1626

تداوم شکست‌های داخلی ترامپ در آمریکا

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از شکستی دیگر برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در موضوعات داخلی این کشور پرده برداشت.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی چندی پیش گزارشی را بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است که در آن پرده از شکستی دیگر برای کاخ سفید و رئیس جمهور ترامپ در عرصه‌های داخلی آمریکا برداشته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این رابطه، نوشته است: «یک دادگاه استیناف فدرال آمریکا فرمان دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده برای منع سفر شهروندان شش کشور عمدتاً مسلمان را ناقض قانون اساسی آمریکا دانسته است.

بر اساس حکم روز پنجشنبه دادگاه استیناف ناحیه چهارم آمریکا، مستقر در ریچموند ویرجینیا، فرمان منع سفر آقای ترامپ علیه پیروان یک دین اعمال تبعیض می‌کند.

بر این اساس، سخنان آقای ترامپ علیه مسلمانان، از جمله در زمان انتخابات ریاست جمهوری، نشان می‌دهد که فرمان مسافرتی او با اهداف تبعیض آمیز صادر شده است.

پیش از این نیز در ماه دسامبر، یک دادگاه استیناف فدرال در کالیفرنیا، با صدور حکمی علیه فرمان آقای ترامپ، آن را ناقض قوانین مهاجرتی آمریکا دانسته بود.

فرمان منع سفر آقای ترامپ که در حال حاضر در دست اجراست، سومین فرمان او در این باره است. دادگاه‌های فدرال آمریکا پیش‌تر مانع از اجرای دو فرمان قبلی به علت تناقض‌های قانونی شده بودند.

در حال حاضر، فرمان سوم آقای ترامپ با حکم دیوان عالی آمریکا در دست اجراست و احکام صادر شده از سوی دادگاه‌های استیناف فعلاً مانع از اجرای آن نمی‌شود.

دیوان عالی آمریکا از آوریل بررسی احکام دادگاه‌های استیناف را آغاز می‌کند و قرار است تا ماه ژوئن نظر قطعی خود را اعلام کند.»

اما وقتی این گزارش جالب است که بدانیم، این نخستین بار نیست که دونالد ترامپ از زمان رسیدن به جایگاه ریاست جمهوری آمریکا و ورود به کاخ سفید در عرصه‌های داخلی این کشور دچار شکست و فروپاشی می‌شود.

احکام دادگاه‌های استیناف منطقه چهارم (ویرجینیا) و منطقه نهم (کالیفرنیا) در تأیید حکم‌های مشابه دادگاه‌های فدرال مریلند و هاوایی صادر شده است.

این دادگاه‌ها حکم و فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ را ناقض قانون اساسی خود آمریکا تشخیص داده‌اند!

بر اساس فرمان منع سفر آقای ترامپ، ورود اکثر شهروندان ایران، لیبی، سومالی، سوریه، یمن و چاد که مسلمانان در آنها در اکثریت هستند، به آمریکا ممنوع شده است که این موضوع بارها و بارها توسط حوزه‌ها، مسئولین و ایالت‌های مختلف این کشور به چالش کشیده شده است.

در همین راستا، چندی پیش نیز بیش از 130 مقام پیشین و کارشناس سیاست خارجی آمریکا با محکوم کردن فرمان ضد مهاجرتی ترامپ، آن را تضعیف کننده امنیت و منافع ملی این کشور خواندند.

در نامه مقام‌ها و سیاستمداران دموکرات و جمهوری خواهی مانند نیکلاس برنز دیپلمات بلندپایه پیشین، ریچارد کلارک مدیر پیشین بخش مبارزه با تروریسم شورای امنیت ملی، مایل فلورنوی معاون پیشین وزارت دفاع آین کشور، مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه پیشین، ژانت ناپولیتانو وزیر پیشین امنیت داخلی، سوزان رایس مشاور پیشین امنیتی ملی و متیو اولسن مدیر پیشین سازمان ملی مبارزه با تروریسم ایالات متحده، این گونه نوشته شده است: "این فرمان که سفر شهروندان برخی کشورهای اسلامی و پناهندگان را به آمریکا ممنوع می‌کند، ادعای تبلیغاتی گروه تروریستی داعش را درباره جنگ ایالات متحده با اسلام، تقویت می‌کند. اما استقبال از پناهندگان و مسافران مسلمان، دروغ‌های تروریست‌ها را افشا و با دیدگاه انحرافی آنان مبارزه می‌کند. ممنوعیت‌های مسافرتی و مهاجرتی گنجانده شده در این فرمان، به امنیت ملی آمریکا آسیب رسانده و دونشان این ملت است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل