2082

افشاگری ارشادی علیه بی‌بی‌سی فارسی و عصبانیت این شبکه

هم رسانی

   زهرا ارشادی، نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل

افشاگری نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل علیه بی‌بی‌سی با خشم و واکنش تند این شبکه همراه بوده است.

به دنبال سخنان افشاگرایانه زهرا ارشادی، نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل، در خصوص نقش مخرب بی‌بی‌سی فارسی در عملیات رسانه‌ای ضد مردم و دولت این کشور، شاهد عصبانیت تمام قد اتاق فکر بی‌بی‌سی و برخی افراد و نهادهای وابسته به این شبکه از او بودیم.

 به طور مثال وب سایت بی‌بی‌سی فارسی بلافاصله با آشفتگی تمام مدعی شد که رسانه‌های داخل ایران با محدودیت‌های بسیاری روبرو هستند و در بسیاری موارد روزنامه‌ها توقیف و روزنامه‌نگاران بازداشت می‌شوند  همچنین این رسانه انگلیسی نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی حکومت ایران با انعکاس سخنان دیوید کی، از قول او نوشت: "صحبت‌های نماینده ایران در مجمع عمومی سازمان ملل حمله قابل توجه به رسانه‌ها است." نکته جالب آن است که دیوید کی، همواره با تمرکز بر کسب اطلاعات از گروه‌های مخالف حکومت ایران به انتشار گزارش‌های کاملاً جهت دار و غیربی‌طرفانه بر علیه دولت ایران دست زده است. کی، هیچ وقت در گزارش‌های خود به رویکردهای خصمانه و تلاش بی بی سی فارسی برای ایجاد و تشدید گسل‌ها در ایران به عنوان ابزار عملیات روانی و رسانه‌ای دستگاه سیاست خارجی انگلستان و غرب نپرداخته است.

لازم به ذکر است که زهرا ارشادی در سخنان خود با صراحت اعلام کرده بود که: "کشور من آشکارا هدف جنگ رسانه‌ای است که دولت‌های متخاصم برنامه ریزی، سازمان‌دهی و تأمین مالی آن را بر عهده دارند." او بی‌بی‌سی فارسی را یکی از مصادیق این مساله خواند و آن را به "پمپاژ کور نفرت" متهم کرد. ارشادی همچنین گفت مقام سازمان ملل "ویژگی‌های مضر و سوءاستفاده از رسانه‌ها" را در نظر نگرفته است. او گفت ایران به دنبال حفظ فضای رسانه‌ای "باز و پویا" است.

عصبانیت و پرخاشگری بی‌بی‌سی فارسی در خصوص سخنان افشاگرایانه نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در حالی است که رجوع به عملکرد این رسانه در وقایعی چون حوادث سال 1388 و اعتراض‌های دی ماه 1396 نشان دهنده رویکرد کاملاً جهت دار و نفرت پراکنانه بی‌بی‌سی فارسی برای ترویج خشونت از طریق عملیات رسانه‌ای پیچیده است.

 علاوه بر این رسانه انگلیسی بارها با پشتیبانی دولت لندن، ضمن دعوت از چهره‌های قوم گرا و تجزیه طلب تلاش داشته است به تحریک و تشویق اقدام‌های تجزیه طلبانه علیه استقلال و تمامیت ارضی ایران دست بزند. بدون شک اگر یکی از این رفتارهای مخرب از سوی هر رسانه‌ای بر علیه منافع و ساختارهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و امنیتی غرب انجام می‌گرفت، به هیچ عنوان از سوی مدعیان آزادی بیان تحمل نمی‌شد. عملکرد کشورهایی مانند انگلستان بر علیه صدا و سیمای ایران و شبکه انگلیسی زبان پرس تی وی، تنها دو نمونه از رفتارهای ضدآزادی بیان رسانه‌ای در انگلستان و غرب است که به نام ترویج نفرت پراکنی صورت گرفت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل