2092

عقب‌نشینی غربی – عربی از جنگ یمن در نگاه کارشناس بی‌بی‌سی

هم رسانی

   نمایی از آواره‌های یمن در اثر تجاوز ائتلاف سعودی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در حالی طرح مذاکرات صلح توسط آمریکا برای طرفین درگیر در جنگ یمن را بازتاب می‌دهد که به نظر کارشناس این شبکه، این تصمیم ناشی از فشار روانی پس از قتل خاشقچی توسط آل سعود گرفته شده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه چشم‌انداز بامدادی یازدهم آبان ماه، به موضوع تحولات این روزهای یمن و تلاش آمریکا برای برقراری آتش‌بس پرداخته است؛ هر چند کارشناس این‌ برنامه بر خلاف میل شبکه و مجری آن، پشت پرده این تصمیم را کاملا سیاسی و جدای از مسائل انسانی می‌داند.

داریوش رجبیان، مجری و گوینده این برنامه در توضیحات اولیه خود می‌گوید: «هم دولت رسمی یمن که از پشتیبانی حکومت سعودی برخوردار است و هم گروه حوثی‌های مورد حمایت ایران برای از سر گیری مذاکرات صلح اعلام آمادگی کردند، اما ائتلاف نظامی که عربستان آن را رهبری می‌کند، هنوز در این باره موضعی نگرفته است.

پیشتر آمریکا خواهان پایان جنگ در یمن و آغاز گفت و شنود صلح میان طرف‌های درگیر شده بود.»

حبیب حسینی‌فرد، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در آلمان که به عنوان کارشناس با این برنامه ارتباط برقرار کرده بود، برای بیان جزئیان این موضوع وارد بحث شد، اما سخنانش چندان تناسبی با اهداف برنامه‌ریزی شده بی‌بی‌سی نداشت.

وی به طور مستقیم، تصمیم و تلاش مقامات آمریکایی برای برقراری آتش‌بس در یمن را ناشی از پیامدهای سیاسی پرونده قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی توسط نیروهای حکومتی عربستانی دانسته و تأکید می‌کند: «به نظر می‌اید وضعیتی که در رابطه با قتل آقای خاشقچی پیش رفت در ترکیه و مسائل فشار اخلاقی که بخصوص بر متحدان غربی عربستان شکل گرفته، بعلاوه اینکه به هر صورت این بُن‌بستی که در جنگ حاصل شده بود، همه این‌ها دست به دست هم داده و خب دولت آمریکا را به این طرف راند.

تمرکز بر بندر حدیده که قبل از آتش‌بس آن را بگیرند، حربه‌ایست که تا جایی که می‌شود حوثی‌ها را ضعیف کنند و در صورت رسیدن به آتش‌بس در موقعیتی بهتر به پای میز مذاکره بنشینند.»

اما این نوع از توضیحات، به قدری شفاف، منطقی و نزدیک به واقعیت بود که مجری برنامه را ناچار ساخت برای مقابله با اثرگذاری بیشتر بر مخاطبین به یکبار سخنان مهمان خود را قطع کند.

داریوش رجبیان با هدف جهت دادن به سخنان مهمان برنامه، بحث را با سوالی خاص دنبال کرد و تلاش کرد تا با طرح این سوال ذهن مخاطب و نظرات کارشناس برنامه را به سمت دلخواه خود سوق دهد.

او از مهمان خود پرسید: «میخوام بدونم که این فشار بین‌المللی هست که طرف را وادار کرده که درباره آتش‌بس فکر بکنند یا وضعیت اسف‌بار انسانی هم در این تصمیم اثر داشته؟!»

اما جالب اینجاست که پاسخ حبیب حسینی‌فرد به این سوال کاملا شفاف و قاطعانه بود؛ جایی که او به صراحت تأکید کرد که وضعیت انسانی یمن هیچ نقشی در تصمیم غربی – عربی برای آتش‌بس در این جنگ نداشته است. او با برشمردن مشکلات انسانی این روزهای یمن از قبیل تعداد کودکان قربانی، تعداد مردم قربانی فقر، خطر جدی سوءتغذیه و قطحی و ...، واقعیت‌های این جنگ در طول سال‌های گذشته را مرور کرد و با استناد به آن تأکید کرد که اگر آمریکا یا عربستان و ... دلشان به حال مردم می‌سوخت، مدت‌ها پیش باید برای آتش‌بس اقدام عملی می‌کردند.

کارشناس بی‌بی‌سی در پاسخ به سوال مجری می‌گوید: «وضعیت انسانی که به هر حال مدت‌هاست که نهادهای بین‌المللی، گروه‌های امدادی، سازمان ملل و ... راجع به فاجعه انسانی که در این کشور جاریست، گفته و خبر داده‌اند، بگذریم از اینکه یک مقدار در رسانه‌های بین‌المللی آن حساسیتی که راجع به جنگ سوریه و شمار کشته‌ها بود، در مورد یمن نبود و به عنوان جنگ فراموش شده تا حدودی از آن یاد می‌شد.»

جالب است که با توجه به اسناد موجود و مصاحبه‌های تلویزیونی غیر قابل انکار، تا پیش از وقوع رسوایی مربوط به قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان، مقامات مختلف سیاسی و نظامی آمریکا با جدیت از به گفته خودشان حق طبیعی عربستان برای دفاع از خود در برابر خطر یمن حمایت کرده و با همراهی تسلیحاتی، مشاوره‌ای، سیاسی و حتی مداخله مستقیم نظامی، آل سعود و امارات را در تهاجم وحشیانه به یمن کمک کردند.

جنایات بزرگی از قبیل حمله موشکی به اتوبوس حامل دانش‌آموزان یمنی، همگی با تسلیحات آمریکایی رخ داد و دونالد ترامپف رئیس جمهور این کشور هرگز دست از مراودات خود با آل سعود نکشید.

قطعا تغییر جهت آشکار در مورد یمن شاید راهی باید که افکار عمومی را از واقعیت دروغین بودن حقوق بشر در نگاه مقامات ایالات متحده و آل سعود، برای مدتی هرچند کوتاه دور سازد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل