186

آیا هزینه های بی بی سی بالاست؟

2 سال قبل

هم رسانی

در سال های اخیر و با توجه به رکود های اقتصادی فراگیر در تمام جهان ، بی بی سی فارسی به عنوان یک رسانه ی بسیار پر هزینه توسط مردم و دولتمردان انگلیس بار ها مورد انتقاد قرار گرفته و حتی در برهه هایی از زمان صحبت هایی از تعطیلی تمام یا بخشی از بی بی سی به گوش رسیده است ؛ اما در عمل بی بی سی همواره رویکرد توسعه ای داشته !
به گزارش بی بی سی پرشین ، به طور کلی بی بی سی به عنوان یک رسانه و یک زبان گویا اهداف وزارت امور خارجه ی انگلیس و دولت این کشور را تامین می کند . بستر های مختلفی که بی بی سی انتشار برنامه ها و اخبار خود را به وسیله ی آن منتشر می کند ابعاد گوناگونی دارد از قبیل سایت ، رادیو ، تلویزیون ، شبکه های اجتماعی و ...

این رسانه همچنین برای زبان های مختلف شبکه ، سایت و رادیو و ... راه اندازی کرده و با توجه به اهدافی که دارد برنامه و اخبار خود را انتخاب کرده و انتشار می دهد . از جمله مهم ترین زبان هایی که بی بی سی بر روی آن کار می کند ، علاوه بر انگلیسی ، فارسی و عربی هستند که به طور تخصصی برای جوامع مختلف برنامه تهیه می کند .

اخباری که در مورد میزان بودجه ی بی بی سی در دست از تخمینی بالغ بر چهار میلیار و سیصد میلیون پوند است که انتظار می رود در حال حاضر و با توجه به توسعه هایی که این شبکه داشته حتی بیشتر از از مبلغ نیز باشد .

با توجه به شرایط نا به سامان اقتصادی در اروپا و آمریکا و بالطبع ، همواره انتقادات شدیدی از هزینه های گزاف بی بی سی شده که بار ها تمام یا بخش هایی از بی بی سی را تهدید به تعطیلی کرده است .

حتی گاه گاه شاهد انتقاد دولتمردان انگلیسی مانند تونی هال هستیم که از هزینه های گزاف بی بی سی انتقاد کرده اند اما نه فقط ترتیب اثری داده نشده و خللی در کار بی بی سی نکرده بلکه به روند توسعه ای خود ادامه می دهد . یک نمونه از حرکات توسعه ای بی بی سی فارسی در سال های اخیر راه اندازی بخش فارسی زبان بی بی سی در آستاده ی انتخابات 88 ایران بوده که قاعدتا باز به هزینه های این شبکه افزوده .

همواره دو نظریه برای " چرائیت " این موضوع می توان ارائه کرد ؛ اولا احتمال می رود که صحبت های دولت مردان انگلیسی علیه بی بی سی صرفا یک حرکت نمایشی و برای آرام کردن مردم است ؛ و یا این که انتقادات دولت مردان انگلیسی نمایشی نیست ، بلکه عاملی قوی تر پشتیبان این رسانه است مانند خانواده ی سلطنتی انگلیس ! از طرفی یک سوال مهم وجود دارد و آن این که هزینه های یک رسانه با چه هزینه ای مقایسه می شود که توجیه پذیر بودن یا توجیه پذیر نبودن فعالیتش را با آن می سنجند ؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

نوع واکنش‌های شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به موضوع حمله تروریستی اهواز، کاملا جهت‌دار و متناقض است.

2 ساعت قبل