205

آیا برخورد با جنبش اسلامی نیجریه باعث خوشحالی اهل سنت این کشور شد؟

2 سال قبل

هم رسانی

حمله نظامی ارتش نیجریه به تجمع مردمی شیعیان این کشور در شهر زاریا در تاریخ 21 آذر 1394 منجر به زخمی و دستگیر رهبری این جریان و کشته و زخمی شدن هزاران نفر از مردم بی دفاع و غیر نظامی شد که در میان کشته شدگان نام سه تن از فرزندان شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه به چشم می‌خورد. این اولین باری نبود که ارتش این کشور این چنین برخوردی را مرتکب می‌شد سال پیش از این هم ارتش این کشور به راهپیمایی روز قدس مردم یورش برد و در آنجا هم سه تن دیگر از فرزندان شیخ ابراهیم به همراهی تعدادی دیگر از مردم این کشور به شهادت رسیدند.

اکنون که بیش از پنج ماه از این حادثه در نیجریه می‌گذرد بی بی سی فارسی در مطلبی تحت عنوان "شیخ زکزاکی کیست و ماجرای کشتار شیعیان نیجریه چه بود؟" به قلم "نورالدین محمد" روزنامه نگار نیجریه‌ای به بررسی ابعاد شخصیتی شیخ ابراهیم و همچنین جایگاه و و گروهش در نیجریه پرداخت. این در حالی که در ابتدای این اتفاقات با تمام اینکه به معنای واقعی کلمه جنایت در این کشور رخ داده بود واکنش در خور توجه ای از رسانه‌های غربی از جمله بی بی سی فارسی شاهد نبود به همین دلیل شاید نگارش این مطلب آن هم پس از گذشت نزدیک به پنج ماه عجیب به نظر برسد.

مطلب بی بی سی به واقعیت‌های شخصیتی شیخ ابراهیم به درستی پرداخته و هر خواننده‌ای را مجذوب این شخصیت تعاملی می‌کند آن که حتی با ادیان دیگر از جمله مسیحیت تعامل سازنده و فعالانه‌ای دارد.

اما آنجایی که بی‌بی‌سی به دلایل حمله ارتش می‌پردازد سعی می‌کند که اختلافات مذهبی را پررنگ کند و یکی از دلایل اصلی این حمله انتقادات تند شیخ از حکومت آل سعود و حرکت‌هایی عنوان می‌کند که باعث نگرانی اهل سنت نیجریه شده است. این در حالی است که اهل سنت و مسیحیان نیجریه وقتی سلوک شخصیتی شیخ زکزاکی را می‌بینند و آموزه‌های ارائه‌شده از جانب وی را با آنچه از سوی وهابیت عرضه‌شده می‌بینند فوج فوج جذب وی می‌شوند. شیعیان نیجریه حتی مساجد خود را نیز از برادران اهل سنت جدا نکرده‌اند و بسیاری از خانواده‌های فقیر و  بی‌بضاعت اهل سنت نیجریه تحت پوشش شیعیان هستند و همین موضوع وهابیان آل سعود را سخت عصبانی کرده است. بعد از فاجعه منا شیخ زکزاکی برای عرض تسلیت به منازل اهل سنت رفت و فوت عزیزان آن‌ها را در این فاجعه تسلیت گفت و آن‌ها نیز پشت شیخ نماز خواندند.
«حسن بالا» عضو جنبش اسلامی و از نزدیکان زکزاکی دراین‌باره می‌گوید: «علت این‌که شیخ در حال حاضر این‌همه طرفدار دارد همین رویه مسالمت‌آمیز و آرام شیخ در نیجریه بوده است. اینکه در مدت کمتر از بیست سال شیعیان نیجریه به چندین میلیون می‌رسد چیزی جز سلوک رفتاری شیخ که متأثر از ائمه بزرگوار می‌باشد، نبوده است.» 
به گفته وی «در مواردی که درگیری میان مسلمانان و مسیحیان رخ‌داده است، آنجا که مسیحیان برحق بوده‌اند شیخ طرفداری از مسیحیان را کرده است و همین باعث شده علاوه بر اهل سنت بسیاری از مسیحیان نیز در نیجریه به تشیع گرایش پیدا کنند. در موارد بسیاری شیخ از بسیاری از خون‌ریزی‌ها جلوگیری کرده است باوجودی که سال گذشته سه فرزند خود را در حمله ارتش نیجریه از دست داد اما اعلام کرد این شهدا در برابر شهدای کربلا کار بزرگی نیست.»


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

ارتباطات میان یکی از کارشناسان فعال شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی با سرویس امنیتی انگلیس کاملا مشهود و معنادار است.

9 ساعت قبل