1633

بهانه‌هایی دروغین که انکار نمی‌شوند!

هم رسانی

   نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از تهیه پیشنویس قطعنامه‌ای ضد ایرانی در شورای امنیت با بهانه اظهارات سفید آمریکا خبر داد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی از تهیه پیشنویس قطعنامه‌ای ضد ایرانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد با بهانه اظهارات اخیر "نیکی هیلی" سفید آمریکا در این سازمان خبر داد؛ در شرایطی که بسیاری بر دروغ بودن این اظهارات اذعان نموده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی با در گزارشی با تیتر «تهیه پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت برای محکومیت ایران در ارتباط با یمن»، نوشته است: «خبرگزاری رویترز گزارش داده که نمایندگان آمریکا، بریتانیا و فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه‌ای را تهیه کرده‌اند که قصد دارد ضمن تمدید تحریم تسلیحاتی یمن برای یک سال دیگر، ایران را به خاطر ناکامی در ممانعت از ارسال موشک به شورشیان حوثی محکوم بکند.

هم زمان، نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، خواهان اقدام شورای امنیت علیه ایران در ارتباط با بحران یمن شده است.

خانم هیلی روز شنبه (۱۷ فوریه) با انتشار مقاله‌ای در ستون آزاد روزنامه نیویورک تایمز به گزارش اخیر کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد اشاره کرد که در آن آمده ایران تحریم‌های شورای امنیت علیه یمن را نقض کرده زیرا "نتوانسته برای جلوگیری از ارسال مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال" موشک‌های بالستیک کوتاه برد و سایر تجهیزات به شورشیان حوثی، تدابیر لازم را اتخاذ بکند.

نیکی هیلی نوشت: "جهان دیگر نمی‌تواند مدعی بی اطلاعی و تردید درباره نقش ایران در ایجاد بی ثباتی در خاورمیانه بشود."

خانم هیلی پیش‌تر نیز درباره گزارش کارشناسان مستقل سازمان ملل متحد گفته بود: "این گزارش چیزی که ما ماه‌هاست می‌گوئیم را پررنگ می‌کند: ایران به طور غیرقانونی و برخلاف چند قطعنامه شورای امنیت (به یمن) تسلیحات منتقل می‌کند."»

اما باید به این نکته توجه کرد که بهانه این پیشنویس احتمالی، اظهاراتی است که بارها اعضای شورای امنیت و مقامات سازمان ملل متحد، بر دروغ بودن آن‌ها تأکید کرده‌اند.

اظهاراتی که حتی در درون خود آمریکا و از مقامات دفاعی و نظامی این کشور هم آن را بارها رد کرده‌اند، چطور می‌تواند پایه یک حرکت بین الملل ضد ایرانی شود؟!

"فرحان حق" معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، در نشستی خبری که در مقر این سازمان برگزار شد، ادعاهای نیکی هیلی نماینده آمریکا در این سازمان علیه ایران را رد کرد و گفت: گزارشی که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل به شورای امنیت ارائه کرد، گزارشی نیم‌سالانه در خصوص میزان اجرای قطعنامه 2231 در زمینه برنامه‌های هسته‌ای ایران بود. این گزارش تحلیلی درباره موشک‌هایی که از یمن به عربستان شلیک شده است، ارائه کرده و هیچ دلیل محکمی که منبع ساخت این موشک‌ها را مشخص کند، وجود ندارد.

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به بازتاب نظرات مقام‌های وزارت دفاع آمریکا پرداخته است که صراحتاً ادعاهای نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد علیه ایران را رد کردند. مقام‌های دفاعی آمریکا می‌گویند با بررسی تسلیحات مورد نظر نمی‌توان ادعاهای او را تأیید کرد.

مقام‌های دفاعی آمریکا در این گزارش اذعان داشته‌اند که نمی‌توانند زمان دقیق ارسال سلاح‌ها به یمن را مشخص کنند و این به معنای آن است که حتی در صورتی که ایران تأمین‌کننده این سلاح‌ها باشد، ممکن است زمان انتقال آنها مربوط به قبل از صدور قطعنامه‌های سازمان ملل باشد.

برخی از منابع هم گفته‌اند که هیچکدام از سلاح‌هایی که هیلی به نمایش گذاشت قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای نیستند و این بدان معنا است که نقض قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت به شمار نمی‌رود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل