از روزنامه نگاران، در گزارش سالانه خود، برای دومین سال پیاپی، ترکیه را بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران اعلام کرده است. تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در ایران پنج نفر اعلام شده است که این کشور را همراه با روسیه در رتبه نهم قرار می‌دهد.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران، که نهادی غیر انتفاعی در آمریکا است، هرسال گزارشی از وضعیت خبرنگاران در جهان منتشر می‌کند. این موسسه، تعداد کل خبرنگاران زندانی در جهان را ۲۶۲ نفر اعلام کرده است که نیمی از آنها در سه کشور ترکیه، چین و مصر زندانی هستند.

چین، ترکیه و ایران، سه کشوری هستند که در یک دهه اخیر، بیشترین تعداد روزنامه‌نگاران زندانی را داشته‌اند. نمودار زیر نوسان تعداد زندانیان این کشورها را در این مدت نشان می‌دهد.

در گزارش کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران، نام پنج نفر به عنوان روزنامه‌نگاران زندانی در ایران منتشر شده است. گرچه بعضی از مؤسسات تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در ایران را بیشتر از این تعداد می‌دانند.»

گذشته از این نکته که هر بازداشت فردی دلیل بر نقض آزادی حرفه‌ای او نبوده و امکان دارد یک خبرنگار به عنوان فردی از یک جامعه، همانند هر فرد دیگری که در حرفه‌های مختلف مشغول به فعالیت است، با نقض قانون و ارتکاب جرم، محکوم و مجازات شود، این بررسی در شرایطی از نگاه بی‌بی‌سی صورت گرفته است که همه می‌دانند، آمارهای واقعی در خصوص میزان آزادی رسانه و فعالیت خبرنگاران اولاً تنها با همین اعداد قابل درک و فهم نیست و دوما، ملاک‌ها و مشخصات دیگری نیز علاوه بر تعداد خبرنگاران زندانی در یک کشور دارد که نباید به آن‌ها بی توجه بود و یک سویه به این موضوع نگاه کرد.

یکی از کشورهای غربی که همواره دیگران را برای نقض آزادی رسانه متهم کرده است و خود در واقع متهم ردیف اول این جریان بوده، انگلیس است که بارها اعتراضات داخلی این کشور به دخالت‌های دولتی در فعالیت‌های رسانه‌ها سر و صدا و حاشیه به راه انداخت و حتی سازمان گزارشگران بدون مزد در گزارشاتی که برای این موضوع منتشر کرد، بارها انگلیس را در رده‌های میانی این جدول قرار داد که نشان دهنده عدم موفقیت آن‌ها در احقاق حق رسانه‌ها بوده است.

دیگر کشور مدعی نیز ایالات متحده آمریکاست که بررسی واقعیت‌ها در خصوص فشارهای سیاسی دولتی بر رسانه‌ها و جهت دهی به فعالیت‌های آن‌ها، به خوبی نشان دهنده بحران کمبود رسانه آزاد و آزادی رسانه در این کشور است.

در یکی از تازه‌ترین نمونه‌های نقض آزادی رسانه‌ها در آمریکا، می‌توان به رفتار دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده با رسانه‌ها در این کشور و مبارزه آشکار و علنی وی و دولتی با رسانه‌های آزاد در این کشور اشاره کرد؛ جریانی واقعی که الجزیره به آن اذعان نمود.

الجزیره انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: "رئیس جمهور آمریکا بار دیگر رسانه‌ها را هدف انتقاد شدید قرار داد و ابتدا در گردهمایی هم حزبی‌های خود آنان را دروغگو، فریبکار و متقلب خواند و سپس کاخ سفید از ورود نمایندگان برخی رسانه‌ها به نشست پرسش و پاسخ مطبوعاتی خود جلوگیری کرد. دونالد ترامپ در نشست نومحافظه کاران در مریلند تاکید کرد: «باید با رسانه‌ها بجنگیم دوستان، باید با آنان بجنگیم. اصحاب رسانه بسیار باهوش، نیرنگ باز و متقلب هستند و من می‌خواهم همهٔ شما این را بدانید که ما داریم با رسانه‌های دروغگو می‌جنگیم. آن‌ها ساختگی هستند ریاکارند.» پس از سخنان ترامپ بود که سخنگوی کاخ سفید، شان اسپایسر، نمایندگان برخی رسانه‌های مطرح را از جمله نیویورک تایمز، سیان ان و پلیتیکو از حضور در نشست پرسش و پاسخ مطبوعاتی منع کرد."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل