1571

وقتی بی‌بی‌سی ایران را از آمریکا تشخیص نمی‌دهد!

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

بی‌بی‌سی فارسی با پرداختن به اظهارات خنده دار رئیس جمهور آمریکا در مورد وضعیت داخلی ایران، به انتشار مطالبی پرداخته است که بیشتر به رفتار و سابقه ایالات متحده شبیه است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه فضاسازی‌های خود در خصوص تحولات داخلی این روزهای ایران و موج‌سواری‌های پیاپی‌اش بر روی آشوب یک اقلیت انگشت شمار، با انتشار گزارشی به بازتاب اظهارات عجیب و خنده دار دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده علیه کشورمان پرداخته است؛ اما با خواندن این اظهارات متوجه این موضوع خواهیم شد که ترامپ و البته بی‌بی‌سی، آمریکا را با ایران اشتباه گرفته‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با تأکید بر این جمله از زبان دونالد ترامپ که «معترضان در ایران از فساد حکومت و تلف‌شدن ثروتشان برای تروریسم خسته‌اند»، این گونه نوشته است: «دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، شامگاه جمعه درباره اعتراض‌ها در ایران توییت کرد و نوشت که حکومت ایران باید حقوق مردمش از جمله حق بیان را به رسمیت بشناسد.

آقای ترامپ در توییت خود نوشته است شهروندان ایرانی که تظاهرات مسالمت‌آمیز کرده‌اند، "از فساد حکومت و بر باد دادن ثروت کشور برای تأمین مالی تروریسم در خارج، جان‌به‌لب شده‌اند."

رئیس‌جمهوری آمریکا نوشته است حکومت ایران باید حقوق مردمش از جمله حق بیان را به رسمیت بشناسد و توییتش را این‌طور تمام کرده است که "دنیا دارد تماشا می‌کند!"

دولت آمریکا که در سال‌های گذشته معمولاً درباره اعتراض‌ها در ایران واکنش نشان داده است، هم‌چنین جمعه عصر و در پایان روز دوم اعتراض‌های اخیر گفت از مردم ایران حمایت می‌کند و بازداشت تظاهرات‌کنندگان را محکوم کرد.

در بیانیه‌ای که سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا داد، با حمایت از تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران، بازداشت معترضان را محکوم کرده است.»

اما همانطور که در بالا به آن اشاره شد، گویا هم بی‌بی‌سی و هم شخص ترامپ در تشخیص ماهیت آمریکا و جمهوری اسلامی ایران دچار اشتباه اساسی شده‌اند و به همین دلیل رفتارهای روزمره دولت ایالات متحده را به ایران نسبت می‌دهند.

این اشتباه در تشخیص ایران و آمریکا باعث شده است تا از بر باد دادن ثروت یک سرزمین و ملت برای تأمین مالی تروریسم در خارج و جنگ افروزی به عنوان یکی از رفتارهای حکومت جمهوری اسلامی نام می‌برند، در شرایطی که این نوع سیاست، با نام ایالات متحده و کاخ سفید درآمیخته است.

آمریکا از دیرباز تا کنون، مالیاتی که از جیب مردم خود می‌گیرد را به راحتی آب خوردن در عرصه جنگ افزوری و حمایت از تروریسم هزینه می‌کند و اسناد این واقعیت غیر قابل انکار است.

آیا بودجه و هزینه‌ای که آمریکا صرف تهاجم و جنگ طلبی تنها در افغانستان و عراق کرده است را می‌توان نادیده گرفت؟! منبع تأمین این هزینه، آیا جز مالیات أخذ شده از مردم این کشور است؟!

کارشناسان دانشگاه هاروارد در گزارشی هزینه جنگ آمریکا در عراق و افغانستان را شش تریلیون دلار اعلام کرده‌اند.

در این گزارش که پایگاه اینترنتی "ورلد سوسیالیست" آن را منتشر کرده است، "لیندا بیلمز" استاد دانشگاه هاروارد و "جوزف استیگایتز" اقتصاددان تأکید کرده‌اند که "این هزینه گزاف صرف پرداخت غرامت و درمان صدها هزار نظامی آمریکایی در عراق و افغانستان می‌شود که با مشکلات جسمی و روحی فراوان به کشورشان باز گشته‌اند."

این جنگ‌ها که با هدف دست یابی به ذخایر راهبردی مانند نفت و حضور مستمر در خاورمیانه صورت گرفته است، بر اساس آمارهای موجود، پنجاه هزار نظامی آمریکایی زخمی و صدها هزار نظامی دیگر به بیماری‌های روحی و روانی دچار شدند. و این اضافه بر بیش از یک میلیون عراقی و افغان است که جان خود را از دست دادند و میلیون‌ها نفری که بی خانمان یا دچار نقص عضو شدند.

اما تنها هزینه‌های ناشی از خشونت طلبی و جنگ افروزی آمریکا به همین جنگ‌های مستقیم نظامی هم محدود نیست و ما در سال‌های اخیر شاهد گنجاندن بندی رسمی در بودجه سالانه این کشور به منظور کمک، حمایت و آموزش گروه‌های مختلف تروریستی بوده‌ایم که در عراق و به خصوص سوریه جان میلیون‌ها بی گناه را به خطر انداخته و هولناک‌ترین جنایات علیه بشریت را رقم زده‌اند.

از طرفی اغتشاش، قتل، آسیب رساندن به اموال عمومی و ... در ایران اعتراض مسالمت آمیز است، اما تجمعات و اعتراضات گسترده مردمی در آمریکا که با خشونت پلیس به صحنه جنگ تبدیل می شود، اهمیتی ندارد!

با این وجود، بی‌بی‌سی باید بررسی کند که آیا "ترامپ" داروهایش را به موقع خورده است که کشورش را با ایران اشتباه گرفته است و خود این مجموعه نیز از تقلید کورکورانه در جهت دشمنی با ایران و ایرانیان دست بردارد تا با طناب پوسیده این فراموش کاران بیشتر از این در قعر چاه رسوایی فرو نرود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل