2057

دو دست‌آورد غرب برای افغانستان در یک خبر بی‌بی‌سی

هم رسانی

   تبلیغات گسترده انتخاباتی در افغانستان

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از بخش‌های خبری خود به دو موضوع از تحولات این روزهای افغانستان پرداخته که بیشتر دست‌آوردهای اشغال غرب در این کشور را نشان می‌دهد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از بخش‌های خبری تلویزیونی خود، در دو حوزه مختلف به تحولات این روزهای افغانستان پرداخته است؛ واقعیت‌هایی که بیشتر از قبل نشان می‌دهد سال‌ها اشغال این کشور توسط غرب، چه بر سر فرهنگ و امنیت و سیاست آن‌ها آورده است.

"نگین شیرآقایی"، گوینده این بخش خبری بی‌بی‌سی در ابتدا از وضعیت تبلیغات انتخابات پارلمانی در افغانستان و هزینه‌های بالایی که برای آن صورت می‌گیرد گزارش داد.

او در این باره گفت: «کارزارهای انتخابات پارلمانی افغانستان به همان اندازه که کار شهرداری‌ها رو بیشتر کرده، منبع درآمد خوبی هم برای این سازمان‌ها شده. شهرداری کابل هزینه استفاده از هر متر مربع بیلبرد در بخش‌های مهم شهر رو حدود صد دلار تعیین کرده.»

اما به فاصله چند خبر، گزارشی دیگر از افغانستان پخش شد؛ جایی که اینبار امنیت پایین افغانستان پس از سال‌ها جنگ مطرح شده و این گوینده بی‌بی‌سی با پرداختن به جنایتی دیگر که به طالبان نسبت داده شده است، می‌گوید: «دستِ‌کم هفده سرباز افغان در حمله‌های هماهنگ طالبان به قرارگاه‌های ارتش در ولسوالی پشرود ولایت فرا کشته و دوازده سرباز دیگر اسیر شدند. به گفته مقامات محلی طالبان به دنبال این حمله تمامی تجهیزات این قرارگاه‌ها رو با خود برده؛ فرا در غرب افغانستان ولایتی ناآرام است که طالبان در برخی ولسوالی‌های آن همچنان حضور گسترده دارد.»

اما قرار دادن این دو موضوع ما را به نقاط مشترکی می‌رساند که به وسیله آن بیشتر از قبل می‌توان به این واقعیت پی برد که سال‌ها اشغال افغانستان توسط غرب چه بلایی سر فرهنگ و امنیت این کشور آورده است.

از طرفی امنیت این کشور پس از 17 سال نه تنها بهتر نشده، بلکه روز به روز بحرانی‌تر از قبل می‌شود؛ اسناد مختلف نشان می‌دهد که دولت‌های غربی از آمریکا گرفته تا انگلیس مخفیانه با طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی فعال در افغانستان مانند داعش، ارتباط برقرار کرده و حتی خدمات نظامی مانند سلاح و آموزش‌های مختلف را به آن‌ها ارائه می‌دهند و از طرفی سال‌هاست که ادعای مقابله با آن‌ها را مطرح کرده و به این بهانه حضور خود را تداوم می‌دهند.

در این بین نه تنها خود این تروریست‌ها در عملیات‌های مختلف به مردم افغانستان ضربه می‌زنند، بلکه نظامیان غربی نیز در عملیات‌های به ظاهر مقابله‌ای خود غیرنظامیان را حتی قربانی می‌کنند که اخیرا سازمان ملل متحد نیز در گزارشی رسمی به آن اذعان نمود.

در کنار آن شدت تبلیغات و هزینه‌های بالای آن در انتخابات پارلمانی افغانستان نشانه‌ای از نفوذ فرهنگ غرب در این کشور است که خود را در عرصه سیاست نمایان ساخته؛ عرصه‌ای که در ظاهر دموکراسی را نشان می‌دهد اما در عمل هیچ منفعتی برای افغان‌ها به دنبال نداشته و شکاف طبقاتی گسترده‌ای را برای آن‌ها رقم می‌زند و بیشتر از قبل سیاست را به قشری خاص منحصر ساخته و آن را آلوده به مادیات می‌کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل