1773

تلاش بی‌بی‌سی برای تبرئه عاملان افزایش کشت خشخاش در افغانستان

هم رسانی

   واکنش ناقص بی‌بی‌سی به افزایش کشت خشخاش در افغانستان

بی‌بی‌سی در شرایطی به موضوع افزایش کشت خشخاش در افغانستان می‌پردازد که نقش غرب در این موضوع را نادیده گرفته است.

در ولایت‌های جنوبی افغانستان، کشت خشخاش حالا آنقدر افزایش یافته که کارگران در مناطق نزدیک و تحت حاکمیت دولت افغانستان هم به گونه گسترده کشتزارهای خشخاش را می‌توانند پیدا کنند. از سال ۲۰۰۲ به این سو، کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان پیوسته در حال افزایش بوده است. کارگران از ولایت‌های مختلف در ده‌ها موتر/خودرو با خیال راحت از پاسگاه‌های امنیتی عبور کرده و خود را به کشتزارهای خشخاش می‌رسانند.

 برخی منابع از جمله نماینده پیشین سازمان ملل متحد در افغانستان بارها اعلان کرده اند که کشورهای غربی و به­ویزه انگلستان و آمریکا با ارسال بذرهای با کیفیت تر و کارشکنی بر سر مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان به دنبال تأمیم منافع سیاسی، امنیتی و اقتصادی خود هستند.

با این حال چندی پیش اتاق فکر بی‌بی‌سی بدون اشاره به این واقعیت ها با انحراف افکار عمومی مدعی شد که یافته‌های بی‌بی‌سی از ولایت‌هایی که بیشترین کشت خشخاش را در سال‌های اخیر در افغانستان داشتند، نشان می‌دهد که امسال تقریبا هیچ کمپینی برای از بین بردن مزارع خشخاش راه اندازی نشده است. بی‌بی‌سی همچنین اعلان کرد که پلیس محل از دهقانان به خاطر کشت خشخاش باج می‌گیرند.

برخی تلحیل­گران بر این باورند که ریشه اصلی افزایش کشت خشخاش در افغانستان در مباحث ریشه­ای تری چون حضور و نقش پررنگ نیروهای اشغالگری انگلیسی و آمریکایی باید جستجو کرد. بر همین اساس است که برخی از آنها بر این باورند که غرب از بحث ترویج کشت خشخاش به عنوان ابزاری برای ترویج فساد و تروریسم در افغانستان به منظور وابسته نگاه داشتن این کشور به خود بهره می جوید. همچنین خشخاش و تجارت پرسود مواد مخدر علاوه بر منافع مادی برای آمریکا و انگلستان به عاملی برای درگیر کردن رقبای منطقه ای چون ایران، چین و روسیه بدل شده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل