ایران اینترنشنال
1704

نگاهی به پشت پرده و علت تخریب کم سابقه صدا و سیمای ایران از سوی بی بی سی فارسی

یک سال قبل

هم رسانی

   تلاش بی‌بی‌سی برای تخریب صداوسیما جمهوری اسلامی ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در روزهای اخیر به طور جدی تخریب صدا و سیما در ایران را دنبال می‌کند.

یکی از مهم­ترین اهداف رسانه­های دیداری و شنیداری در قرن بیست و یکم بدون شک تأمین و پر کردن اوقات فراغت بینندگان آنهاست. بینندگانی که تحت تأثیر و فشار مشکلات مختلف انسان مدرن به دنبال آن هستند که معدود ساعات استراحت و بی­کاری خود را در محیطی به دور از فشار و استرس به تجدید قوا بپردازند. در چهارچوب همین نگاه است که ایام تعطیلات یکی از مهم­ترین ایامی است که شبکه های رادیو و تلویزیونی برای جذب مخاطب و رقابت بین خود و رسانه های نوینی دیگری که چند سالی در عرصه فضای مجازی پا به عرصه رقابت گذاشته­اند برنامه­ریزی می­کنند. در این بین، کار رسانه­هایی که معتقد به رویکردی دینی هستند و آن جوامع به عنوان هدف برای رسانه­های نظام سرمایه­داری مطرح هستند بسیار مشکل­ و حساس­تر است.

در خصوص کشور ایران و با بیش از 80 میلیون نفر جمعیت که صدها رسانه مکتوب، رادیو و تلویزیون وابسته به کشورهای غربی و مخالفان خارج­نشین جمهوری اسلامی و برخی جریان­های غرب­گرای داخلی مشغول به برنامه­ریزی برای تهاجم فرهنگی و تغییر سبک زندگی افکار عمومی این کشور از طریق قدرت اثرگذاری رسانه هستند، کار و مسئولیت صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دو چندان است.

رسانه های ماهواره­ای فارسی زبان به­ویژه پس از وقایع سال 1388 و تشدید برخی مشکلات معیشتی در سالهای اخیر به شدت بر روی مسئله تفریح و سرگرمی برای جذب مخاطبان سرمایه­گذاری کرده­اند. تشکیل شبکه­هایی همچون جم، من و تو و حتی تلاش رسانه ای مانند بی بی سی فارسی در حوزه سرگرمی را باید در همین پازل دید. این رسانه ها رقیب خود را صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران دانسته و علاوه بر سیاست تخریبی بر علیه آن تلاش دارند تا به نوعی به بی­اعتبارسازی این رسانه دست بزنند و آن­را مخالف تفریح و شادی و سرگرمی معرفی کنند.

به طور مثال شبکه بی بی سی فارسی که خط دهنده اصلی برخی جریان­های غرب­گرای داخلی ایران است و طبقه متوسط جدید عمدتاً شهری را هدف خود قرار داده است این روزها با حاکمیت تمام قد جریان­های بهائیی، فمنیست و قومیت­گرا پس از آغاز مدیریت "رزیتا لطفی" (عنصر بهائی و مرتبط با سرویس جاسوسی انگلستان) در آن رویکردهای تهاجمی و رادیکالی را در فضای رسانه­ای خود بر علیه جمهوری اسلامی ایران دنبال می­کند در سه ماه مصادف به فروردین 1397 برای ربودن مخاطبان رسانه ملی در ایام تعطیلات نوروز برنامه ریزی های گسترده­ای را انجام داد. دعوت از ده­ها خواننده و رقاصه ایرانی خارج­نشین و پخش ده­ها مستند با کمک از شبکه بی بی سی انگلیسی تنها بخش کوچکی از این برنامه­ریزی های این رسانه نزدیک به دولت انگلستان و مخالفان نظام در ایام نوروز بوده است.

اما نکته جالب توجه آنکه این برنامه­ریزی­ها و طراحی­های چندین ماه علی­رغم برخی نقدها به برخی برنامه­های و رفتارهای رسانه­ای صدا و سیما مانند میدان دادن بیش از حد به خوانندگان، بازیگران و فوتبالیست های سلبریتی در برخی برنامه ها با عملکرد قابل دفاع این رسانه در پخش برنامه­های پرمخاطبی چون کلاه قرمزی، پایتخت 5 و دورهمی ناکام ماند. شکست تلاش­های بی بی سی فارسی و دیگر رسانه­های فارسی زبان ماهواره­ای در جذب مخاطب از همان روز اول فروردین آشکار شد به گونه­ای که بی بی سی فارسی و برخی بازوهای رسانه اش در داخل کشور حملات و حاشیه­سازی­های کم­سابقه­ای را بر علیه رسانه ملی و برنامه­های پرمخاطب آن در دستور کار اتاق فکر خود قرار دادنند.

پس از حاشیه­سازی­های صورت گرفته برای تحریک خلق به اصطلاح عرب در خوزستان در روز دوم فروردین، حمله تمام و کمال به فصل پنجم سریال پرمخاطب پایتخت 5 در دستور کار قرار گرفت. این حاشیه­سازی در خصوص برنامه دورهمی نیز ادامه داشت و در تکمیل همین سیاست بی­اعتبارسازی متهم کردم صدا و سیما به سانسور و حاشیه سازی بر سر مسائل دیگری چون لوگوی باشگاه رم ایتالیا را نیز باید در همین راستا تحلیل و ارزیابی کرد.

البته سرانجام بی بی سی فارسی به گونه ای غیرمستقیم در مطلبی در کانال تلگرامی خود به شکست­اش از صدا و سیما در خصوص برنامه های نوروزی امسال اعتراف کرد. این رسانه در کانال تلگرامی­اش ضمن تداوم کینه­ورزی­های خود با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که علت موفقیت صدا و سیما، برنامه های تکراری چون کلاه قرمرزی و پایتخت 5 بوده است. بی بی سی فارسی از این اقدام با عنوان دوپینگ برای جذب مخاطب توسط رسانه ملی در ایام نوروز یاد کرد.

به هر حال به نظر می­رسد که یکی از طراحی های مهم غرب و بر علیه کشوردر آینده بحث تفریح، سرگرمی و شادی است و در این زمینه باید رسانه ملی توجه جدی داشته باشد. مدیران این مجموعه باید ضمن پرهیز از تقلیدهای کورکورانه از برخی برنامه­های شبکه­های ماهواره­ای تلاش کنند تا محیطی سالم و مفرح برای رشد و اعتلای مخاطبان خود فراهم کنند.    

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

4 ماه قبل