1747

سکوت در برابر وضعیت شوم کارگران مهاجر در شیخ نشین¬های عرب

هم رسانی

   وضعیت کارگران مهاجر در کشورهای عربی بحرانی است

کارگران مهاجر در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با بحرانی انسانی مواجه هستند و بی‌بی‌سی از کنار آن با سکوت رد می‌شود.

کویت و کشورهای عربی عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس از جمله کشورهایی هستند که برای چندین که از اواخر دهه-ی 1970 به بعد از صدها هزار مهاجران به عنوان خدمتکاران از کشورهای فقیر جنوب و جنوب شرقی آسیا استفاده می­کنند. این مهاجران که به علت روحیه تن پروی بومیان و ثروت­های نفتی و جمعیت اندک این کشورها معمولاً کارهای سخت و پست را در شیخ نشین­های عرب جنوب خلیج فارس انجام می دهند در اکثر موارد در شرایط خوبی زندگی نمی­کنند.

در همین راستا بوده است که در این چند دهه بارها شاهد انتشار اخباری در خصوص بدرفتار و سوء استفاده از این افراد در برخی از رسانه ها بوده ایم. دستگاه پلیس و قضایی غیرمستقل این کشورها نیز هیچگاه به طور جدی به برخورد با کارفرماهای ثروتمند این کارگران که آنها را مورد ظلم، ستم و سوء استفاده قرار داده­اند نپرداخته است. جالب آنکه انتشار اخباری در خصوص سوء استفاده جنسی و حتی قتل این کارگران مهاجر فقیر با کم ترین واکنش از سوی مدعیان حقوق بشر در غرب مواجه شده است. این برخوردها در حالی است که همین مجموعه ها که از سوی شیخ نشین های عرب خریداری شده اند تا سکوت کنند، بارها بر سر کوچک ترین مسائل در خصوص برخورد با مهاجران افغانستانی در ایران جار و جنجال های زیادی به پا کرده اند. جالب­تر آنکه رسانه های فارسی زبانی چون بی‌بی‌سی فارسی نیز به دلیل منافع خود بارها در خصوص این رفتارهای دوگانه سیاست سکوت را در پیش گرفته است و در بهترین حالت به انتشار کم­رنگ اینگونه اخبار بدون واکاوی جدی مبادرت ورزیده است.   

به طور مثال چندی قبل بی‌بی‌سی فارسی در خبری کوتاه و بدون اشاره به این مقدمه و سانسور آن اعلان کرد که رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین، شهروندان این کشور را به طور دائم از سفر به کویت برای کار منع کرده است.  دوترته همچنین از ۲۶۰ هزار شهروند فیلیپینی در کویت که اکثر آنها کارگر خانگی و خدمتکار هستند، خواسته است که به کشور بازگردند. او وعده داده است که آنها را در فیلیپین اسکان دهد. پس از اینکه در ماه فوریه یک خدمتکار زن فیلیپینی در کویت به قتل رسید، به‌طور موقت این منع اعمال شده بود. این قتل اعتراضات گسترده‌ای را در فیلیپین در پی داشت.

در ادامه بی‌بی‌سی فارسی بازهم بدون اشاره به سکوت و برخورد سیاسی نهادهای حقوق بشری غربی ادامه می­دهد که در همین حال پیشتر گزارشهایی منتشر شد که سفارت فیلیپین به برخی از کارگران فیلیپینی کمک کرده است که از کویت فرار کنند. ماجرا از این قرار بود که طبق ویدوئویی منتشر شده‌، کارمندان سفارت فیلیپین در کویت در حال "نجات و امدادرسانی" به خدمت‌کاران اهل این کشور بودند که ادعا شده از سوی کارفرمایان کویتی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. در یکی از این ویدئوها یک زن دیده می‌شود که در حال دویدن و فرار از یک مجموعه آپارتمانی است و کمی بعد به یک خودرو می‌رسد که مردی دیگر که "برای نجات او" آمده، منتظرش است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل