1550

درس عبرتی برای غرب!

هم رسانی

   بی‌بی‌سی و واکنش جهانی به تصمیم ترامپ در خصوص قدس

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی به ادامه واکنش کشورهای جهان در مقابل تعیین "قدس" به عنوان پایتخت اسرائیل پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود، به بررسی ادامه واکنش‌های جهانی در خصوص تعیین شهر "قدس" به عنوان پایتخت اسرائیل پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی که در این گزارش تصویری، به واکنش مقامات ترکیه در این باره اشاره کرده، در توضیح آن می‌آورد: «رئیس جمهوری ترکیه قصد دارد به زودی سفارت کشورش را در بیت‌المقدس شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین تأسیس کند. ترکیه آنجا هم اکنون یک کنسولگری دارد. آقای اردوغان پیشتر به تندی از تصمیم دونالد ترامپ برای قبول بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل انتقاد کرده بود. مصر هم از شورای امنیت سازمان ملل خواسته که پیش‌نویسی را برای بی‌اثر کردن تصمیم آمریکا، به بحث بگذارد. امروز اعتراضات خیابانی در کشورهای اسلامی به این موضوع ادامه یافته و در سرزمینهای فلسطینی به تنش کشیده است. کسری ناجی گزارش می‌دهد.»

این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که می‌توان از آن به عنوان یک اعتراف به شکست برای سیاست‌های غرب علیه اسلام و مسلمانان یاد کرد؛ شکستی که بار دیگر نشان داد با همه کم و کاستی‌ها و اختلافات و درگیری‌ها، اکثریت اسلام در شرایط نیاز و ضرور یکصدا حق را فریاد می‌زنند و جلوی توطئه غرب ایستادگی می‌کنند.

پس از تصمیم خصمانه آمریکا علیه اسلام و مسلمانان و اعلام رسمی تلاش‌هایشان برای به رسمیت شناختن قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر صهیونیستی، کمتر کشور و شخصیتی اسلامی در جهان باقی مانده است که به این موضوع واکنشی محکم و جدی نشان نداده باشد.

اعتراض‌های گسترده مردمی و دولتی در جهان اسلام، از جمله کشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران، اردن، لبنان، ترکیه، عراق، الجزایر، سودان، مغرب، سوریه، مصر، پاکستان و حتی عربستان سعودی که نزدیکی‌هایی نیز با اسرائیل و آمریکا دارد، نشان دهنده اهمیت بالای آزادی قدس و استقلال فلسطین اشغالی است که در صورت نیاز همه اختلافات میان کشورهای اسلامی را از بین برده و مشتی متحد و محکم را در پاسخ به این سیاست‌های خصمانه به دهان دشمنان می‌کوبد.

بعلاوه، این تصمیم کاخ سفید به قدری نسنجیده بوده است که حتی دوستان نزدیک ایالات متحده و سازمان‌های بین المللی که تا به حال همواره حامی و همراه سیاست‌های آمریکا بوده‌اند نیز لب به اعتراض گشوده‌اند.

"آمانوئل ماکرون" رئیس جمهور فرانسه این تصمیم یکجانبه "ترامپ" را تأسف برانگیز خوانده است.

"آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد، این گونه تصمیمات و اقدامات یکجانبه دولت آمریکا را عامل به خطر افتادن چشم انداز صلح در جهان و فلسطین معرفی کرده است.

"فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، با رد شدید و جدی تصمیم ترامپ، تأکید می‌کند که نگاه و سیاست اتحادیه اروپا در قبال قدس تغییر نمی‌کند.

"ترزا می" نخست وزیر انگلیس با انتقاد از تصمیم "ترامپ" در قبال "قدس"، آن را "غیرسازنده" خوانده و تهدیدی برای صلح می‌داند.

"آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان، با اعتراض به تصمیم "ترامپ" تأکید می‌کند که کشورش هرگز از این تصمیم حمایت نکرده و با آن شدیداً مخالف است.

سازمان عفو بین الملل این تصمیم کاخ سفید در خصوص شهر "قدس" را "تحریک آمیز" و "بی ملاحظه" توصیف می‌کند.

با این وجود تنها اسرائیل و نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اشغالگر صهیونیستی است که در این میان با ذوق زدگی به استقبال تصمیم "ترامپ" می‌رود و با اظهاراتی رضایت و حمایت خود را از این تصمیم رسماً اعلام می‌کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل