ایران اینترنشنال
185

اخبار ویژه بی بی سی برای مردم کشورهای مختلف

3 سال قبل

هم رسانی

ظاهرا برخی اهدافی که وزارت امور خارجه انگلیس در بعد رسانه ای دنبال می کند به وسیله ی بی بی سی محقق می شود ؛ زیرا برخی از اخبار توسط بخش انگلیسی زبان منتشر می گردد ، لزوما در بخش های عربی و فارسی زبان به گونه ای دیگر بیان شده یا اصلا طرح نمی گردند ؛ و البته بالعکس.
به گزارش بی بی سی پرشین ، رسانه ی انگلیسی بی بی سی به روش های مختلف اعم از سایت، رادیو ، تلویزیون و ... به انتشار اخبار می پردازد ؛ همچنین به زبان های مختلف برنامه و اخبار تهیه کرده و در راستای اهداف خود برای نحوه ی بازگو کردن آن در هر جامعه و کشوری به صورت ویژه به توجه می کند.

در ماه های اخیر یکی از مهم ترین و خبر ساز ترین اتفاقات منطقه اصطکاکات به وجود آمده میان عربستان و ایران است . برخی اوقات حتی تحلیل گران به این نتیجه می رسند که سمت حرکت روابط ایران و عربستان روز به روز به تیره شدن گرویده شده و از ممکن است دیر یا زود به جنگ نظامی مستقیم منجر شود . فارغ از این که چنین فرضیه هایی تا چه اندازه به واقعیت نطدیک خواهند بود ، توجه به نحوه ی ارائه ی تحلیل توسط رسانه های مختلف می تواند مخاطبان را به قصد و غرض واقعی آنان واقف کند .

در این خصوص که انگلیس برای تجاوز عربستان به یمن از عربستان پشتیبانی کرده و اقدام به فروش اسلحه به عربستان نموده شکی نیست ؛ لذا با دخالت در روابط دیپلماسی میان عربستان و یمن کم کم میان این دو کشور همسایه اختلاف ایجاد کرده با دو هدف اصلی ؛ اولا تفرقه میان دو جامعه ای که به هر حال مسلمان هستند ؛ و دوما ایجاد بازار برای تسلیحات نظامی و فروش جنگ افزار ها با قیمت های گزاف و به بهای فروش چاه های نفت عربستانی !

با این توضیح می توان فهمید که رسانه ی بی بی سی به عنوان زبان گویای وزارت امور خارجه انگلیس ، در برنامه ای که برای مردم عرب زبان تهیه می کند به دنبال آماده سازی افکار عمومی اعراب است به طوری که از چهره ی منحوس تجاوز به یمن بکاهد ! از طرفی در همین زمینه برنامه ای اگر به زبان انگلیسی برای بسیاری دیگر از کشور های جهان - مانند کشورهای آمریکایی و اروپایی – تهیه می کند ، به فراخور ذهنیت آن جوامع ممکن است متفاوت باشد از برنامه ها و اخباری که برای عرب زبانان پخش شده بود.

همین تفاوت را در تلویزیون بی بی سی فارسی و بی بی سی انگلیسی شاهد هستیم زمانی که برخی مباحث به نقل از گاردین در بی بی سی انگلیسی منتشر می شود اما ظاهرا نباید در بی بی سی فارسی نیز برای جوامع فارسی زبان مطرح گردد ؛ نمونه ی این مباحث یادداشتی است به قلم "اون جونز" که در آن به نقش موثر انگلیس در حمله ی عربستان به یمن اشاره می کند ؛ این یادداشت حتی در بخش انگلیسی زبان این رسانه پخش می شود اما بی بی سی فارسی هرگز به سمت و سوی آن اشاره ای نمی کند. و البته به دلیل اندک بودن تعداد افرادی که توانایی بررسی بخش ها و زبان های مختلف این شبکه را دارند ، هرگز این قضیه لوث نمی شود و این ابزار کماکان در دسترس بی بی سی باقی می ماند . مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل