2111

نقش‌آفرینی بی‌بی‌سی در سریال تحریم‌های عاشقانه آمریکا

هم رسانی

   مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در بی‌بی‌سی

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی ضمن باز کردن پرونده‌ای ویژه برای بازتاب اخبار مربوط به تحریم‌های ضد ایرانی، در گفتگویی اختصاصی با وزیر خارجه آمریکا، تحریم‌های این کشور علیه ایران را توجیه و تلطیف کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان بی‌بی‌سی در روزهای اخیر به عنوان یکی از نقش‌آفرین‌های سریال تحریم‌های عاشقانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران ظاهر شده و در یکی از تازه‌ترین قسمت‌های این سریال در گفتگویی اختصاصی با وزیر امور خارجه آمریکا، تلاش کرده است تا این تحریم‌ها را علیه حکومت ایران و نه مردم نشان داده و در حد زیادی آن‌ها را توجیه و تلطیف نماید.

بی‌بی‌سی فارسی که در چند روز اخیر با اثبات خیانت خود به مردم ایران با ایجاد پرونده‌ای ویژه، به طوری مستمر و خاص، اخبار و رویدادهای مربوط به تحریم‌های ضد ایرانی جدید ایالات متحده را بازتاب داده و مدام با نوعی ذوق‌زدگی از پیشبرد هرچه بیشتر این اعمال فشار علیه کشورمان گزارش منتشر کرده است، در این جریان نشان داد که مخاطبین خود را بسیار سطحی متصور بوده است که انتظار دارد از این خیانت چشم‌پوشی کرده و ادعاهایش را بپذیرند.

در یکی از تازه‌ترین موارد این همکاری بی‌بی‌سی و کاخ سفید، این شبکه در گفتگویی ویژه و اختصاصی با "مایک پمپئو"، وزیر امور خارجه آمریکا، تلاش کرده است تا این فشار را تنها با هدف مقابله با حکومت جمهوری اسلامی معرفی کرده و اثبات کند که هیچ گونه آسیبی به مردم ایران نمی‌رساند و در نتیجه نقض حقوق بشری در جریان اعمال این تحریم‌ها صورت نمی‌گیرد.

این شبکه سلطنتی انگلیسی در گزارشی که به این منظور بر روی وی‌سایت اینترنتی خود منتشر کرده، نوشته است: «مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در گفتگویی اختصاصی با هادی نیلی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، در واشنگتن، بار دیگر تاکید کرد که دارو، و اقلام پزشکی، مشمول تحریم‌ها نمی‌شوند. آقای پومپئو در عین حال، می گوید فشار حداکثری بر تهران، تا زمانی که به گفته او جمهوری اسلامی رفتارش را تغییر دهد، ادامه خواهد داشت.»

این مصاحبه اختصاصی به طور ویژه و به صورت کامل توسط شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی نیز پخش شده است.

این در شرایطی است که کارشناسان مختلف بین‌المللی و نهادهای مطرحی مانند سازمان ملل متحد و دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه، کاملا علنی در مقابل این تحریم‌های ضد ایرانی موضع‌گیری کرده و بر نقض حقوق بشر به وسیله آن‌ها اذعان نمودند.

هرچند برای درک این موضوع نیازی به مباحث کارشناسانه و رسمی هم نیست و هر ایرانی به راحتی می‌تواند این واقعیت را درک کند که تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا چه در دوره‌های قبل و چه در این دوره، کاملا ابعاد مختلف زندگی مردم عادی در کشورمان را تحت تأثیر خود قرار داده است.

از وضعیت معیشتی مردم و قیمت اجناس مختلفی که مستقیم یا غیر مستقیم درگیر این موضوعات هستند، گرفته تا صنعت هواپیمایی کشور که با جان مردم در ارتباط است و حتی وضعیت داروهای مختلف، بخصوص داروهای مربوط به بیماران خاص، کاملا تحت تأثیر این تحریم‌ها هستند.

آمریکا در ظاهر مدعی است که این گونه حوزه‌های مرتبط با زندگی مردم را تحت پوشش تحریم‌های خود قرار نداده است، اما در واقعیت یا به طور مستقیم تحریم‌های اعمالی این موارد و حوزه‌ها را شامل می‌شود و یا به راحتی در قالب تحریم‌های مالی و بانکی، همه تبادلات مالی مربوط به این حوزه‌ها با ممنوعیت مواجه شده‌اند که در عمل نتیجه‌ای متفاوت از تحریم مستقیم ندارد.

اما مهمتر از همه این‌ها، تلاش جدی بی‌بی‌سی فارسی برای پوشش لحظه‌ای ای دشمنی با مردم ایران و توجیه غیر قابل انکار آن است که بیش از گذشته، این واقعیت را به ما نشان می‌دهد که هرچند این شبکه با زبان فارسی فعالیت می‌کند و مدعی حمایت از مردم ایران است، اما در پشت پرده، هدفی جز تحقق سیاست‌های اربابانش و فضاسازی در جهت این سیاست‌ها نداشته و ندارد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

2 سال قبل