199

بی بی سی هم زمان دست به دامان سانسور و بزرگنمایی

2 سال قبل

هم رسانی

این روزها یمن شاهد تحولات جدیدی است، دولت متجاوز سعودی که خود را ناتوان از ادامه درگیری یمن می‌بیند بالاخره تن به راه‌حل سیاسی داده است. وزیر خارجه عربستان سعودی دو روز پیش در نشست خبری مشترک با همتای نیوزلندی خود اعلام کرد که ریاض هیچ چشم‌داشتی در یمن به جزء بازگشت آرامش بین طرف‎های درگیر در این کشور ندارد.

«عادل الجبیر» در این نشست با تأکید بر مذاکرات یمنی- یمنی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی افزود: مذاکرات با هیئت حوثی‌ها و انصار الله در ریاض ادامه دارد و گفت‎و‎گو بین طرف‌های درگیر یمن پیشرفت خوبی داشته است.

مواضع این روزهای حکام سعودی نشان از استیصال آن‌ها دارد، مذاکرات صلح یمن که هفته آینده پس از اجرای آتش‌بس اولیه قرار است در کویت بین طرف‌های درگیر صورت گیرد کاملاً از دست بالای حوثی‌ها در خبر می‌دهد به‌خصوص اینکه روز یکشنبه، «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور فراری و مستعفی یمن در ریاض، «خالد بحاح» نخست‌وزیر دولت خود را برکنار کرد و به‌جای او «احمد بن دغر» را منصوب و «علی محسن الاحمر» را به‌عنوان معاون خود تعیین کرد.
به نوشته پایگاه خبری عین الیمن، «خالد بحاح» برکناری خود را نپذیرفته و با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرده است: قبول این تصمیمات با تمام موازین قانونی در دوره انتقالی و قانون اساسی در تضاد آشکار است.
اختلافات بین خالد بحاح و منصور هادی که یکی به امارات و دیگری به عربستان سوق دارد، پیش‌ازاین نیز آشکارشده بود که با برکناری بحاح، این اختلافات علنی‌تر شد.
برخی کارشناسان، برکناری خالد بحاح را در چارچوب رقابت بین عربستان و امارات در یمن تفسیر می‌کنند.

در همین راستا با توجه ضعف جریان‌ها و کشورهای ائتلاف به رهبری سعودی و پیروزی‌ها و مقاومت مردمی یمن در مقابل جریان ائتلاف رسانه‌های خبری سعی بر آن داشتند تا با طرح مسائلی بی‌ربط حوثی‌ها را در مقام ضعف قرار دهند که بی‌بی‌سی فارسی از این ماجرا مستثنا نبود. این شبکه که پس از گذشت بیش از یک سال از تجاوز سعودی‌ها و کشتار مردم بی‌گناه یمن سعی در شورشی معرفی کردن کمیته‌های مردمی یمن دارد این روزها در سانسور اخبار فوق برای به ضربه زدن به کمیته‌های مردمی و جریان حوثی‌ها در مذاکرات اخیر خبر درجه چندم و تائید نشده ارسال سلاح از سوی ایران برای حوثی‌ها را به‌شدت بزرگنمایی کرد تا شاید بتواند دست بالا را برای جریان ائتلاف سعودی حداقل در فضای رسانه‌ای ایجاد کند.

بی‌بی‌سی که در بخشی از گزارش خود در این خصوص این‌گونه بیان می‌کند: " آمریکا می‌گوید یک لنج حامل اسلحه را در دریای عرب توقیف کرده است. به گفته نیروی دریایی امریکا این لنج از ایران میامده و احتمالاً قرار بوده این سلاح‌ها را به دست شبه‌نظامیان حوثی یمن برساند. این در حالی است که تلاش‌های بین‌المللی برای آماده کردن مقدمات آتش‌بس و مذاکرات صلح بین طرف‌های درگیر در یمن ادامه دارد. "

نکاتی را که بی‌بی‌سی در گزارش خود به آن اشاره نمی‌کند:

1.         هیچ شاهدی مبنی بر این‌که این سلاح‌ها از ایران آمده وجود ندارد و همچنین هیچ شاهدی وجود ندارد که این سلاح‌ها به سمت حوثی‌ها در حال حرکت حتی آمریکایی‌ها هم این مسئله را با تردید بیان می‌کنند.

2.        نکته دیگری که بی‌بی‌سی در گزارش خود به آن اشاره نمی‌کند اما کارشناس این شبکه به‌درستی به آن اشاره می‌کند این است که این سلاح‌ها به سمت سواحل دریای عرب می‌رفته این در حالی است که این سواحل در اختیار حوثی‌ها نمی‌باشد و بخش اعظم این سواحل در اختیار گروه‌های نزدیک به القاعده و نخست‌وزیر مستعفی و فراری این کشور است.

3.        حجم سلاح‌هایی که در حال حرکت به سمت یمن بوده طبق گزارش بی‌بی‌سی معادل 1500 قبضه کلاشینکف، 200 قبضه آر پی چی و 21 قبضه مسلسل بوده که این حجم از سلاح به‌راحتی در خود صنعا قابل‌خرید و فروش است.

 

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در ادامه واکنش‌های متناقض خود، با هم از تروریستی خواندن انفجار اخیر در چابهار خودداری می‌کند.

5 روز قبل