195

برقراری دموکراسی به‌تنهایی نمی‌تواند ایجاد مشروعیت بکند!

2 سال قبل

هم رسانی

بی‌بی‌سی فارسی که نمی‌تواند اصل حضور مردم را آن‌هم در یک چنین کشور بحران‌زده‌ای کتمان کند سعی می‌کند اصل دموکراسی را زیر سؤال ببرد

دو روز پیش انتخابات پارلمانی سوریه برگزار شد آن چیزی که دنیا شاهد آن بودند حضور گسترده و پرشور مردم پای صندوق‌های رأی بود. آن‌هم در شرایطی که ارتش سوریه این روزها به پیروزی‌های بزرگی در میدان‌های نبرد با تروریست‌ها و حامیان آن‌ها دست‌یافته است یعنی به فاصله اندکی از هم دو پیروزی بزرگ برای اسد و دولت و درنتیجه دست‌پر آن‌ها در مذاکرات صلح آینده تا جایی که معاون وزیر خارجه سوریه در روز انتخابات خطاب به مخالفان اسد گفت که آن‌ها باید رویای دولت انتقالی را برای همیشه به فراموشی بسپارند.

 طبیعتاً نباید انتظار داشت که دولت‌های غربی، ارتجاع عرب و دولت ترکیه که بیش از پنج سال است هرگونه هزینه‌ای را متحمل شده‌اند تا اسد دیگر بر سرکار نباشد، از پیروزی‌های اخیر خوشحال باشند بنابراین آن‌ها به هر شیوه‌ای چنگ می‌اندازند تا بتوانند پیروزی‌های اخیر را تخطئه کنند.

یکی از این روش‌ها و یا شاید بتوان گفت اصلی‌ترین روش استفاده از فضای رسانه‌ها و تعریف برخی ارزش‌ها به نفع جبهه خودی و کم‌رنگ کردن آن ارزش‌ها در جبهه مقابل است.

شبکه بی‌بی‌سی فارسی در انتخابات اخیر سوریه سعی نکرد که حضور را کم‌رنگ جلوه نشان دهد که البته این هم (کم‌رنگ کردن حضور مردم) بخشی از سناریوی این شبکه برای مقابله با دولت قانونی سوریه بود لیکن سناریوی اصلی آن‌ها زیر سؤال بردن برخی از ارزش‌ها بود.

دموکراسی:

قطعاً یکی از ارزش‌های دنیای امروز وجود دموکراسی و حق تعیین سرنوشت از سوی مردم در یک نظام سیاسی است چیزی که تقریباً در هیچ‌یک از کشورهای ارتجاع عرب وجود ندارد و اساساً مردم حقی در تعیین سرنوشت خود ندارند مسئله‌ای که شاید بدترین آن را در کشور عربستان یافت یعنی یک خانواده سال‌هاست بر آن کشور حاکمیت دارند تا حدی که نام کشور هم به نام خودکرده‌اند اما با تمام این شرایطی که در منطقه جنوب غرب آسیا حکم فرماست و باوجود شرایط خاص سوریه و توطئه بزرگ قدرت‌های استعمارگر و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن‌ها جهت نابودی و تجزیه این کشور و علی‌رغم تهدیدات مستمر گروه‌های مسلح تروریستی، صدها هزار نفر از اهالی این کشور در راستای احقاق حق قانونی خویش برای ریختن آرایشان به صندوق‌ها، در مراکز رأی‌گیری حضور یافتند.

سوریه شاهد شور و شوق وصف‌ناپذیر مردمی بود که با شرکت در انتخابات و انتخاب کاندیدای موردنظر خود در پارلمان آتی، آزادی و دموکراسی خویش را جشن می‌گرفتند و باوجود شرایط بسیار سختی که با آن مواجه هستند، خیابان‌های سوریه پرترددترین و شلوغ‌ترین روزها را سپری کرد.

بی‌بی‌سی فارسی که نمی‌تواند اصل حضور مردم را آن‌هم در یک چنین کشور بحران‌زده‌ای کتمان کند سعی می‌کند اصل دموکراسی را زیر سؤال ببرد و این‌گونه بیان کند که: " برقراری دموکراسی به‌تنهایی نمی‌تواند ایجاد مشروعیت بکند " و مردم امروز امنیت می‌خواهند.

اما این شبکه هیچ‌گاه به این پرسش پاسخ نمی‌دهد مسبب عدم امنیت در سوریه کیست؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

9 ساعت قبل