1766

بررسی رفتار رسانه ای بی‌بی‌سی در مواجهه با برجام ناکام

هم رسانی

   واکنش عجیب بی‌بی‌سی به خروج آمریکا از برجام

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش‌های مربوط به برجام، همچنان از الزام ادامه حضور ایران در این قرارداد سخن می‌گوید.

بی‌بی‌سی فارسی از جمله رسانه هایی بود که از بدو تشکیل شبکه ماهواره­اش در سال 1387 همواره تلاش داشته است تا به عنوان اتاق عملیات روانی و رسانه ای غرب و به­ویژه دولت انگلستان در خصوص ایران عمل کند. این رسانه نزدیک به مخالفان غرب گرای جمهوری اسلامی ایران همین کنش رسانه ای را در خصوص فعالیت های صلح آمیز هسته ای تهران در دستور کار خود قرار داد.

 اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی ضمن انعکاس مواضع آمریکا، اسرائیل، فرانسه، آلمان و انگلستان همواره مدعی نگرانی جامعه به اصطلاح جهانی از فعالیت های هسته ای ایران می شد. بی‌بی‌سی فارسی با تشدید تحریم ها بر سر ادعای غرب در خصوص فعالیت های هسته ای ایران به عنوان اتاق فکر بحران سازی در میان افکار عمومی ایرانیان به ایفای نقش مخرب پرداخت.

جالب آنکه بی‌بی‌سی فارسی بارها مسئولین حکومت ایران را همداستان با غرب گرایان داخلی به عقب­نشینی و سازش در برابر آمریکا و اروپا در بحث هسته ای دعوت می کرد. با شکل­گیری توافق هسته ای موسوم به برجام که با عقب­نشینی هایی از سوی ایران همراه شد، بی‌بی‌سی فارسی به استقبال از این توافق رفت و تلاش کرد تا به دوقطبی سازی و شرطی کردن مردم ایران بپردازد.

در دورانی که توافق برجام پایدار بود اتاق جنگ رسانه ای بی‌بی‌سی فارسی ضمن تداوم عملیات رسانه ای خود و متهم کردن جریان انقلابی در ایران به نقض روح برجام بارها به سکوت در برابر عهدشکنی های بی پایان آمریکایی ها چه در دوران اوباما و چه در دوران ترامپ پرداخت. بی‌بی‌سی فارسی در ادامه به سیاست­های منطقه ای و سیاست دفاعی ایران تاخت و آن را نوعی نقض روح برجام معرفی کرد. البته این پایان کار سیاست های رسانه ای این رسانه مدعی اطلاع رسانی شفاف و بی­طرفانه نبود.

چرا که با خروج امریکا از برجام این رسانه نزدیک به مخالفان جمهوری اسلامی ایران بدون اشاره به شکست تمامی ادعاهای رسانه اش در خصوص برجام و اعتماد به کدخدا و غرب بار دیگر با تمرکز بر اروپا، خواهان عدم واکنش ایران در قبال خروج آمریکا از برجام و تداوم این قرارداد با اروپا حتی به قیمت اعطای برخی امتیازات تازه به غرب می­شود.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل