2048

خیانت به جوانان افغان در قاب بی‌بی‌سی

هم رسانی

   رامز بختیار، نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در شرایطی به گفتگوی ویژه با نماینده جوانان افغان در سازمان ملل متحد پرداخته است که سخنان وی بیشتر به نمایندگی برای غرب شباهت داشت.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی که همواره در تلاش است تا خود را حامی آزادی مردم افغانستان و غرب را ناجی آن‌ها معرفی کند، اینبار در برنامه "به عبارت دیگر"، تلاش کرد تا این هدف را به شکلی جدید دنبال کند.

این برنامه در گفتگویی ویژه با نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد، از طرفی حضور چنین نماینده‌ای را دستاورد غرب در سال‌های اشغال این کشور نشان داده و از طرفی تلاش کرد تا بر لزوم تداوم این اشغالگری تأکید کند.

"عنایت فانی"، مجری این برنامه در سوال خود از "رامز بختیار" می‎‌گوید: «عنایت فانی: شما در جلسه شورای امنیت برای اولین بار صحبت کردید و در اون جلسه گفتید که جامعه جهانی جوانان افغانستان را فراموش کرده؛ منظورتون چیه؟! چرا فکر می‌کنید که جامعه جهانی جوانان افغاستان را فراموش کرده است؟!»

اما "رامز بختیار"، نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد، در پاسخ خود به این سوال به نوعی به جوانان افغان خیانت کرده و نشان داد که بیشتر از نمایندگی برای آنان، نماینده‌ای برای تحقق اهداف غرب است.

وی در پاسخ به سوال مجری برنامه می‌گوید: «تعداد زیادی از مردم افغانستان فکر می‌کنند که جامعه جهانی اون‌ها رو فراموش کرده؛ مخصوصا پس از سال 2014 میلادی و زمانی که جامعه بین‌المللی در افغانستان کم شد و کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان کاهش پیدا کرد، شمار زیادی از افغان‌ها بر این باور هستند که جامعه جهانی، آن‌قدر توجهی که پس از سال‌های 2001 و 2002 میلادی به افغانستان داشت، دیگر ندارد.

موضوعاتی که بیشتر توسط آگاهان سیاسی و کارشناسان در مساوئل افغانستان مطرح می‌شود این است که جامعه جهانی، مخصوصا متحدان اصلی افغانستان در سال‌های گذشته مثل ایالات متحده آمریکا در معادلات سیاسی فشاری که افغان‌ها بعضی وقت‌ها توقع داشتند را به همسایگان افغانستان نیاورده است. یا به آن‌گونه‌ای که باید در معادلات کلان منطقه‌ای حمایت صورت نگرفته است.»

اما آیا نظر جوانان افغانستان همین است؟!

آیا واقعا تنها دغدغه جوانان افغان عدم برخورد غرب در سال‌های اخیر با همسایگان این کشور است؟!

آیا اصلا در سال‌های پس از جنگ در 2001 و 2002 میلادی، غرب حمایتی از جوانان افغان داشته که اکنون کاهش پیدا کرده باشد؟!

آیا جوانان افغانستان با سابقه دیرینه جهاد و ایستادگی، حاضرند در برابر رفاه بیشتر خود، خاک وطن و ناموسشان را در اختیار اشغالگران غربی قرار دهند؟!

بهتر بود بی‌بی‌سی این سوالات را از مهمان خود می‌پرسید تا بیشتر مشخص شود که او در واقع نماینده کدام گروه است؛ جوانان که سال‌ها با وجود تمامی کمبودها از خاک و ناموسشان دفاع کرده و به دست نظامیان خارجی به شکل‌های مختلفی قربانی شدند، یا سیاسیون غرب‌گرا که به شکل‌های مختلف عوام‌فریبانه و در ظاهر دموکراسی نوین، سعی در محکم کردن جای پای خود در افغانستان، تغییر فرهنگ این کشور و تداوم بخشیدن به اشغالگری خود دارند؟!

لازم به یادآوری است که بر اساس گزارش رسمی سازمان ملل متحد، آمار قربانیان غیرنظامی حملات هوایی آمریکا و متحدانش در افغانستان طی شش ماه اول سال 2018 میلادی بیش از 50 درصد افزایش یافته است.

تا سال 2016 میلادی بر اساس آمار حداقلی و غیر رسمی موجود، بیش از 30 هزار غیرنظامی افغان در اثر حملات نظامیان آمریکایی جانشان را از دست داده‌اند و این آمار هر سال بیشتر از سال گذشته بوده است به طوری که آمار اعلامی برای تعداد غیرنظامیان قربانی در سال 2006 میلادی بیش از 700 نفر کشته شده را نشان می‌دهند اما این آمار در سال 2016 میلادی به بیش از 3500 نفر رسیده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل