ایران اینترنشنال
196

حذف یارانه پردرآمدها و حمله بی بی سی به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها

2 سال قبل

هم رسانی

دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی سعی کرد تا با استفاده از فرصت اختلاف پیش‌آمده بر سر مصوبه روز گذشته مجلس، به اصل قانون هدفمندی یارانه‌ها حمله کند

بررسی بخش درآمدی مربوط به تبصره هدفمندی یارانه‌ها در حالی در دستور کار مجلس قرار گرفت که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان مدیریت و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در صحن علنی حضور یافتند.


دولت در لایحه بودجه سال ۹۵ عیناً تبصره هدفمندی در سال ۱۳۹۴ را تکرار کرده بود که میزان یارانه‌ها، حذف دهک‌ها از دریافت یارانه و درآمدها هیچ تغییری نکرده بود، اما نمایندگان در کمیسیون تلفیق برای کمک به اشتغال و تولید، این تبصره را اصلاح کردند تا افرادی که سالانه ۳۵ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند، از دریافت یارانه نقدی حذف شوند.

این افراد شامل تجار، نمایندگان مجلس، قضات، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها، کارکنان دولت که بالای ۳۵ میلیون تومان در سال حقوق دریافت می‌کنند، اعضای هیئت‌رئیسه و بازرسان شرکت‌های دولتی و ایرانیان مقیم خارج از کشور بودند.

در این مسئله هیچ شکی نیست که دولت حسن روحانی از ابتدا تشکیل کار خود با پرداخت یارانه‌ها مخالف بوده و این مخالفت خود را بارها در مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و... مسئولان اقتصادی خود نمایان ساخته است تا حدی که وزیر اقتصاد دولت چندی پیش شب پرداخت یارانه‌ها را شب عظمای مصیبت دولت خوانده بود؛ اما در مورد مصوبه روز گذشته مجلس، دولت مخالفت‌هایی را با این مصوبه بیان داشت ازجمله اینکه محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت پس از حضور در صحن مجلس، اظهار داشت: حذف 24 میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی در این شرایط عادلانه نیست و قطعاً موجب اذیت بسیاری از مردم می‌شود.

اما دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی سعی کرد تا با استفاده از فرصت اختلاف پیش‌آمده بر سر مصوبه روز گذشته مجلس، به اصل قانون هدفمندی یارانه‌ها حمله کند و از تعبیر بچه معلولی که متولدشده استفاده کند و همه آن را برای اقتصاد ایران مضر بداند؛ و آن را قانونی معرفی کند که فقط هزینه برای اقتصاد ایران می‌تراشد. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی ایران ازجمله احمد توکلی این قانون را قانون خوب و کم اشکالی می‌دانند هرچند در اجرا دچار مشکلاتی است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل