1715

نگاهی به پشته پرده واکنش بی‌بی‌سی به افزایش بهای ارز در ایران

هم رسانی

   بهره‌برداری بی‌بی‌سی از افزایش نرخ ارز در ایران

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به طور گسترده تلاش کرده تا از افزایش بهای ارز در ایران بهره‌برداری سیاسی داشته باشد.

به دنبال افزایش نرخ ارز در ایران شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی که به مخالفان غرب گرا و بهائی جمهوری اسلامی ایران نزدیک است و بودجه اش توسط دولت انگلستان تأمین می­گردد، شانتاژ رسانه ای گسترده ای را برای التهاب آفرینی و افزایش نگرانی و ناامیدی مخاطبان خود از آینده ایران در دستور کار بخش های مختلف خبری­اش قرار داد. همچنین این شبکه در وب سایت اش بلافاصله مدعی شد که شماری در توییتر به جای هشتگ نرخ ارز از عبارت "سقوط ریال" استفاده کرده‌اند. بعضی حقوقشان را به دلار محاسبه کرده و نوشته‌اند که درآمدشان با توجه به پایین آمدن ارزش پول ملی به تدریج کاهش می‌یابد.

همچنین امیر پایور نیز که از سوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان خبرنگار حوزه اقتصادی معرفی می شود مدعی شد که به رغم وعده رئیس جمهوری و رئیس کل بانک مرکزی ایران مبنی بر کاهش قیمت ارز در ماه‌های پایانی پارسال و توصیه به نخریدن آن، قیمت ارز در ایران به شدت بالاتر می‌‎رود. پایور در ادامه اجرای نقشه اتاق فکر بی‌بی‌سیفارسی اعلان کرد که در هفته های اخیر و احتمالا ماههای آینده، قیمت ارز را عواملی مثل انتظار روانی بازار، حجم تبدیل دارایی ها به ارزهای خارجی و طلا، خروج سرمایه از کشور و تنش‌های سیاسی، امنیتی و نظامی تعیین می‌کند.

در نهایت او مدعی شد که به نظر می آید کنترل بازار ارز از دست بانک مرکزی خارج شده است. قید "به نظر می آید" از این جهت است که هنوز عده ای معتقدند ممکن است این کاهش ارزش ریال با برنامه باشد. کاری که بعضی کشورها در زمانی که با بحران‌های مالی و پولی روبرو هستند انجام می دهند. صرف نظر از درستی این ادعا، در بعضی حوزه‌ها دولت از افزایش قیمت ارز نفع می برد؛ از جمله افزایش میزان ریالی درآمد نفتی. ولی افزایش قیمت ارز به این سرعت و برخلاف وعده های قبلی اعتبار رئیس جمهوری ایران را به خطر انداخته است مگر آنکه بدون تعارف، علل وضعیت موجود را بیان کرده و گزینه‌های پیش رو را با مردم درمیان بگذارد.

لازم به ذکر است که پیشتر اتاق فکر بی بی سی فارسی در سال 1391 نیز که شاهد افزایش بهای ارز در ایران بودیم با شانتاژها و غوغاسالاری­های رسانه­ای به عنوان بخشی از طراحی جنگ ارزی دولت های آمریکا و انگلستان بر علیه ایران و مردم این کشور به انجام مأموریت خود پرداخته بود.  

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل