1733

اعتراف دیر هنگام بی‌بی‌سی به نقض برجام از سوی غربی‌ها

هم رسانی

   دیدار رؤسای جمهور فرانسه و آمریکا

در پی سفر رئیس جمهور فرانسه به آمریکا، بی‌بی‌سی هرچند خیلی دیر اما به نقض برجام توسط غرب اعتراف کرده است.

امانوئل ماکرون رییس جمهوری فرانسه که در سفری سه روزه به آمریکا رفته بود دیروز در پایان سفر خود و پیش از بازگشت به کشورش از شکست خود در قانع کردن ترامپ به باقی ماندن در برجام و احتمال خروج آمریکا از برجام سخن گفت.

مکرون در سخنرانی خود در کنگره آمریکا  نیز ضمن تاکید بر اینکه فرانسه از برجام خارج نخواهد شد چون آن را امضا کرده است، به کنابه گفت که کشورش به دعوت آمریکا به مذاکرات مربوط به توافق هسته‌ای با ایران پیوسته بود و مادامی که مطمئن نشود جایگزین بهتری برای برجام وجود دارد، در این توافق خواهد ماند. در روزهای گذشته و همزمان با سفر مکرون به آمریکا، گزارش‌هایی از احتمال حصول «توافق تکمیلی» میان آمریکا و اروپا در ارتباط با برجام مطرح شده بود.

در این بین اما مقامات جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده اند که حاضر به مذاکره دوباره درباره برجام نیستند و درباره برنامه موشکی خود نیز به هیچ وجه مذاکره نخواهند کرد و در صورت خروج آمریکا از برجام، ممکن است حتی از پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته ای (ان پی تی) هم خارج شوند.

در همین زمینه شبکه بی‌بی‌سی فارسی که در روزهای سخن از برجام های دیگری اکنون پس از سفر مکرون و احتمال جدایی آمریکا از برجام و همچنین سخنان مسئولین جمهوری اسلامی مینی بر عدم توافق جدید و مذاکره در خصوص برجام به این نتیجه رسیده که دیگر حفظ برجام و احتمال شکل گیری توافقات جدید شدنی نیست. بی‌بی‌سی فارسی در همین زمینه در گزارشی اعلام کرد که شکست برجام بر گردن آمریکایی ها بوده و همچنین این شبکه غربی ها را به خاطر نقض برجام و زیر پا گذاشتن تعهدات خود مورد شماتت جدی قرار داد. اما به نظر نکته جالب توجه در این است که چرا شبکه بی‌بی‌سی آنقدر دیر به چنین موضوعی اعتراف کرد؟

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل