ایران اینترنشنال
190

توسل بی بی سی فارسی به رویکردهای تعاملی

2 سال قبل

هم رسانی

بی بی سی فارسی این روزها آرایش انتخباتی گرفته است. این جمله بدون شک با مروز برنامه¬های تلویزیون، وب سایت، رادیو و حتی کانال تلگرامی این رسانه نزدیک به دولت انگلستان کاملا مشهود است.
بی بی سی فارسی که با آغاز فعالیت تلویزیون خود در 15 دی 1387 به گونه ای آشکارتر فتنه انگیزی در فضای رسانه ای و سیاسی ایران را آغاز کرده است مدت ها است که به دستور اتاق فکر خود تفرقه افمکنی، سیاه نمایی و تخریب مکانیزم رای گیری در جمهوری اسلامی را با تاکتیک های عملیات روانی در صدر اهداف اتاق فکر خود قرار داده است.
این کنش گری رسانه ای عمدتاً با استفاده از تکنیک نرم خبر و کاملاً هدف مند به دنبال اثرگذاری بر فضای سیاسی و انتخباتی در ایران است. به طور مثال مدتی است که بی بی سی فارسی از مخاطبان خود می خواهد تا ضمن ارسال کلیپ های صوتی و تصوری از خود در این کلیپ ها در خصوص درخواست های شان از نماینده شهر خود در انتخابات آینده ایران سخن گویند. این کنش گری رسانه ای عمدتاً با استفاده از رویکردی تعاملی با مخاطب طراحی شده است. در نگاه اتاق فکر بی بی سی فارسی می توان با بازی گرفتن کنترل شده از مخاطب در چهارچوب اتاق فکر به ارسال پالس های مد نظر به مخاطبان اقدام کرد.
در این ایده ی زیرکانه بی بی سی فارسی با انتشار و ممیزی کلیپ ها در جهت اهداف اتاق فکر انگلستان در خصوص انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان خواهد پرداخت. بی بی سی فارسی به نیکی می داند که بیان اهداف اتاق فکر از زبان مردم و مخاطبان می تواند دارای اثرات به نسبت بیشتری باشد. در این نگاه مدیران اتاق فکر این رسانه بر این باورند که بیان این سخنان از سوی خود بی بی سی فارسی در بسیاری از موارد به علت عدم همزادپنداری نمی تواند مورد پذیرش مخاطب در ایران قرار گیرد. این شکل از رفتار رسانه ای از بی بی سی فارسی پیشتر در برنامه تعاملی با مخاطب نوب شما مورد استفاده بی بی سی فارسی قرار گرفته بود. تجربیات برنامه نوبت شما خود تأیید کننده اثرگذاری این طراحی بوده است.
در برنامه نوبت شما نیز بی بی سی فارسی بیشتر سعی بر آن دارد تا با انتخاب مخاطبان در چهارچوب نگاه خود به سیاست گذاری و مدیریت پیام به مخاطبان خود بپردازد. جالب آنکه در این طراحی حتی برخی سخنان رادیکال که لحاظ کارکردی نمی تواند در اهداف رسانه ای بی بی سی فارسی قرار گیرد به راحتی و به نام مخاطبان گفته می شود. درست خروجی نسبتاً مطلوب برنامه نوبت شما در ایام انتخابات 88 بود که این روزها بی بی سی فارسی را واداشته است که رویکردهای تعاملی با مخاطبان را بیشتر از گذشته در دستور کار خود قرار دهد. البته در این کنش گری رسانه ای بی بی سی فارسی همچنین می تواند ضمن شناسایی و ارتباط-گیری با برخی از مخاطبان از آنها در روزهای سخت به عنوان منبعی خبری برای اهداف پشت پرده خود استفاده کند. برنامه نوبت شما در این زمینه نیز مدل نسبتاً موفقی بود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل