1545

سیاه نمایی اقتصادی بی‌بی‌سی علیه ایران!

هم رسانی

   سیاه‌نمایی بی‌بی‌سی علیه وضعیت اقتصادی مردم ایران

بی‌بی‌سی فارسی در خبر کوتاه و همچنین در یک گزارش تصویری از بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم ایران ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در خبری کوتاه و گزارشی تصویری از بدتر شدن وضعیت اقتصادی خانواده‌های ایرانی گزارش داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این خبر و توضیح گزارش تصویری خود، با اعلام این که «ایرانی‌ها در یک دهه گذشته ۱۵ درصد فقیرتر شده‌اند» این گونه آورده است: «بررسی‌های بی‌بی‌سی فارسی نشان می‌دهد وضع اقتصادی ایرانی‌ها نسبت به ۱۰ سال پیش، ۱۵ درصد بدتر شده. این در حالی است که از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۶، وضع رفاهی خانوارهای ایرانی ۴۳ درصد بهتر شده بود. این تحقیق با نگاهی به آمارهای رسمی برای اولین بار مشخص می‌کند که مشکلاتی نظیر تحریم‌های بین‌المللی، نرخ بالای تورم و رکود اقتصادی، چه تأثیری روی وضع زندگی مردم ایران گذاشته است.»

اما این رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در مقابل ابراز نگرانی برای وضعیت فقر در ایران، آیا نیم نگاهی به وضعیت اقتصاد داخلی مردم خود انگلیس دارد؟!

تصویری حقیقی از آن چه این روزها مردم انگلیس با آن درگیر هستند و واقعیت پنهان شده وضعیت اقتصاد داخلی انگلیس را در گزارش اخیر روزنامه انگلیسی ایندیپندنت می‌توان به وضوح مشاهده کرد؛ گزارشی بی سابقه که بر اساس آن، فقر، گرسنگی و خودکشی سه چالش مهم جامعه انگلیس عنوان شده است.

این روزنامه در گزارش خود تأکید کرده است: "حتی والدین فقیر بچه‌های خود را به خاطر فقر رها می‌کنند و بچه‌ها برای هفته‌ها گرسنه می‌مانند دولت هم به اینها کمکی نمی‌کند. بسیاری از خانواده‌های فقیر نیز که به سازمان‌های خیریه و مؤسسات دولتی تأمین اجتماعی مراجعه می‌کنند یا تماس می‌گیرند، اغلب پاسخی دریافت نمی‌کنند. فقر در شهرهای انگلیس سریعتر از نقاط دیگر رو به گسترش است و تصویری که از مناطق حومه به عنوان مرفه‌ترین بخش‌های کشور نشان داده می‌شود، افسانه‌ای بیش نیست. مناطق حومه‌ای در انگلیس 7 میلیون نفر از جمعیت این کشور را که در خط فقر یا زیر آن قرار دارند، در خود جای داده است."

ایندیپندنت در گزارش خود به صراحت اذعان می‌کند: "روند بهبود نواحی شهری در پی رکود اقتصادی قوی‌تر از مناطق حومه بوده است و فقر به سمت حاشیه شهرها می‌رود به طوری که فقر در بسیاری نواحی حومه‌ای به رویه‌ای غالب تبدیل شده است و در برخی نواحی به نحو نگران‌کننده‌ای بالا و رو به افزایش است... کاهش ارزش دستمزدها، اصلاحات رفاهی و نبود مسکن با قیمت مناسب به علت قیمت‌گذاری املاک در برخی مراکز شهری امکان تشدید روند حومه‌ای شدن فقر را افزایش می‌دهد."

گاردین، دیگر روزنامه و رسانه مطرح انگلیس نیز در 18 شهریور (9 سپتامبر) گذشته با انتشار گزارشی ضمن اذعان به بحرانی‌تر شدن فقط در بین خانواده‌های کم درآمد انگلیسی، نوشته است: "درآمد بیش از 2 میلیون خانواده فقیر در انگلستان، حدود 50 یورو در هفته کاهش یافته که همین مسئله سبب سخت‌تر شدن اوضاع به ویژه برای خانوارهای دارای فرزند شده است. این کاهش درآمد در نتیجه اقدامات ریاضت اقتصادی در انگلستان بوده که بیشتر از همه بر توانایی خانواده‌ها در تأمین مسکن اثر گذاشته است. شدت فقر بر خانواده‌های دارای تعداد فرزند بالاتر به نسبت بیشتر بوده است. هزینه مسکن طی چند سال گذشته به شدت در انگلستان در حال افزایش بوده و این در حالی است که کمک هزینه مسکن از سوی دولت ثابت مانده است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل