1978

از سطح نازل مریم زهدی تا بغض و اندوه خائنان به وطن در دیدبان

هم رسانی

   حاشیه‌سازی دیدبان برای سینما و تلویزیون ایران

دیدبان این هفته بی‌بی‌سی به فضاسازی حاشیه‌ای مربوط به سانسور در سینما و تلویزیون ایران اختصاص داده شد.

برنامه این هفته دیدبان بی‌بی‌سی فارسی با اجرای "مریم افشنگ" به عنوان مجری و حضور "مریم زهدی" به جای "مسعود بهنود" بر روی آنتن رفت. مهم‌ترین نکته در مورد برنامه این هفته دیدبان، سطح نازل مریم زهدی در قیاس با مسعود بهنود بود. به علت سطح پایین اطلاعات مریم زهدی، حتی شاهد آن بودیم که بخش مرور کارتن‌ها نیز که نیازمند دانش سطح بالاتری است از برنامه به طور کل حذف شد.

محورهایی که از سوی اتاق فکر دیدبان انتخاب شده بود عبارت بودند از:

 الف) ادعای تنش در مجلس ایران و تمرکز بر نطق پروانه سلحشوری نماینده غرب گرای مجلس و پیگیری سناریوی هفته قبل برنامه در حمله به حسن روحانی به علت سخنان منطقی او در پاسخ به سؤالات نمایندگان در صحن علنی مجلس.

ب) مطرح کردن بحث مافیای زباله و تکرار دروغ بریده شدن گوش پسربچه‌ای توسط مأموران شهرداری. اگرچه دیدبان به جعلی بودن این کلیپ انتشار یافته در فضای مجازی اعتراف می‌کند اما تأکید مجری براینکه بسیاری از بچه‌ها در ایران شرایطشان شبیه این پسر بچه است خود گواهی است بر اهداف برنامه در تمرکز بر یک خبر جعلی.

ج) تمرکز بر بحث کنارگذاردن شهرداران بازنشسته و مصوبه مجلس ایران در خصوص کنارگذاردن آن‌ها و مخالفت بی بی سی فارسی با این طرح به نام اهمیت استفاده از تجربه. این نگاه ارتجایی بی بی بی سی فارسی و اتاق فکر دیدبان در حالی است که بارها همین رسانه، جمهوری اسلامی را متهم به میدان ندادن به جوانان در پست‌های مدیریتی کرده است.

د) مانور بر روی هشتک جریان غرب گرا و همفکر بی‌بی‌سی فارسی در سینما و تلویزیون ایران با عنوان من و سانسورچی. در همین راستا "امیر مهدی ژوله"، "میترا حجار" و "ترانه علیدوستی" به عنوان سه عضو فعال این هشتک در روزهای اخیر مورد توجه قرار گرفتند همچنین در برنامه دیدبان با تمرکز بر سخنان این سه چهره غرب گراف صدا و سیما مورد تخریب قرار گرفت.

همچنین در میانه‌های برنامه "بهرنگ تاج الدین" ضمن حضور در برنامه به معرفی مستندهای آتی بی بی سی فارسی پرداخت. نکته جالب در صحبت‌های تاج الدین، مستند "جنایت فراموش شده" بود.. به گفته این عضو بهایی اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسیف این مستند قرار است که داستان استفاده صدام از سلاح‌های شیمایی بر علیه ایران را روایت کند.

نکته جالب آنکه برخی بینندگان بر این باورند که پخش این مستند آن هم بدون اشاره به نقش اروپا و به‌ویزه آمریکا و انگلستان در تجهیز رژیم بعثی عراق به انواع سلاح‌های شیمایی به نوعی فرار رو به جلوی بی‌بی‌سی فارسی برای گرفتن ژست بی طرفی پس از تشدید انتقادها به نوع نگاه تحریف شده‌اش از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران است. طنز تلخ روزگار آنکه در هنگام صحبت‌های تاج الدین، صحنه‌هایی از مصاحبه با یکی از سربازان ایران بر روی تخت بیمارستان پخش می‌شود و عناصری که سالها با سرویس جاسوسی انگلستان بر علیه وطنشان کار می‌کنند و در زمان جنگ نه خودشان و نه خانواده‌شان کاری برای دفاع از کشور انجام نداده‌اند در جلوی دوربین بغض و اندوه خود را برای عوام فریبی نشان می‌دهند.

در انتهای برنامه نیز مریم افشنگ و مریم زهدی ضمن تمرکز بر آمچه که "احساس نابرابری" خوانده شد، تغییر سیاست‌های جمهوری اسلامی را به عنوان راه حل معرفی می‌کنند. همچنین این دو با تمرکز بر نگاه‌های فمنیستس جامعه را به فقدان فرهنگ درست به کارگیری زنان در پست‌های مدیرتی متهم می‌کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل