ایران اینترنشنال
208

برجسته‌سازی اخبار اختلاف افکنانه

2 سال قبل

هم رسانی

پوشش خبری مختص به برنامه‌های خبری نیست بلکه در قالب‌های دیگر نیز این امر تحقق می‌یابد.

به‌طورکلی روند جریانات خبری به این صورت است که رخدادهایی به‌عنوان خبر در رسانه برجسته می‌شود و سپس در حول‌وحوش آن سرمقاله، یادداشت، کاریکاتور و عکس، تلفن‌های مردمی، مصاحبه با کارشناسان و مقاله آورده می‌شود. در این روند مخاطب از موضوع آگاهی یافته و سپس در قالب مطالب غیر خبری نگرش‌های مخاطبان نسبت به موضوع شکل داده می‌شود.

معمولاً اینکه چه رخدادی در رسانه برجسته شود بسته به سیاست‌های خبری رسانه و منافع صاحبان اش است.

یکی از موضوعاتی که همواره اخبار آن در تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی برجسته می‌شود اخباری است که به اختلافات بین مقامات حکومتی اشاره دارد. در مقابل همگرایی‌ها نادیده یا به حاشیه رانده می‌شود. مثل اظهارات علی لاریجانی که گفته بود: خواسته ما حفظ فناوری هسته‌ای و تغییر رفتار غربی‌ها بود و اختلافاتی هم که در داخل کشور درباره محتوای این توافق‌نامه وجود دارد بحث‌های فنی است.

مثلاً در سال گذشته با انتشار خبر عدم افزایش نرخ اشتغال زنان، بی‌بی‌سی به برجسته کردن تصویری از اختلاف دیدگاه رهبر و رئیس‌جمهور پرداخت. برنامه صفحه 2 با همین هدف توسط رضا حقیقت نژاد و احمد سلامتیان و علی‌اصغر رمضان پور اجرا شد. بعدازآن هم عدم بازدید رهبر ایران از نمایشگاه کتاب را صف‌آرائی رهبر و رئیس‌جمهور جلوه داد و مصاحبه‌های فرج سرکوبی و حسین قاضیان و گزارش‌های مبسوطی پخش شد. اظهارات رهبر ایران در زمان حمله اسرائیل به غزه در عید فطر نیز طبق تحلیل‌های جمشید برزگر، دارای تفاوت خیلی جدی با سخنان رئیس‌جمهور دانسته شد. بعد از هر اظهارنظر رئیس‌جمهور این موضوع برجسته می‌شد و بقیه نادیده گرفته می‌شد. بعد از آزمایش‌های موشکی نیز این موضوع برجسته شد.

 اکنون نیز اختلاف‌نظر رهبر و رئیس‌جمهور در موضوع برجام در دستور کار این رسانه قرارگرفته است و قسمت زیادی از مصاحبه‌های کارشناسان به آن اختصاص داده‌شده است. حتی یک برنامه صفحه 2 به آن اختصاص‌یافته است که در آن رضا حقیقت نژاد و سعید قاسمی نژاد و مصطفی خسروی به برجسته کردن این موضوع پرداختند.

 

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

در تازه ترین قسمت پخش شده برنامه پرگار، دومین قسمت برنامه ای در خصوص مناظره های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با دعوت از عبدالکریم سروش و فرخ نگهدار بر روی آنتن شبکه ماهواره ای بی‌بی‌سی فارسی رفت.

11 روز قبل