ایران اینترنشنال
203

اولویت اول بی‌بی‌سی، اختلاف بیانداز و حکومت کن

2 سال قبل

هم رسانی

این روزها پس از انجام عملیات تروریستی در قلب اروپا و احساس ناامنی شدید در بین مردم این منطقه، خبرهای خوبی از عراق و سوریه به گوش می‌رسد ابتدا آزادی شهر باستانی تدمر توسط ارتش سوریه و پاک‌سازی این شهر از شر تروریست‌ها و حالا هم حرکت نیروهای مردمی عراق (حشد الشعبی) به همراه کردها به سمت مقر اصلی داعش در عراق یعنی شهر مهم و استراتژیک موصل.

همگام با این پیروزی‌ها خبرهای مهم دیگری هم از مرکز عراق یعنی بغداد به گوش می‌رسد و آن‌هم تحصن چندروزه جریان صدر به رهبری "مقتدی صدر" در اعتراض به فساد مالی و اداری و درخواست استعفای کابینه این کشور و تشکیل دولت غیر حزبی در منطقه سبز بغداد است.

"مقتدی صدر" رهبر این جریان می‌گوید که خواهان تشکیل کابینه‌ای با حضور وزیران غیر حزبی است و تا زمان تحقق این خواسته، به تحصن خود ادامه می‌دهد.
وی بر این باور است که برای مبارزه با فساد مالی - اداری، تشکیل کابینه به‌دوراز سهم‌بندی احزاب الزامی است. بااین‌حال او با ادامه نخست‌وزیری "حیدرالعبادی" نخست‌وزیر فعلی مشکلی ندارد.

به نظر این رفتار مقتدی صدر در عراق پس از سقوط صدام حسین و خروج آمریکایی‌ها از این کشور برای مردم عراق یک پیروزی بزرگ به شمار می‌آید زیرا که وی سعی دارد با داعش دیگری در دولت عراق که بقایای حزب بعث و فساد موجود در ساختار حاکمیتی این کشور است مبارزه کند و این برای روحانی شیعه که هم‌زمان در میدان‌های جهاد در حال مبارزه با این پدیده دست‌نشانده غرب (داعش) است یک افتخار است.

اما دراین‌بین مخالفت‌هایی هم با این حرکت وی صورت گرفت ازجمله مخالفت "نوری المالکی" نخست‌وزیر سابق عراق است. که اتفاقاً "بی‌بی‌سی" در برنامه‌های مختلف خود سعی می‌کند با استفاده از همین اختلافات پیش‌آمده از فضای ایجادشده کمال استفاده را برده و جریانات مختلف شیعی را که همگی در زیر یک پرچم در حال مبارزه با داعش می‌باشند را در مقابل یکدیگر قرار داده و دقیقاً از همان سیاست قدیمی خود یعنی "اختلاف بی انداز و حکومت کن" استفاده کند تا بلکه شاید بتوانند سکته‌ای در پیروزی‌های اخیر ایجاد کنند.

بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان ارگان رسانه‌ای وزارت خارجه انگلیس این را می‌داند که شکست داعش در عراق و سوریه یعنی آغاز بازگشت اروپاییان عضو داعش به کشورهای خود و این یعنی تکرار حوادثی چون حوادث بروکسل و پاریس درنتیجه باید داعش در منطقه حفظ شود پس از هر فرصتی برای ضربه زدن به پیروزی‌ها استفاده می‌کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

حسین باستانی از اعضای اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی و از حقوق بگیران سرویس جاسوسی انگلیس از جمله افرادی است که همواره در نوشتن مقاله های تخریبی علیه جمهوری اسلامی یکی از فعال ترین افراد محسوب می گردد.

9 روز قبل