1741

نگرانی بی‌بی‌سی از دست بالای ایران در انتخابات پارلمانی لبنان

هم رسانی

   پارلمان لبنان

بی‌بی‌سی فارسی با انتشار گزارشی از نگرانی خود برای پیروزی طیف نزدیک به ایران در انتخابات پارلمانی لبنان خبر داده است.

انتخابات پارلمانی لبنان پس از وقفه ای 8 ساله ششم می (16 اردیبهشت) برگزار خواهد شد. در کمتر از یک روز تا برگزاری این انتخابات حدود ۶۰۰ نامزد در چارچوب ۷۷ فهرست و در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای کسب ۱۲۸ کرسی رقابت خواهند کرد. با این وجود تمامی نامزدها، فهرست ها و ائتلاف های در سایه همان دو جریان اصلی سیاسی لبنان (جریان هشتم مارس و جریان 14 مارس) جای می گیرند. حزب المستقبل به ریاست سعد حریری به همراه حزب قوات لبنانیه متعلق به سمیر جعجع و ولید جنبلاط از حزب سوسیالیست ترقی خواه احزاب اصلی جریان 14 مارس را تشکیل می دهند. در مقابل هم ائتلاف کلاسیک حزب الله لبنان و جنبش امل به ریاست نبیه بری که اکنون ریاست پارلمان لبنان را بر عهده دارد، در کنار جنبش میهنی آزاد با محوریت جبران باسیل ائتلاف انتخاباتی هشتم مارس را به وجود آورده اند.
 اگر تنش های سیاسی و تشتت بر سر تشکیل دولت دامن مجلس جدید را نگیرد، انتخابات پیش رو تعیین کننده وضعیت لبنان تا سال 2022 میلادی خواهد بود. شاید انتخابات هیچ کشوری در خاورمیانه به اندازه لبنان متاثر از جریانات خاورمیانه نباشد. این مساله هم ناشی از همان آزادی سیاسی و حضور اشخاص و احزابی است که هر کدام وابسته به کشور و یا جریان سیاسی در خاورمیانه و حتی جهان هستند. در سایه این نکته از یک سو عربستان و کشورهای همسو با آن در طول این سال ها سعی داشته تا دولتی که در لبنان زمام امور را در دست بگیرد که برخاسته از جریانات سیاسی هم رای با آنها باشد. در این رابطه هم ریاض در یک سال گذشته سرمایه گذاری های جدی را در انتخابات لبنان داشته است. از کمک های مالی تا فشارهای سیاسی برای ائتلاف و یا انشعاب سیاسی جزء اقداماتی بوده که سعودی ها برای اثرگذاری در انتخابات لبنان پی گرفته اند. از طرف یگر هم مرز بودن شمال فلسطین اشغالی با جنوب لبنان می تواند آبستن هر تحولی برای اسرائیل باشد، لذا رژیم صهیونیستی هم به مساله انتخابات لبنان اهمیت می دهد تا ببیند چه جریان و در نهایت چه دولتی در این کشور روی کار می آید. آیا دولتی که با صهیونیست ها سر جنگ دارد یا این دولتی که مساله تنش با اسرائیل را به حداقل می رساند. لذا برای اسرائیلی ها اثر گذاری بر انتخابات و روی کار آمدن جریانی که عمدتا همسو با جریان عربستان است، برای آنها هم حائز اهمیت است.

در همین زمینه شبکه بی‌بی‌سی فارسی که در این سال ها به نوعی پیاده کننده سیاست های سعودی در منطقه بوده است در گزارش های خود نگرانی اش را از قدرت گرفتن جریانات نزدیک به ایران پنهان نمی کند این شبکه و جریانات حامی سعودی در لبنان به صراحت نگرانی خود را از دست بالای ایران در این انتخابات بیان می کنند و تمام تلاش خود را برای شکست جریانات حامی مقاومت در لبنان به کار گرفته اند. بی بی سی فارسی در یکی از گزارشات خود با اشاره به پیروزی های حزب الله لبنان در منطقه و شکست داعش در لبنان به دست این گروه و به تبع این اتفاق نزدیکی جریانات مسیحی به حزب الله نگران روی کار آمدن جریانات و افراد نزدیک به این گروه در انتخابات پارلمانی لبنان است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل