197

بزگنمایی یک نامه معمولی در حد یک نامه تاریخی از سوی بی بی سی

2 سال قبل

هم رسانی

نامه اخیر شیخ مهدی کروبی از سران فتنه 88 به رئیس جمهور و در خواست وی مبنی بر برگزاری دادگاه علنی و تاخت و تازهای وی به نظام و اتهامات اثبات نشده به برخی از دستگاه‌ها چیز جدیدی نمی‌باشد و هم در مورد ایشان و هم در مورد میرحسین موسوی مسبوق به سابقه می‌باشد؛ اما همین نامه 1500 کلمه‌ای باعث شده که شبکه تلوزیونی بی بی سی فارسی که این روزها به دنبال بهانه می‌باشد وقت ویژه‌ای را بر روی آن گذاشته و به تحلیل این نامه پرداخته تا حدی که از آن به عنوان نامه‌ای تاریخی یاد می‌کند. در خصوص محتوای نامه و تحلیل‌های بی بی سی نکاتی به نظر می‌رسد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

1.        شیخ مهدی کروبی که حتی رئیس ستاد انتخاباتی‌اش حاضر به رأی دادن به وی نشده بود و آرای وی در انتخابات 88 از تعداد آرای باطله هم کمتر شد و با تمام این وجود نظام را به تقلب گسترده متهم می‌کرد در یک چرخش عجیب از مهندسی انتخابات در سال 88 یاد می‌کند اما باز هم نتایج انتخابات را نمی‌پذیرد و اینگونه بیان می‌کند: " ادله خود مبنی بر تقلب انتخابات ریاست جمهوری ۸۴، مهندسی انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ وآنچه بر فرزندان این کشور در بازداشتگاه‌های قانونی و غیر قانونی گذشت..." ایشان اما به این نکته اشاره نمی‌کند که چرا از فرصت‌هایی که برای بیان و ارائه ادله در اختیار آنها در سال 88 گذاشته شد استفاده نکردند و درباره ادعای تقلب در انتخابات 84 هم جای سؤال دارد که چرا کروبی و همفکرانش در پنج سالی که پس از آن فعالیت سیاسی و مطبوعاتی داشتند به فکر بیان ادله آن نیفتادند؟ انتخاباتی که توسط وزارت کشور دولت اصلاحات برگزار شد و اگر قرار بر تقلب باشد بی‌شک یک پایه آن وزرات کشور خواهد بود.

2.        اما پرداختن به محتوای این نامه که سراسر ابهام می‌باشد به نظر کار بیهوده‌ای می‌باشد و باید به تحلیل اینکه که چرا این نامه در چنین فضایی منتشر می‌شود؟ پرداخت و چرا مثلاً این نامه پس از انتخابات 7 اسفند منتشر نشد؟ تحلیل این مساله چندان هم سخت نمی‌باشد و از کف و سوت‌هایی که بی بی سی میزند می‌توان به آن پی برد. به نظر پس از عتاب رهبری در چند وقت گذشته نسبت به فضای دولت مباحث مربوط به پسا برجام و مساله نفوذ و همچنین واکنش ایشان نسبت به توییت آقای هاشمی فضای سنگینی برای آنها ایجاد کرده بود و باید به گونه‌ای این فضا عوض می‌شد و چه کسی بهتر از شیخ ساده لوح و تحریک آن به نگارش چنین نامه‌ای.

3.        بی‌بی‌سی اما در تحلیل انحرافی شرایط زمانی نامه را ازآن‌جهت مهم عنوان می‌کند که کسی به گفته وی از وضعیت سلامتی آیت‌الله خامنه‌ای خبر ندارد و این‌گونه بیان می‌کند: " فارغ از اینکه آیت‌الله خامنه‌ای تا چه زمان رهبر جمهوری اسلامی خواهد بود، گسترش این باور که قدرتمندترین شخص نظام در ساختار متکی به فردی با اختیارات فوق‌العاده گسترده، در آینده‌ای نه‌چندان دور درخواهد گذشت، از همین حالا سیاه‌چاله‌ای آفریده که قدرت مکنده ناشی از خلأ قدرت در آن‌چنان قوی است که همه‌چیز را در اطراف خود به دوران واداشته است." و در ادامه برای اثبات تحلیل خود به این بخش از نامه کروبی اشاره می‌کند که: " تردید نکنیم که تعلل و کوتاهی امروز نخبگان، رقم زننده هزینه‌های سنگین کشور و مردم در آینده خواهد بود." اما سؤال اساسی در این تحلیل این است که چرا بی‌بی‌سی سعی می‌کند در هر مسئله‌ای بحث سلامتی رهبر معظم انقلاب را پیش کشیده؟ و تقریباً این مسئله را به‌پای ثابت تحلیل‌های خود بازکرده است. قطعاً این شبکه به‌عنوان یک رسانه حرفه‌ای با حضور بیش از 70 سال در تحولات سیاسی ایران سعی می‌کند در تحولات آینده ایران نقش پررنگ‌تری بازی کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

8 ساعت قبل