1630

فقر؛ از ایران تا انگلیس

هم رسانی

   بحران فقر در انگلیس و سیاه‌نمایی بی‌بی‌سی علیه ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از گسترش فقر در ایران خبر داده است، در شرایطی که انگلیس با بحرانی جدی در این حوزه مواجه است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی با بهره برداری از اظهارات یکی از مقامات کشورمان تلاش کرده تا از گسترش فقر در ایران خبر داده و با بزرگنمایی به سیاه نمایی در این باره بپردازد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش نوشته است: «پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد امام خمینی گفته است فقر در ایران در حال افزایش است و این سازمان به کمک‌های بیشتری نیاز دارد.

آقای فتاح در مراسمی در اصفهان گفت: "در جامعه هر روز بر تعداد فقرا افزوده می‌شود."

او گفته است کمیته امداد امام خمینی به "یار و یاوران بیشتری برای مددکاری و کمک" نیاز دارد.

این اولین بار نیست که آقای فتاح به افزایش فقر و تعدا فقرا در ایران اشاره می‌کند. او سال پیش هم گفته بود حدود ۱۱ میلیون نفر در ایران زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

آقای فتاح همچنین گفته بود "فقر در جامعه در حال تولید است و تعداد افراد نیازمند کمک رو به افزایش است."

آمار اعلام شده از سوی کمیته امداد مربوط به افرادی است که در کمیته امداد ثبت شده‌اند. از بیش از ده سال پیش به این سو آماری رسمی درباره تعداد افراد زیر خط فقر در ایران اعلام نشده است.»

اما سؤال اینجاست که آیا بی‌بی‌سی با همین دقتی که در مسئله فقر در ایران دارد، به بحران فقر در انگلیس هم تا کنون توجهی داشته و به آن پرداخته است؟!

آیا این شبکه به عنوان یک رسانه وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس نگران مردمان فقیر کشوری که از مالیات‌هایشان بودجه دریافت می‌کند، نبوده یا علاقه‌ای به بازتاب واقعیت‌های انگلیس ندارد؟!

بر اساس گزارش بنیاد خیریه "جی آر اف"، بیش از 13 میلیون نفر در انگلیس زیر خط فقر قرار دارند که 6 میلیون و 700 هزار نفر از آنان دارای شغل هستند و شش میلیون و 300 هزار نفر نیز بیکار و یا بازنشسته و مستمری بگیر می‌باشند.

برخی منابع اماری دیگر و تحقیقات به عمل آمده حتی تعداد افرادی که زیر خط فقر هستند را در انگلیس حدود 20 میلیون نفر نشان می‌دهند که به عبارتی نشان می‌دهد که بیش از یک پنجم جمعیت انگلیس در زیر خط فقر حضور دارند.

 بر اساس تحقیقات بنیاد جوزف رون‌تری، در سال‌های 2014 تا 2015 حدود 19 میلیون نفر از مردم انگلیس در زیر خط فقر حضور دارند که سهم قابل توجهی از این تعداد را کودکان شامل می‌شوند.

بر اساس گزارش مذکور از این 19 میلیون نفر که حدود یک سوم جمیت بریتانیا را تشکیل می‌دهند، 6 میلیون کودک هستند که 45 درصد از جمعیت کل کودکان بریتانیا را تشکیل می‌دهند.

گزارش اخیر همچنین اذعان دارد که بیش از 14 درصد از جمعیت بازنشستگان انگلیس زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

روزنامه ایندیپندنت چاپ انگلیس در گزارشی به این بحران پرداخته و تأکید کرده است: "حتی والدین فقیر بچه‌های خود را به خاطر فقر رها می‌کنند و بچه‌ها برای هفته‌ها گرسنه می‌مانند دولت هم به اینها کمکی نمی‌کند. بسیاری از خانواده‌های فقیر نیز که به سازمان‌های خیریه و مؤسسات دولتی تأمین اجتماعی مراجعه می‌کنند یا تماس می‌گیرند، اغلب پاسخی دریافت نمی‌کنند. فقر در شهرهای انگلیس سریعتر از نقاط دیگر رو به گسترش است و تصویری که از مناطق حومه به عنوان مرفه‌ترین بخش‌های کشور نشان داده می‌شود، افسانه‌ای بیش نیست. مناطق حومه‌ای در انگلیس 7 میلیون نفر از جمعیت این کشور را که در خط فقر یا زیر آن قرار دارند، در خود جای داده است. روند بهبود نواحی شهری در پی رکود اقتصادی قوی‌تر از مناطق حومه بوده است و فقر به سمت حاشیه شهرها می‌رود به طوری که فقر در بسیاری نواحی حومه‌ای به رویه‌ای غالب تبدیل شده است و در برخی نواحی به نحو نگران‌کننده‌ای بالا و رو به افزایش است... کاهش ارزش دستمزدها، اصلاحات رفاهی و نبود مسکن با قیمت مناسب به علت قیمت‌گذاری املاک در برخی مراکز شهری امکان تشدید روند حومه‌ای شدن فقر را افزایش می‌دهد."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل