ایران اینترنشنال
186

آیا هزینه های بی بی سی بالاست؟

3 سال قبل

هم رسانی

در سال های اخیر و با توجه به رکود های اقتصادی فراگیر در تمام جهان ، بی بی سی فارسی به عنوان یک رسانه ی بسیار پر هزینه توسط مردم و دولتمردان انگلیس بار ها مورد انتقاد قرار گرفته و حتی در برهه هایی از زمان صحبت هایی از تعطیلی تمام یا بخشی از بی بی سی به گوش رسیده است ؛ اما در عمل بی بی سی همواره رویکرد توسعه ای داشته !
به گزارش بی بی سی پرشین ، به طور کلی بی بی سی به عنوان یک رسانه و یک زبان گویا اهداف وزارت امور خارجه ی انگلیس و دولت این کشور را تامین می کند . بستر های مختلفی که بی بی سی انتشار برنامه ها و اخبار خود را به وسیله ی آن منتشر می کند ابعاد گوناگونی دارد از قبیل سایت ، رادیو ، تلویزیون ، شبکه های اجتماعی و ...

این رسانه همچنین برای زبان های مختلف شبکه ، سایت و رادیو و ... راه اندازی کرده و با توجه به اهدافی که دارد برنامه و اخبار خود را انتخاب کرده و انتشار می دهد . از جمله مهم ترین زبان هایی که بی بی سی بر روی آن کار می کند ، علاوه بر انگلیسی ، فارسی و عربی هستند که به طور تخصصی برای جوامع مختلف برنامه تهیه می کند .

اخباری که در مورد میزان بودجه ی بی بی سی در دست از تخمینی بالغ بر چهار میلیار و سیصد میلیون پوند است که انتظار می رود در حال حاضر و با توجه به توسعه هایی که این شبکه داشته حتی بیشتر از از مبلغ نیز باشد .

با توجه به شرایط نا به سامان اقتصادی در اروپا و آمریکا و بالطبع ، همواره انتقادات شدیدی از هزینه های گزاف بی بی سی شده که بار ها تمام یا بخش هایی از بی بی سی را تهدید به تعطیلی کرده است .

حتی گاه گاه شاهد انتقاد دولتمردان انگلیسی مانند تونی هال هستیم که از هزینه های گزاف بی بی سی انتقاد کرده اند اما نه فقط ترتیب اثری داده نشده و خللی در کار بی بی سی نکرده بلکه به روند توسعه ای خود ادامه می دهد . یک نمونه از حرکات توسعه ای بی بی سی فارسی در سال های اخیر راه اندازی بخش فارسی زبان بی بی سی در آستاده ی انتخابات 88 ایران بوده که قاعدتا باز به هزینه های این شبکه افزوده .

همواره دو نظریه برای " چرائیت " این موضوع می توان ارائه کرد ؛ اولا احتمال می رود که صحبت های دولت مردان انگلیسی علیه بی بی سی صرفا یک حرکت نمایشی و برای آرام کردن مردم است ؛ و یا این که انتقادات دولت مردان انگلیسی نمایشی نیست ، بلکه عاملی قوی تر پشتیبان این رسانه است مانند خانواده ی سلطنتی انگلیس ! از طرفی یک سوال مهم وجود دارد و آن این که هزینه های یک رسانه با چه هزینه ای مقایسه می شود که توجیه پذیر بودن یا توجیه پذیر نبودن فعالیتش را با آن می سنجند ؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل