201

بی بی سی به دنبال کدام روحانی و مداح است؟

2 سال قبل

هم رسانی

نقل است که میگویند یک از فرماندهان انگلیسی در شهر بغداد عراق در حال قدم زدن بوده که ناگهان صدای اذان ظهر از ماذنه ها بلند می‌شود آن فرد انگلیسی با تعجب از همراه عراقی خود سئوال می‌پرسد که این صدای چیست که وی در پاسخ او می‌گوید دارند اذان میگویند. آن افسر انگلیسی می‌گوید اذان چیست؟ همراه می‌گوید دارد وقت نماز را اعلام می‌کند. این بار افسر انگلیسی با تندی می‌پرسد که به منافع بریتانیای کبیر دخلی که ندارد!؟ که آن فرد همراه می‌گوید خیر. و در نهایت آن فرد انگلیسی می‌گوید پس بگذار آنقدر بگویند تا جانشان در بیاید.

نقلی که در بالا آمد نهایت نگاه انگلیس را به دین و دین داری در جوامع اسلامی را نشان می‌دهد و این یعنی آنکه آنها به دنبال دینی می‌باشند که تأمین کننده منافع آنها در منطقه و کشورهای اسلامی باشد نهاینکه موی دماغ آنها در این کشورها و مانع دست یابی تمام و کمال آنها به منافع خود در این کشورها بر همین اساس بی بی سی فارسی به عنوان بازوی رسانه‌ای آنها در منطقه و به ویژه ایران به دنبال پیاده کردن این سیاست می‌باشد.

این در حالی است یکی از اصول اصلی انقلاب اسلامی ایران و به تبع آن جمهوری اسلامی عدم جدایی دین از سیاست بوده است. و بازی کردن نقش محوری دین در تمام عرصه‌ها به ویژه عرصه‌های اجتماعی می‌باشد. و این اصل جز اصولی بوده است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همواره هم امام خمینی (ره) و هم حضرت آیت الله خامنه‌ای مرتباً فریاد زده‌اند.

امام در بخشی از پیام خود به روحانیون در سال 1367 اینگونه می‌فرماید: "استکبار وقتی که از نابودی مطلق روحانیت و حوزه‌ها مأیوس شد، دو راه برای ضربه‌زدن انتخاب نمود، یکی راه ارعاب و زور و دیگری راه خدعه و نفوذ در قرن معاصر. وقتی حربه ارعاب و تهدید چندان کارگر نشد، راه‌های نفوذ تقویت گردید. اولین و مهم‌ترین حرکت، القای شعار جدایی دین از سیاست است که متأسفانه این حربه در حوزه و روحانیت تا اندازه‌ای کارگر شده است تا جایی که دخالت در سیاست دونشان فقیه و ورود در معرکه سیاسیون تهمت وابستگی به اجانب را به همراه می‌آورد، یقیناً روحانیون مجاهد از نفوذ بیشتر زخم برداشته‌اند."

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار کارگزاران حج در سال 76 در خصوص نقش دشمن در سیاست جدایی دین از سیاست اینگونه فرمودند: "مسأله‌ی دیگری که توجّه به آن خیلی لازم است، مسأله‌ی دین و سیاست است. جدا کردن دین از سیاست که شاید از قریب دویست سال قبل در برنامه‌ی دشمنان دنیای اسلام بوده است، نکته‌ی بسیار مهمّی است. و لو خود این کلمه را تکرار کنید که «سیاست اسلام از دیانت آن جدا نیست، دیانت اسلام از سیاست آن جدا نیست». این تکرار شود، گفته شود و به گوش همه برسد.پیامبر اکرم، اوّل که به مدینه تشریف بردند، یک حکومت تشکیل دادند. حکومت یعنی چه؟ نرفتند گوشه‌ای بنشینند و بگویند هرکس خواست مسئله بپرسد چون کفّار قریش نیستند که ایجاد مزاحمت کنند بیاید پیش ما آزادانه بپرسد! یا مثلًا هرکه خواست نماز یاد بگیرد، برود از فلانی یاد بگیرد یا از خودمان بیاموزد. اوّل، یک حکومت و یک ریاست تشکیل دادند. کار اوّلِ اسلام این است. بعد هم بلافاصله این حکومت شروع به کارهای حکومت مقتدر کرد: جنگیدن، مبارزه کردن، بعد کم‌کم نامه‌نگاری به این طرف و آن طرف و حلّ و فصل امور دیگر. در مقابل این واقعیت، چه کسی می‌تواند غیر از آنچه که معنا و مفهوم صریح آن، وحدت دین و سیاست در اسلام است، مطلبی اقامه کند؟"

 اخیراً بی بی سی فارسی به عنوان بازوی رسانه‌ای انگلیس در راستای تبعیت از همین سیاست قدیمی انگلیسی‌ها در یادداشتی تحت عنوان " تکیه آیت الله خامنه‌ای به مداحان نشانه چیست؟" سعی در حمله به دین سیاسی و یا شعار عدم جدایی دین از سیات دارد. در بخش از این یادداشت که به قلم "علی معموری" می‌باشد اینگونه آمده است: " از آغاز رهبری آیت الله خامنه‌ای شاهد بالا آمدن طیف وسیعی از مداحان سیاسی با سبک و شیوه جدید هستیم. وی معمولاً در مناسبتهای مذهبی از مداحان مختلف سیاسی وابسته به خویش دعوت می‌کند. این مداحان بر خلاف سنت تاریخی روضه‌خوانی که در تتمه منبر می‌آمد، خود منبر مستقلی داشته و نقشی هم ارز و گاه بالاتر از خطیب دینی ایفا می‌کنند. " و یا در بخشی دیگر اینچنین می‌نویسد: " این جریان نشانه تغییر جهت نظام جمهوری اسلامی از حوزه‌های علمیه به سمت ایجاد پایگاه‌های دیگر دینی است. این تغییر جهت از رابطه بحران‌زا و غیر مستقر نظام جمهوری اسلامی با حوزه‌های علمیه پرده بر می‌دارد."

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید بی‌بی‌سی سعی بر آن دارد که طرفداران اسلام سیاسی، که در این یادداشت مصداق آن مداحان نزدیک به حاکمیت است را در مقابل جریان حوزه علمیه قرار داده و پرداختن آن‌ها را به مسائل سیاسی روز را به‌نوعی انحراف در مذهب شیعه معرفی کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

8 ساعت قبل