2095

سخنان افشاگرایانه عزیز عزیزی در برنامه پرگار بی‌بی‌سی فارسی

هم رسانی

   پرگار بی‌بی‌سی فارسی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در برنامه پرگار این هفته به دنبال حمله به اعتقادات اسلامی حرکت کرده است.

برنامه پرگار بی‌بی‌سی فارسی در تازه‌ترین برنامه خود که بر روی آنتن رفته است به علل ناکامی جوامع اسلامی پرداخت است. این برنامه بی‌بی‌سی فارسی تلاش کرد تا با پیش فرض گرفتن ناکامی جوامع اسلامی بدون ارائه هیچگونه سند و مدرکی به پررنگ کردن عوامل داخلی چون دین، فرهنگ و اعتقادهای مسلمانان بپردازد.

مجری برنامه درست در راستای همین سناریوی از پیش طراحی شده به برجسته سازی نظریات برنارد لوئیس از نویسندگان یهودی و ضداسلامی انگلیسی- آمریکایی پرداخت و از قول علت عقب ماندگی جوامع اسلامی را داخلی و مبتنی بر اعتقادات و باورهای سنتی و دینی جوامع اسلامی دانست.

در همین راستا پرگار با دعوت از عباس پویا به پررنگ کردن نقش عوامل داخلی اقدام کرد. اوهم راستا با سناریوی اتاق فکر برنامه مدعی شد که علت عقب ماندگی مسلمانان خود آنها هستند. او با انتقاد از مبارزات ضد استعماری کشورهای تحت سلطه؛ در سخنانی عجیب این رفتار را توهم خواند و خواستار آن شد که نخبگان از به اصطلاح فرصت حضور و استعمار غربی‌ها در جوامع خود برای رسیدن به پیشرفت و آبادانی جوامع استفاده کنند! ایرانی‌ها نیز باید به جای اعتراض به کودتای 28 مرداد 1332 باید از فرصت استفاده می‌کردند!

 اما در این بین عزیز عزیزی ضمن مخالفت صریح با این سخنان و علی رغم تلاش مجری برای تندرو و توهم توطئه آمیز خواندن نظریات او، بر سه عامل خارجی جنگ‌های صلیبی، تهاجمات مغول‌ها و استعمار کهن و نو را به عنوان علل ناکامی جوامع اسلامی معرفی کرد. عزیزی در خصوص استعمار به دو مورد هند و اندونزی اشاره کرد. او همچنین گفت که غربی‌ها در دوران استعمار کهن و نو از حکومت‌های دیکتاتوری و افراد چاپلوس دفاع کرده‌اند. عزیزی با مطرح کردن مورد الجزایر و پیروزی جریان‌های اسلام گرا در انتخابات سال 1991 به شدت از نفاق و دو رویی غرب و بازی آنها با شعار دموکراسی انتقاد کرد. او همچنین در خصوص رفتار آمریکایی‌ها در افغانستان پس از اشغال این کشور در سال 2001 نیز گفت رفتار واشنگتن مبتنی بر نفاق بوده است. آن‌ها زمینه‌های دخلات در افغانستان را نهادینه کرده‌اند و به بایکوت دولت مرکزی پرداختند. عزیزی در ادامه سخنان صریح خود گفت 75 تا 80 درصد از 104 میلیارد دلاری که به افغانستان از سال 2001 به این سو وارد شد برای توسعه فعالیت‌های بنیادهای غربی در هزینه شد. آمریکایی‌ها و غرب در بحث امنیت کوتاهی کردند و اجازه تشکیل ارتش قوی به افغانستانی‌ها ندادنند. هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیرد. هدف آمریکا و غرب در افغانستان جلوگیری از احیای روسیه و چین است. هدف مهار ایران است. او در پاسخ به داریوش کریمی (مجری برنامه) نیز گفت اینها واقعیت است و توهم توطئه نیست. غرب و استعمار به دنبال سوء استفاده از تنش‌ها میان شعه و سنی هستند. ناسیونالیسم عرب را استعمار انگلستان برای تضعیف امپراتوری عثمانی ایجاد کرد. حتی درگری های میان صفویه و عثمانی با طراحی غرب بود. استعمار نوین غرب با کمک اسرائیلی‌ها داعش را در سوریه ایجاد کردند و برای به انحراف کشاندن انقلاب مردم این کشور فعالانه به ایفای نقش پرداختند. امروز در افغانستان همین غرب مخالف به کارگیری عناصر ملی و اسلام گراست و به دنبال میدان دادن به تکنوکرات هاست. حکومت زیر سایه استعمار مخالف شأن انسانیت است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل