1915

طرح بی‌بی‌سی برای توجیه نفوذ غرب در آینده افغانستان

هم رسانی

   تصویری از حمله تروریستی به مناطق شیعه‌نشین کابل

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه شصت دقیقه به بهانه حوادث تروریستی در افغانستان در جهت تثبیت موقعیت غرب در آینده این کشور گام برداشته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه «شصت دقیقه» که شامگاه چهارشنبه 24 مردادماه پخش گردید، به بهانه وقوع یک حمله تروریستی در اطراف کابل، از وضعیت آشفته و ناامن در افغانستان سخن گفته و با مرتبط ساختن این ناآرامی‌ها با انتخابات آتی در این کشور، تلاش کرده است تا به نوعی تداوم نفوذ و حضور غرب در آینده افغانستان را موجه نشان دهد.

«نادر سلطان‌پور»، مجری این برنامه در بخشی از توضیحات خود می‌گوید: «موجی از حملات مرگبار دوباره افغانستان را فرا گرفته است. تازه‌ترین مورد در غرب کابل رخ داد. در منطقه‌ای که عمدتا شیعه نشین است. جایی که در گذشته صحنه حملات داعش بوده، به ویژه علیه مراکز آموزشی. این‌بار مهاجم وارد کلاس درس شد و در میان ده‌ها نوجوان، بمب را منفجر کرد و نزدیک به پنجاه نفر جان باختند.»

وی در بخشی دیگر از توضیحات خود نام‌هایی مانند طالبان و داعش را به میان آورده و با اشاره به جریان انتخابات در افغانستان، تأکید می‌کند: «طالبان گفته کار آن‌ها نبوده، اما کشتن بیش از چهل سرباز و پلیس در بغلان کار آن‌ها بود و در غزنی هم مأموران امنیتی توانستند پس از پنج روز خونین شهر را از آن‌ها پس بگیرند. همه این‌ها در حالیست که تا دو ماه دیگر انتخابات آن‌جا برگزار خواهد شد.»

اما باید به مجری و کارشناس این برنامه یادآوری کرد که واقعیت با فضاسازی رسانه‌ای تغییر نمی‌کند؛ دنیای ارتباطات و رسانه آن‌قدر وسیع و گسترده است که واقعیت را نتوان از دید عموم دور نگاه داشت.

از طرفی نیروهای غربی اشغال‌کننده و مداخله‌کننده در افغانستان آشکار و مخفیانه با طالبان و داعش ارتباط برقرار کرده و آن‌ها را حمایت و هدایت می‌کنند و از طرفی با سوار شدن بر موج اقدامات مخرب و ضد امنیتی آن‌ها، اهداف و سیاست‌های خود را به دولت و مردم افغانستان میقبولانند.

در سال‌های حضور نظامیان غربی در این کشور، بارها افشاگری‌های مختلفی از جمله کشف یک حافظه‌جانبی مملو از اطلاعات محرمانه و ... صورت گرفته و گزارش‌های متععدی منتشر شده است که نشان می‌دهد، آمریکا و انگلیس ارتباطی جدی در پشت پرده با طالبان دارند و حتی به آن‌ها سلاح و آموزش‌های نظامی مخفیانه می‌دهند.

ارتباط این نیروهای غربی و دولت‌هایشان با داعش نیز که کاملا اثبات شده است و نیازی به توضیح ندارد؛ نقش غرب در پایه‌گذاری، رشد، حمایت و هدایت داعش در خاورمیانه و حتی انتقال بخشی از آن به افغانستان، کاملا آشکار و غیرقابل انکار است.

از سویی دیگر همین دولت‌های غربی سیاسیون و افکار عمومی در افغانستان را وادار به پذیرش مذاکرات صلح با عناصر طالبان کردند و با شعارهای  خود به قول خودشان یک سازمان تروریستی را برحق نشان دادند.

اما همه این‌ها فقط یک سمت ماجراست؛ هدف اصلی تداوم حضور و نفوذ غرب در آینده افغانستان است؛ هدفی که ناامنی و خشونت در این کشور بهترین بهانه برای تحقق آن بوده و نمی‌توان وقوع حوادث تروریستی در افغانستان، آن هم در روزهایی که واژه صلح و مذاکره و ... تکرار می‌شود را بی‌معنا و اتفاقی دانست.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل