1729

پشت پرده علاقه شدید بی‌بی‌سی به جنازه رضا پهلوی

هم رسانی

   تصویر مومیایی کشف شده در کنار تصویر جنازه رضا پهلوی

با انتشار خبری مبنی بر کشف یک جسد مومیایی در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به قدری به دنبال تصاحب این جنازه است که گویی سال‌ها دلتنگش بوده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

چند روز پیش خبری مبنی بر کشف یک جسد مومیایی شده در حین عملیات ساخت و ساز اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی منتشر شد؛ خبری که خیلی سریع‌تر از آن چه تصورش را داشتیم، توسط شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی مطرح شده و یکی پس از دیگر شاهد گزارش‌هایی بودیم که این شبکه برای این جسد ناشناخته منتشر کرد.

بی‌بی‌سی فارسی به گونه‌ای به این موضوع واکنش نشان داد که گویی جنازه مفقود شده یکی از اعضای خانواده‌اش را پس از سال‌ها دلتنگی یافته است و در راه اثبات این هم‌خانوادگی، راه‌ها و بهانه‌های مختلفی را نیز در دستور کار خود قرار داد.

در یکی از این موارد ‌بی‌بی‌سی ضمن انتشار تصویری مبهم از صورت این جنازه تازه کشف شده در کنار تصویری قدیمی از چهره رضا پهلوی، با تلاش برای القای این تصور که چقدر شبیه هم هستند و در نتیجه این مومیایی تازه کشف شده به بزرک خاندان پهلوی اختصاص دارد، با طرح موضوعاتی مانند کرامت انسانی و تاریخ ملی، فکر و احساسات مخاطبین خود را به بازی گرفته و سعی کرد تا به این بهانه سرنوشت این جنازه را با سرنوشت ملت ایران گِره بزند.

البته جالب اینجاست که هنوز جز یک عکس مبهم، هیچ اطلاعات دقیقی از جنازه کشف شده وجود نداشته و هیچ سند و دلیلی برای این که ثابت کند به طور یقین این مومیایی متعلق به رضا پهلوی است در دست نیست و تأکید بیش از حد بی‌بی‌سی به این موضوع، آن هم بدون هیچ دلیل و سندی، کاملا عجیب و سوال‌برانگیز است.

اما به راستی چرا این شبکه سلطنتی انگلیسی برای جنازه یافته شده، دل می‌سوزاند؟!

ابتدا باید به رابطه صمیمی بین بی‌بی‌سی، خاندان سلطنتی انگلیس و خانواده پهلوی اشاره کرد؛ ارتباطی عمیق که بی‌شک در این واکنش‌های شدید و افراطی بی‌اثر نبوده است.

گزارش‌های پر تعدادی که از وضعیت، فعالیت‌های ضد ایرانی و حتی تبلیغات برای خاندان پهلوی در بی‌بی‌سی منتشر و پخش می‌شوند به قدری آشکار و واضح هستند که نتوان ارتباط صمیمی میان آن‌ها را نادیده گرفت.

علاوه بر آن، بارها اسناد مختلف و افشاگری‌های متعدد از کمک‌های مالی کلان خاندان پهلوی به شبکه بی‌بی‌سی فارسی و کارکنانش خبر می‌دادند که از اتحاد میان این دو برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران حکایت دارد؛ حتی برخی معتقدند که مستند ویژه زندگی فرح پهلوی و این خانواده که توسط بی‌بی‌سی فارسی ساخته و پخش شد در جهت همین کمک‌ها و ارتباطات صورت گرفته است.

حتی برخی افشاگری‌ها از این نیز فراتر رفته و مراودات و همکاری‌های شخصی مدیران این شبکه انگلیسی با خاندان پهلوی را برملا می‌کنند.

از طرفی دیگر همین ارتباط صمیمی میان دولت انگلیس و خاندان سلطنتی این کشور و خانواده پهلوی نیز در جریان است؛ ارتباطات رضا پهلوی (فرزند محمدرضا پهلوی)، آخرین بازمانده این خاندان با ملکه انگلیس کاملا اثبات شده است و عده‌ای عقیده دارند فعالیت مداوم شبکه‌هایی فارسی زبان از جمله "بی‌بی‌سی" و "من و تو" در زیر سایه حمایتی انگلیس، نتیجه همین ارتباط است.

با این وجود نباید از واکنش‌های شدید بی‌بی‌سی به کشف این مومیایی ناشناخته تعجب کرد؛ این شبکه انگلیسی عضوی از خاندان پهلوی محسوب می‌شود و ظاهرا به قدری دلتنگ جد خود بوده است که نمی‌تواند بپذیرد این جنازه به او تعلق ندارد.

ضمن این که نباید فراموش کرد، این شبکه از هر فرصتی برای حمله به نظام جمهوری اسلامی ایران بهره‌برداری خود را دارد و اکنون این مومیایی بهترین فرصت را برای این دشمنی فراهم کرده است و مطمئنا تا مدت‌ها نیز به بهانه‌هایی مختلف مانند کتمان کشف جسد رضا پهلوی، عدم دفن او، عدم بازگرداندنش به خانواده‌اش و ... این بهره‌برداری‌ها ادامه خواهد داشت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل