ایران اینترنشنال
200

حضور کلاه سبزهای ایرانی در سوریه و تفسیر نادرست بی‌بی‌سی فارسی

2 سال قبل

هم رسانی

یکی از مغالطاتی که بعضاً برخی از رسانه‌ها سعی می‌کنند از آن استفاده کنند مغالطه تفسیر نادرست است. این مغالطه مربوط به نقل و بازگو کردن گفتار، نوشتار یا رفتار دیگران است، در این مغالطه همه مطالب مطابق با واقع بازگو می‌شود، ولی جنبه مغالطه آمیز این نقل و بازگو کردن در توجیه و تفسیر گفتار و رفتار دیگران است که مغایر بامنظور اصلی خود آن‌هاست و لذا نام این مغالطه را تفسیر نادرست نهاده‌اند.

فرض کنید رئیس کارخانه‌ای احساس کند که تعداد کارگران دریکی از بخش‌های کارخانه زیاد است و در بخش دیگر، کارگران اندکی وجود دارند و با کمبود نیرو مواجه‌اند، در این حالت طبیعی است که رئیس کارخانه برای برقراری تعادل نیرو میان بخش‌های مختلف، چند نفر را از بخش اول به بخش دوم منتقل کند. حال فرض کنید کسی با نقل و بازگو کردن این اقدام رئیس، به دیگران بگوید: آیا میدانید چرا رئیس این کارگران را منتقل کرد؟ دلیل آن این است که او از آن‌ها راضی نیست و می‌خواهد با این کار مقدمات اخراج آن‌ها را فراهم کند. در این صورت، چنین شخصی و یا آن بنگاه رسانه‌ای مرتکب مغالطه تفسیر نادرست شده و روشن است که ارتکاب این مغالطه می‌تواند همواره با علم و آگاهی و از روی تعمد باشد.

یک خبر

امیرعلی آراسته معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی ارتش با اشاره به حضور مستشاری نیروی زمینی ارتش به‌خصوص تیپ 65 به سوریه اظهار داشت: تیپ 65 جزئی از نیروی زمینی ارتش است و ما از تیپ 65 و هم یگان‌های دیگر به‌عنوان مستشار به سوریه نیرو اعزام می‌کنیم و این اعزام مختص تیپ 65 تکاوری نیست والان در آنجا مستشاران تیپ 65 حضور دارند.

مغالطه بی‌بی‌سی

 در خبر فوق ارتش جمهوری اسلامی خبر از حضور نیروهای تیپ 65 نیروی زمینی ارتش که به نیروهای تکاور معروف هستند می‌دهد و این اولین مأموریت برون‌مرزی این نیروهای ویژه و آموزش‌دیده نیست بلکه پیش‌ازاین، این نیروها در مبارزه با دزدان دریایی به حراست از منافع جمهوری اسلامی در خارج از مرزهای ایران پرداخته‌اند. بی‌بی‌سی از کنار این خبر به‌راحتی نگذشت، این شبکه این خبر را همان‌طور که در بالا اشاره شد بررسی کرد اما در تفسیر آن سعی کرد از روش مغالطه تفسیر نادرست استفاده کند و دلیل حضور این نیروها در سوریه را ضعف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ناتوانی تکاوران سپاه معروف به گروه صابرین در سوریه در مبارزه با داعش معرفی کند. این در حالی است که اخیراً ارتش سوریه با همکاری مستشاران سپاه در این کشور پیروزی‌های چشم‌گیری را داشته ازجمله آزادسازی شهر تاریخی تدمر آن‌هم در شرایطی که روسیه بیشتر نیروهای خود را بعد از توافق با آمریکا از سوریه خارج کرده بود.

 

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

«فرهاد میثمی» زندانی زندان اوین که چند روز پیش وزیر خارجه‌ی آمریکا از او حمایت کرده بود، در نامه‌ای به وزارت خارجه آمریکا به ترامپ و دولت او تودهنی زد و نوشت: «از امثال جنابان ترامپ، پمپئو، بولتون خواهشمندم اشک تمساح حقوق بشری‌شان را جای دیگری بریزند.»

13 روز قبل