1705

سانسور خبر رونمایی خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر از تصمیم‌های جدید علیه عربستان

هم رسانی

   حمایت رسانه‌ای بی‌بی‌سی از آل سعود

بی‌بی‌سی فارسی همچنان اخبار ضد عربستانی را سانسور می‌کند.

یکی از نقاطی ممنوعه بی بی سی فارسی در اطلاع رسانی شفاف و بی­طرفانه عربستان سعودی است. عربستان سعودی و سران وهابی آن که از متحدان قدیمی انگلستان در غرب آسیا به شمار می­روند این روزها بخشی از بوجه بی بی سی فارسی را برای تخریب جمهوری اسلامی ایران در نزد مخاطبان را تأمین می­کند. لذا به علت این پیشنه و کمک های مالی آل سعود به بی بی سی فارسی است که شاهد سانسور خبرهایی که بر علیه عربستان شنیده می شد در برنامه های این شبکه هستیم. در تازه ترین مثال ها از این دست، بعد از تحریف و سانسور جنایت های آل سعود در قبال مردم مظلوم یمن، در روزهای اخیر اتاق فکر بی بی سی فارسی به سانسورخبر تازه ای بر علیه عربستان سعودی دست زد.

به گزارش برخی رسانه ها، خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر قصد دارند در چارچوب شکایت‌نامه‌ای که به دلیل نقش‌آفرینی عربستان در این حملات تنظیم شده، تصمیم‌های جدیدی را علیه این کشور اعلام کنند. «ریچارد بلومنتال» سناتور دمکرات آمریکایی قرار است، مقابل ساختمان دادگاه‌های فدرال «هارتفورد» با پیوستن به خانواده‌های قربانیان حادثه 11 سپتامبر از اقدامات جدید علیه ریاض رونمایی کنند. این رسانه به جزئیات بیشتری از اینکه چه اقدامی قرار است انجام شود، اشاره نکرده است. 

خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر سال 2003 از عربستان سعودی بابت نقش‌‌افرینی در این حادثه شکایت کرده‌اند. از میان 19 هواپیماربای دخیل در حادثه 11 سپتامبر سال 2001، پانزده نفر شهروند عربستان سعودی بودند. 

در آن زمان، قوانین دولت فدرال شهروندان آمریکا را از تحت پیگرد قرار دادن دولت‌های کشورهای خارجی منع می‌کرد. اما نمایندگان کنگره آمریکا مهرماه سال گذشته با تصویب یک قانون، امکان شکایت خانواده‌های قربانیان 11 سپتامبر از دولت عربستان سعودی را فراهم کردند. 

طرح موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» (جاستا) پس از تصویب با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و مجلس نمایندگان به قانون تبدیل شد.  این قانون به دادگاه‌ها اجازه می‌دهد هنگام وقوع حمله تروریستی در داخل خاک آمریکا مصونیت قضایی حاکمیتی که دولت‌های خارجی بطور سنتی ازآن برخوردار هستند برای دولت یا دولت‌های مظنون به مشارکت در چنین حملاتی لغو شود. سانسور این خبر در حالی بود که بی بی سی فارسی که همواره به کوچکترین خبرهای مشابه بر علیه دولت ایران در آمریکا توجه نشان می دهد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل