2093

پشت پای بی‌بی‌سی به تتلو با طعم انتقام

هم رسانی

   واکنش بی‌بی‌سی به انسداد صفحه اینستاگرام تتلو

در پی انسداد صفحه خواننده پرحاشیه در اینستاگرام، شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی بر خلاف همیشه دست از حمایت وی برداشته و تنها به بازتاب همراه با توجیه این موضوع پرداخته است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در تمامی طول مدت فعالیت خود، همواره از هر موضوع و زمینه‌ای از عناصر حاشیه‌ساز برای جمهوری اسلامی حمایت همه‌جانبه داشته و در همین راستا، پس از حاشیه‌های فراوانی که "امیر تتلو"، خواننده زیرزمینی در موضوعات مختلف سیاسی و مذهبی به راه انداخت، حتی شاهد گفتگوی ویژه این شبکه با وی و حتی برگزاری کنسرت زنده اختصاصی او در این شبکه بودیم.

اما اکنون پس از مسدود کردن صفحه تتلو در اینستاگرام و اعلام رسمی این شبکه برای این موضوع، بی‌بی‌سی فارسی به یکباره تغییر موضع داده و با پشت پا زدن به این خواننده حاشیه‌ساز، تنها به بازتاب همراه با توجیه این خببر پرداخته است.

بی‌بی‌سی در گزارشی که به این موضوع اختصاص داده، نوشته است: «شبکه اجتماعی اینستاگرام، اعلام کرده است که حساب کاربری یک خواننده ایرانی را به نام امیرحسین مقصودلو - معروف به تتلو - به دلیل نقض قوانین این شبکه اجتماعی مسدود کرده است.

این شبکه اجتماعی در پاسخ به پرسش بی‌بی‌سی فارسی درباره علت حذف حساب کاربری تتلو نوشت: "این حساب کاربری، قوانین ما را زیر پا گذاشته و از اینستاگرام حذف شده است." در این بیانیه آمده است که برای اینستاگرام٬ امنیت کاربرانش "مهم‌ترین مسئولیت" این شرکت است و این شبکه اجتماعی، اجرای قوانینش را بسیار جدی می‌گیرد.

در این بیانیه همچنین تاکید شده که در این شبکه اجتماعی به هیچ کس اجازه داده نمی‌شود تا به دیگران به دلیل جنسیتشان حمله کند.

امیر تتلو از خوانندگان محبوب محسوب می‌شود و حساب کاربری او در اینستاگرام بیش از چهار میلیون دنبال‌کننده داشت.

در روزهای اخیر تصاویری از حساب اینستاگرام او منتشر شد که نشان می‌داد او جملاتی توهین‌آمیز علیه زنان منتشر کرده و از هواداران مرد خود خواسته تا زنان را کتک بزنند، یا به آنها توهین کنند.»

اما آیا اگر به هر طریقی این مسدود شدن صفحه اینستاگرام تتلو به ایران و جمهوری اسلامی مربوط بود، باز هم شاهد این واکنش منطقی و رسمی بی‌بی‌سی بودیم؟!

اگر تنها زمان کوتاهی را به عقب برگردیم، می‌بینیم که وقتی این خواننده فراری در صفحه اینستاگرام خود به اعتقادات مذهبی و با ارزش‌ترین نکات اعتقادی ملت ایران و مسلمانان و شیعیان بدترین اهانت‌ها را داشت، بی‌بی‌سی فارسی در مصاحبه خود با وی تمام تلاشش را به کار گرفت تا اثبات کند که اولا این آزادی بیان در لحظه و روراستی و صداقت تتلو را می‌رساند و دوما وی مرتکب چنین اهانت‌هایی نشده است؛ این رویکردی است که امروز شاهد آن نیستیم و این شبکه فقط اظهارات روابط عمومی اینستاگرام مو به مو بدون هیچ تحلیل و دفاعی بازتاب داده است.

برای این که بفهمیم چرا بی‌بی‌سی به یکباره پشت تتلو را خالی کرده است و در مواضع خود نسبت به این خواننده تغییر جهت داده است، باید باز هم به چند روز قبل بازگردیم؛ جایی که وی میهمان یک برنامه اختصاصی در بی‌بی‌سی فارسی بود.

اگر آن برنامه را به طور کامل مرور کنیم، پی خواهیم برد که هرچند مجری این شبکه تمام تلاش خود را کرد تا تمامی حرف‌های وی را به سود اهداف خود جهت دهد و تتلو نیز با نوع رفتار و گفتارش فرصت این جهت‌دهی را داده و حتی در مواقعی با وی در این مسیر همراهی می‌کرد، اما در چند نکته کلیدی که هدف اصلی بی‌بی‌سی بود، این خواننده به طور رک و قاطعانه اظهار نظری مخالف آن‌چه این شبکه پیش‌بینی کرده بود، مطرح کرد و همین تمام برنامه‌ریزی‌های شبکه سلطنتی انگلیس از دعوت وی و برگزاری کنسرت اختصاصی‌اش را برهم زد.

وی در خصوص موضع‌گیری سیاسی دوران انتخاباتش و حمایتش از رقبای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و همچنین موضوعاتی مذهبی و فرهنگی مانند مسئله حجاب و ...، به صراحت از اظهارنظرهای پیشین خود دفاع کرد و این دفاع برای بی‌بی‌سی که برای حضور او در لندن و برگزاری کنسرت اختصاصی‌اش و همچنین حمایت از او در طول مدت فعالیتش هزینه زیادی را متقبل شده بود، قابل پیش‌بینی و هضم نبود.

شاید همین موضوع هم باعث شده است که با مسدود شدن صفحه اینستاگرام امیر تتلو، فرصت انتقام برای این شبکه ایجاد شود، تا شاید از این طریق کمی از خشم آن جریان فروکش کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل