1654

گزارشی جنایت، بدون توجه به ریشه‌های عامل آن!

هم رسانی

   واکنش ناقص بی‌بی‌سی به ربودن دختران دانش آموز نیجریه توسط بوکوحرام

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در حالی از جنایات بوکوحرام در نیجریه گزارش می‌دهد که هیچ توجهی به ریشه‌های این گروه تروریستی ندارد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به یکی دیگر از جنایت‌های بوکوحرام در نیجریه و ربودن دختران نوجوان پرداخته است؛ اما آیا این واکنش‌های ناقص بدون پرداختن به ریشه‌های حقیقی این گروه تروریستی، حرفه‌ای و عادلانه است؟!

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش اخیر خود می‌نویسد: «نیجریه هواپیماها و سربازان بیشتری را به عملیات جست و جو برای یافتن ۱۱۰ دانش آموز دختر که تصور می‌شود هفته پیش توسط پیکارجویان بوکو حرام ربوده شده باشند اختصاص داده است.

این دختران در پی یورش روز ۱۹ فوریه اعضای بوکو حرام به مدرسه‌ای در شهر دپاچی در شمال شرقی کشور در ایالت یوب ربوده شدند.

محمدو بوهاری رئیس جمهور نیجریه این حادثه را یک "فاجعه ملی" توصیف و از خانواده‌های دختران عذرخواهی کرده است.

این حمله تداعی کننده ربوده شدن شمار بزرگی از دانش آموزان دختر در چیبوک در سال ۲۰۱۴ است.

از زمانی که گزارش شد سربازان ارتش ماه پیش از ایست‌های بازرسی حساس در دپاچی خارج شدند، خشم خانواده‌های دختران بیشتر شده است.

دپاچی که در حدود ۲۷۵ کیلومتری شمال غربی چیبوک است دوشنبه گذشته هدف حمله قرار گرفت. دانش آموزان و خدمه آموزشگاه دولتی علوم و فناوری دختران با شنیدن صدای حمله به بوته زارهای اطراف فرار کردند.»

اما آیا پرداختن به جنایت کافی است؟!

آیا این نوع گزارش‌ها که هیچ اشاره‌ای به حامیان و ریشته های گروه تروریستی بوکوحرام ندارد، بیشتر به از سر باز کردن موضوع شبیه نیست؟!

کارشناسان بسیاری با توجه به اسناد و شواهدی که وجود دارد، معتقد هستند که بوکوحرام ساخته و پرداخته غرب و تحت حمایت آن‌هاست که به دلایل مختلف تقویت می‌شود تا اهداف آن‌ها را در آفریقا محقق سازد.

این کارشناسان برای وجود این رابطه میان غرب و تروریست‌های بوکوحرام دلایل مختلف و اهداف مختلفی ذکر می‌کنند که از جمله می‌توان به جلوگیری از رشد اسلام و شیعه در آفریقا و نیجریه و ممانعت از توسعه اندیشه بیداری اسلامی در این منطقه، ایجاد اختلاف بین قبیله‌ها و تضعیف دولت مرکزی، تسلط شرکت‌های چند ملیتی غربی بر منابع نفتی آفریقا و حفظ امنیت این شرکت‌ها و ... اشاره کرد که تنها بخشی از این دلایل است.

در همین راستا ویکی لیکس، اسنادی را منتشر کرده است که به ارتباطات متوالی و پنهانی سفارت آمریکا در نیجریه با سلسله اقدامات خرابکارانه‌ای اشاره دارد که با هدف تضعیف و حذف نیجریه به عنوان یک رقیب استراتژیک بالقوه در قاره آفریقا طراحی شده‌اند؛ این اسناد تأکید می‌کند که حفظ جریان امن انرژی از نیجریه به آمریکا با معطوف کردن توان این کشور به کنترل بحران‌های داخلی - آن هم در مناطقی کاملاً به دور از منابع نفت و گاز - از جمله دیگر برنامه‌های آمریکا برای این کشور آفریقایی است؛ به همین دلیلی ما شاهد بودیم که در پی کاهش صادرات نفت نیجریه به آمریکا، این کشور کمک‌های خود به نیجریه برای مقابله با تروریست‌ها را نیز قطع می‌کند.

اسناد ویکی لیکس در یکی از موارد نشان می‌دهد که دفتر سیا در الجزایر در حدود ۴۰ میلیون نایرا (واحد پول نیجریه) به گروهک بوکوحرام برای همکاری بلندمدت با این سازمان کمک مالی کرده است؛ این اسناد به وضوح گویای این واقعیت‌هاست که اقداماتی مانند شنود ارتباطات مقامات دولتی، جاسوسی اقتصادی و شنود افراد شاخص در این حوزه، حمایت مالی از گروه‌های شورشی و معارض و پیشنهادهای مالی در قالب رشوه و یا اقامت و حق شهروندی آمریکا به مقامات ارشد نیجریه در قبال عمل در راستای منافع آمریکا، از جمله برنامه‌هایی بوده است که سفارت آمریکا در نیجریه انجام می‌دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل