2096

هماهنگی اتاق عملیات روانی بی‌بی‌سی فارسی با ترامپ

هم رسانی

   دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل متحد

بخشی از برنامه پرگار این هفته شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی به همراهی با تحریم‌های ضد ایرانی جدید آمریکا پرداخته است.

با تشدید عملیات روانی و رسانه‌ای غرب با محوریت آمریکا و دونالد ترامپ بر علیه ایران برای ایجاد اغتشاش آفرینی در این کشور و در نهایت وادار کردن جمهوری اسلامی به امضای توافقی محدودکننده در خصوص نفوذ منطقه‌ای و توانمندی دفاعی و هسته خود، بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رسانه‌ای نزدیک به مخالفان غرب گرا و بهایی جمهوری اسلامی تلاش‌های گسترده‌ای را در جهت بزرگنمایی تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا برای اثرگذاری بر افکار عمومی ایرانیان سامان داده است.

به طور مثال بی‌بی‌سی فارسی در برنامه پرگار ضمن دعوت از حسن حکیمیان و حسن منصور تلاش کرد تا نشان دهد که اقتصاد ایران از پس تحریم‌ها بر نمی‌آید و ترامپ می‌تواند با تشدید تحریم‌ها باعث سقوط اقتصادی ایران شود.

اگرچه حسن رحیمیان در این برنامه به صراحت کرد که توان آمریکایی‌ها در شرایط فعلی برای اعمال تحریم‌ها کم‌تر از دوره اوباما است، اما حسن منصور و مجری برنامه با بیان برخی آمارهای گزینشی و یک طرفه به دنبال بازی در سناریوی از پیش طراحی شده از سوی اتاق فکر بی‌بی‌سی فارسی بودنند. تمرکز بر آنچه که کاهش تولید نفت ایران و رشد تولید ناخالص ملی در اثر تحریم‌ها خوانده شد، در کانون توجهات این دو قرار گرفت.

منصور همچنین گفت 65 درصد ذخیره ارزی بانک‌های مرکزی جهان به دلار است و 50 درصد پرداخت‌ها نیز با این ارز صورت می‌گیرد. او مدعی کنترل سوئیفت توسط آمریکایی‌ها شد و گفت که اروپایی‌ها از طریق مکانیزم موسوم به SpV قادر به جبران خسارت‌های ایران و مبادله با این کشور نیستند

. اگرچه منصور ترامپ را به عنوان غیراخلاقی‌ترین رئیس جمهور آمریکا معرفی کرد و به عدم همراهی برخی کشورها مانند چین و روسیه و تا حدود کم‌تری هند با تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه آمریکا اعتراف می‌کند اما در ادامه برای ناامیدسازی مخاطب مدعی می‌شود که چینی‌ها با کارت ایران در حال بازی در روابط خود با آمریکا هستند و اگر ترامپ در بحث جنگ تعرفه‌ها کمی کوتاه بیاید، این اوضاع ایران را سخت خواهد کرد.

او در ادامه بازی در پازل اتاق عملیات رسانه‌ای بی‌بی‌سی فارسی مدعی شد که اقتصاد ایران قابلیت مقاومت در برابر تحریم‌ها را ندارد. اقتصاد ایران فلج شده است و در دست مافیاهای خودی است. مردم ایران این بار تحریم‌ها را نه تقصیر ترامپ بلکه محصول سیاست گذاران کلان کشور می‌دانند! نکته جالب توجه دیگر در این برنامه پرگار تمرکز مجری برنامه بر سیاه نمایی و تضعیف روحیه مردم بود. داریوش کریمی در انتهای برنامه حتی بدون ارائه هیچ گونه سند و مدرک علمی ضمن تمرکز بر بحث دستفروشی در ایران، مدعی هماهنگی آنها با طبقات متوسط جدید برای اعتراض به مانند اغتشاشات دی ماه سال 1396 شد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل