1921

تکرار طوطی‌وار برای پنهان کردن یک ناکامی!

هم رسانی

   کاخ سفید

بی‌بی‌سی در برنامه چشم‌انداز بامدادی با بهانه یک اتهام جدید علیه ایران، تلاش کرده است تا شکست سیاسی کاخ سفید را پنهان سازد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌‎سی در بخشی از برنامه چشم‌انداز بامدادی تلاش کرده است تا با طرح اتهامی جدید علیه ایران مبنی بر جاسوسی در آمریکا، شکست سیاسی کاخ سفید در مقابل جمهوری اسلامی ایران برای کشاندن کشورمان به پای میز مذاکره مورد علاقه خودشان را در ذهن مخاطبینش کمرنگ سازد.

«علی همدانی» مجری این برنامه در توضیح ابتدایی خود با طرح این خبر وارد موضوع می‌شود که «اختلافات میان ایران و ایالات متحده آمریکا شدت گرفته، آمریکا می‌گوید دو ایرانی را که به عقیده مقامات این کشور به نفع جمهوری اسلامی در خاک آمریکا جاسوسی می‌کردند را دستگیر کرده.»

بالافاصله با این توضیح، «فرج بال‌افکن»، تهیه‌کننده برنامه وارد عمل شده و در دفاع از ترامپ، با این جمله صحبت‌های همکارش را تکمیل می‌کند که «دولت آمریکا دو ایرانی را به اتهام جاسوسی از مراکز یهودی و جمع‌آوری اطلاعاتی در مورد شهروندان آمریکایی عضو سازمان مجاهدین خلق به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران دستگیر کرده. همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته که دولتش برای بحث درباره گفتگو با مقام‌های ایرانی پا پیش نگذاشته است.»

پس از او، نوبت به «سینا علی‌نژاد»، گزارشگر بی‌بی‌سی می‌رسد تا این پروژه را با تکرارهای طوطی‌وار خود تکمیل کند تا شاید با تکرار بیش از حد یک جمله بتوانند بر ذهن مخاطبین اثر گذاشته و آبروی نداشته دونالد ترامپ را حفظ کنند.

او در گزارش خود  می‌گوید: «آقای ترامپ در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت که اگر ایرانی‌ها مایل به ملاقات باشند، مشکلی با آن ندارد، اما اگر تمایلی به آن ندارند، اصلا برایش مهم نیست. او افزود که دولت او هیچ اقدامی برای ترتیب دادن چنین گفتگوهایی صورت نداده است.»

اما این در شرایطی است که روز 30 ژوئیه دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا گفته بود که حاضر به ملاقات بدون پیش شرط با رهبران ایران است!

حتی این مذاکره به قدری برای آن‌ها اهمیت داشته است که به اذعان بسیاری از کارشناسان و البته مقامات ارشد کاخ سفید، اعمال تحریم‌های بی‌سابقه علیه جمهوری اسلامی و مردم کشورمان با هدف به زانو درآوردن ایران و کشاندنش به پای میز مذاکره دلخواه کاخ سفید طراحی و اجرا شده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید که این روزها در منطقه به دنبال راهی برای تحقق اهداف ضد ایرانی خود و اسرائیل می‌گردد، چند روز پیش به صراحت به علاقه و نیاز آمریکا به مذاکره با ایران اذعان نمود و در مصاحبه‌ای با "فاکس‌نیوز" تأکید کرد: "اگر ایران می‌خواهد از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا جلوگیری کند، پیشنهاد دونالد ترامپ را پذیرفته و پای میز مذاکره با آمریکا بنشیند. از مقام‌های بلندپایه ایران درخواست می‌کنیم که برنامه موشکی بالستیک و برنامه تسلیحات هسته‌ای را به طور کامل و قابل راستی‌آزمایی کنار بگذارد و با رئیس‌جمهوری آمریکا به گفت‌وگو بنشینند. آمادگی‌ تهران برای مذاکره با دونالد ترامپ بر سر توافق هسته‌ای، نشانه جدیت ایران است."

با این وجود چطور بعد از چند روز به یکباره عقیده کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ به این شکل تغییر کرده است؟!

این تغییر عقیده و تناقض تنها دو معنی می‌تواند داشته باشد؛ معنی اول اثبات غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و کاخ سفید است که حتی قبل از ورود به مذاکرات احتمالی با این نوع تغییر جهت دادن‌ها و حرف‌های متناقض، نشان می‌دهند هر لحظه امکان خیانت و از پشت خنجر زدن توسط آن‌ها وجود دارد.

و معنی دوم، تلاش‌ آن‌ها برای حفظ آبروی نداشته‌ایست که با شکستشان در طرح اجبار ایران به مذاکره، از دست رفته است زیرا در همین ابتدای این پیشنهاد به نوعی اجباری، مردم و مسئولان کشورمان به قدری مقتدرانه با آن مخالت کرده‌اند که دیگر امیدی برایشان باقی نماند.

بگذریم از این‌که اسناد مخلف و افشاگری‌های متعدد نشان می‌دهد که ایالات متحده نه تنها از دولت‌های مختلف و نه تنها از مردم کشورهای مختلف دنیا جاسوسی می‌کنند، بلکه مردم خود این کشور نیز در امان نبوده و به طرق مختلف تحت این جاسوسی قرار می‌گیرند؛ وقتی مقامات نزدیک‌ترین کشورهای اروپایی به آمریکا از جمله آلمان و فرانسه هدف جاسوسی کاخ سفید و سیا قرار گرفته‌اند، آیا دیگر حرفی برای گفتن باقی می‌ماند؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل