1989

فضاسازی ضد محرمی با ظروف پلاستیکی!

هم رسانی

   فضاسازی ضد مجرمی بی‌بی‌سی با موضوع ظروف پلاستیکی

بی‌بی‌سی به بهانه حفاظت از محیط زیست، فضاسازی‌های خود علیه محرم و عزاداری‌های این ماه در ایران را دنبال کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه شصت دقیقه بیست و چهارم شهریور ماه، با پرداختن به موضوع استفاده از ظروف یکبار مصرف در عزاداری‌های ایام محرم، به بهانه دلسوزی برای حفاظت از محیط زیست، فضاسازی‌های خود علیه محرم و آیین عزاداری این ماه در ایران را دنبال کرده است.

ناجیه غلامی، مجری این برنامه در توضیحات خود می‌گوید: «فرا رسیدن ایام محرم در ایران همیشه مصادف با بالا رفتن قیمت ظروف پلاستیکی یکبار مصرف بوده است. امسال به دلیل مشکلات اقتصادی قیمت این ظروف نسبت به هر زمانی بیشتر هم شده، با این حال بازار ظروف پلاستیکی یکبارمصرف در عزاداری همچنان رونق دارد و آن‌گونه که سیاوش اردلان گزارش می‌دهد، همچنان خطری برای سلامت مردم و محیط زیست است.»

پس از این توضیحات، سیاوش اردلان با گزارشی وارد عمل شده تا دلسوزی بی‌بی‌سی برای ایران و ایرانیان را این‌گونه تکمیل کند: «کمتر پیش می‌آید که در این‌گونه محافل واعظ در مورد پرهیز از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی حرفی بزند یا اندرزی بدهد. نه به این خاطر که بزرگان دین توصیه کرده‌اند حتما باید غذای نذری در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی صرف شود، بلکه به این خاطر که مسئله مهم فرض نشده است.

ببینید اینجا در دزفول ظروف یکبار مصرف پلاستیکی چگونه شأن یک مراسم مذهبی را به این حد از آلودگی تنزل داده است. یک غذای نذری ساده که پانزده دقیقه‌ای خورده می‌شود، ولی پانصد سال در طبیعت خدا می‌ماند.»

اما در این برنامه تصاویری پخش می‌شود که از آن نمی‌توان فهمید مربوط به کجا و چه زمانی است و گزارشگر برنامه بر روی تصاویر مبهم سخنان خود را مطرح می‌کند تا به ذهن مخاطب جهت دهد.

از آن گذشته، بررسی‌ها و نتایج تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که سهم بسیاری از ظروف استفاده شده در مراسم عزاداری سالار شهیدان، امام حسین(ع)، به ظروف معمولی چینی و ملامین و پس از آن، ظروف یکبار مصرف آلمینیومی، کاغذی و مواد قابل تجزیه اختصاص داده شده است، عرچند این میزان هنوز با وضعیت آرمانی و ایده‌آل فاصله دارد اما آنطور که بی‌بی‌سی نشان می‌دهد بحرانی هم نیست.

حتی در ایام منتهی به ماه محرم سال جاری و ایامی که هم‌اکنون در آن به سر می‌بریم، کمپین‌های بسیاری توسط شخصیت‌های اجتماعی، مذهبی و حتی هیئات برای استفاده از ظروف قابل تجزیه و عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به راه افتاده و دنبال شده است.

بعلاوه با یک جستجوی اینترنتی ساده می‌توان به تصاویری دست یافت که وضعیت خیابان‌ها و مراکز اجتماعات و مراسم‌های متفاوت مردمی در کشورهای مختلف جهان و حتی غربی را نشان می‌دهد و قطعا در این تصاویر هم می‌شود به ظروف پلاستیکی یکبار مصرف و زباله‌های تولید شده اشاره کرد که نشان می‌دهد این معضل فقط به ایران و ایام محرم اختصاص ندارد و نباید از آن بهره‌برداری سیاسی و البته مذهبی کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل