2072

آیا بی‌بی‌سی در پرونده خاشقچی فریب خورد؟!

هم رسانی

   واکنش‌ها به داستان قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در واکنش به پذیرش قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقر عربستانی توسط حکومت آل سعود، خیلی سطحی از کنار آن عبور کرده و ادعای مقامات سعودی در این باره را می‌پذیرد.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

پس از بیش از دو هفته و نیم ازناپدید شدن جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه، بالاخره آل سعود در بیانیه‌ای مرگ وی در ساختمان کنسولگری را پذیرفته و در کمال آرامش تأکید کرده است که وی در جریان یک درگیری لفظی با مردانی در کنسولگری جانش را از دست داده است.

بی‌بی‌سی در گزارشی با این تیتر که «تلویزیون عربستان: مرگ جمال خاشقجی در جریان درگیری روی داد»، نوشته است: «تلویزیون دولتی عربستان مرگ جمال خاشقجی را تایید کرد و گفته او در داخل کنسولگری این کشور در استانبول کشته شده است.

تلویزیون دولتی عربستان سعودی گفته این اطلاعات بخشی از گزارش اولیه تحقیقات دادستانی در ارتباط با سرنوشت آقای خاشقجی است.

در این گزارش گفته شده جمال خاشقجی پس از ورود به کنسولگری و در جریان "درگیری فیزیکی" کشته شده است.

در بیانیه‌ای که دادستان عربستان جمعه شب (۱۹ اکتبر) منتشر کرده آمده تحقیقات درباره سرنوشت جمال خاشقجی نشان داده او پس از ورود به کنسولگری با مردانی در داخل ساختمان درگیر شده و در جریان این درگیری کشته شده است.

تلویزیون دولتی عربستان گفته در پی مشخص شدن نتایج تحقیقات احمد العسیری، معاون وزارت اطلاعات این کشور و سعود القحطانی، از دستیاران محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور برکنار شده‌اند و ۱۸ نفر هم در این رابطه بازداشت شده‌اند.»

این شبکه سلطنتی انگلیسی در ادامه با پرداختن به واکنش کاخ سفید به این موضوع، همراه با تأیید داستان‌سازی مقامات عربستانی در این موضوع، می‌نویسد: «همزمان عربستان اعلام کرده هیات ویژه‌ای از وزرای دولت این کشور ماموریت یافته‌اند که تحت ریاست محمد بن سلمان، ولیعهد، ساختار دستگاه اطلاعاتی این کشور را بازسازی کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته آنچه برای آقای خاشقجی روی داده "غیرقابل قبول" است اما همزمان با "متحد بزرگ" خواندن عربستان گفته کشورش به روابط خود با ریاض نیاز دارد تا از این کشور برای توازن قوا در منطقه علیه ایران کمک بگیرد.

آقای ترامپ همچنین با اشاره به قراردادهای نظامی و تجاری با عربستان گفته نمی‌خواهد بر سر این ماجرا "یک میلیون شغل" در داخل کشورش را از دست بدهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هم که در دو هفته گذشته برای واکنش نشان دادن به این ماجرا تحت فشار فراوانی بوده گفته از نظر او تایید مرگ جمال خاشقجی از سوی عربستان "گام اول مثبتی" است.»

جالب است که بر اساس گزارش بی‌بی‌سی و بیانیه آل سعود، در شرایطی که بسیاری بر این باور هستند که محمد بن سلمان، ولیعهد این رژیم وهابی خود عامل و نقش اول قتل خاشقچی است، نه تنها مورد ضن و بررسی قرار نگرفته، بلکه به وی اختیار و دستور داده شده که سیستم اطلاعاتی عربستان را از نو و آن‌طور که می‌خواهد بسازد!

اما این نوع واکنش‌ها توسط رسانه‌ای خبری که ادعای حرفه‌ای بودن داشته و خود را جزو چند رسانه خبری مطرح در جهان می‌داند، عجیب به نظر می‌رسد.

چطور در شرایطی که کمتر رسانه‌ خبری در جهان این ادعاهای بچگانه مقامات آل سعود در خصوص مرگ خاشقچی را پذیرفته و اکثرا به آن اعتراض و انتقاد کرده‌اند، بی‌بی‌سی یا سادگی کرده و یا خود را به سادگی می‌زند و این گونه در برابر این داستان سطحی عبور می‌کند؟!

از طرفی چطور وقتی واکنش مضحک و خنده‌دار رئیس جمهور آمریکا به این بیانیه عربستان، حتی در درون آمریکا هم با اعتراض مواجه می‌شود، بی‌بی‌سی به عنوان یک شبکه خبری فقط به بازتاب ساده و همراه با تأیید آن اکتفا می‌کند؟!

آیا این شبکه واقعا این‌قدر غیرحرفه‌ای و نابلدانه در دنیای رسانه حضور دارد یا مصلحتش ایجاب می‌کند که خود را به سادگی بزند؟!

در حالی حکومت عربستا پس از 17 روز این ادعا را مطرح کرده که خاشقچی در یک درگیری لفظی و به طور ناگهانی مرده است که تا پیش از این مدعی شده بود ناپدید شدن این روزنامه‌نگار منتقد هیچ ربطی به آن‌ها نداشته و او به سلامت ساختمان کنسولگری را ترک کرده است.

واکنش‌ها به این ادعا در دنیا نیز قابل توجه بود؛ "لیندزی گراهام"، سناتور برجسته جمهوری‌خواه که به ارتباط بسیار نزدیک با دونالد ترامپ شهرت دارد، در حساب توئیتر خود این‌گونه می‌نویسد: "ابتدا به ما گفتند آقای خاشقجی کنسولگری را ترک کرده و بعد قویا هرگونه نقش داشتن (در ناپدیدشدن او را) تکذیب کردند. حالا هم می‌گویند نزاعی در داخل کنسولگری در گرفته و او کشته شده بدون این که ولیعهد خبر داشته باشد."

واکنش مجری الجزیره به بیانیه کاخ سفید در این باره نیز یکی دیگر از واکنش‌های قابل توجه بود که با توجه به نزدیکی شبکه الجزیره به حکومت آل سعود و حتی کاخ سفید، این واکنش جالب‌تر هم هست؛ جایی که وی در برنامه خبری خود می‌گوید: «تصورکنید، فقط تصور کنید ایران خاشقچی را وحشیانه داخل کنسولگری ایش می کشت، دو هفته انکارش می کرد و بعد اینقدر مضحک آن را گردن می گرفت. تصور کنید بیانیه آمریکا آن موقع چطور بود. بعد بیانیه (کاخ سفید) را بخوانید.»

با توجه به همه این واکنش‌ها، قطعا چه بی‌بی‌سی به واقع غیرحرفه‌ای و ساده به موضوع پرداخته باشد و چه از عمد خود را به سادگی زده باشد، در هر دو صورت فریب خورده است و این نوع واکنش‌های سطحی به موضوعاتی که واکنش‌های مختلفی از سراسر جهان را به دنبال داشته، بیشتر بین این شبکه و مخاطبینش فاصله ایجاد خواهد کرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل